General Ali Rıza Gürcan Cd. Çırpıcı Çıkmazı Sk. No: 2 Kat: 11 Daire: 64 Merter, Zeytinburnu – İstanbul
tren

Arabulucuk

Anasayfa » Arabulucuk

arabulucu 1Arabuluculuk iki taraf arasında süregelen bir uyuşmazlığın çözüme kavuşması noktasında üçüncü bir kişinin araya girerek taraflar arasında ki anlaşmayı sağlamasıdır. Arabuluculuk nedir sorusu, son zamanlarda mahkemeye giderek yargı yolunu tercih etmek istemeyen dava ve davacının merak ettiği konulardan biridir. Aynı zamanda yeni nesil meslek olarak da bilinmektedir.

EHB olarak, iş yaşamı içerisinde karşılaşılan günlük hukuki sorunların yanısıra daha karmaşık ve hassas sorunların çözümünde müvekkil odaklı olarak çalışmayı görev edindik. Bu bağlamda, çekişmeli olsun yada olmasın bir hukuki uyuşmazlığın tarafı olan müvekkile gerek alternatif uyuşmazlık çözüm yollarında (müzakere, arabuluculuk, tahkim vb.), gerek davalarda, gerekse idari başvurularda ihtiyaç duydukları her türlü hukuki danışmanlığı ve yardımı hem ulusal hem de uluslararası platformda sunmaktayız.

Son zamanlarda, birçok ülke için hukuk uyuşmazlıklarını çözmek adına alternatif yöntemlerin tercih edilmesi yaygınlaşmaya başladı. Kişiler, uyuşmazlıkları dava yolu ile çözmek yerine kendilerinin çözmelerine yardımcı olacak olan seçenekleri tercih ediyor. Bu yöntemlerin taraflara son derece yardımcı olacağını ifade etmek mümkündür. Aynı zamanda alternatif yöntemlerin mahkeme iş gücünü de hafiflettiğini ifade edebiliriz.

Alternatif yöntemlerin ana amacı, uyuşmazlıkları çözmek için yeni yöntemler sunarak, sorunların hızlı, barışçıl ve ekonomik bir şekilde çözülmesine yardımcı olmaktır. Bu düşünce alternatif uyuşmazlık çözümlerinin yargı sistemine rakip olduğu düşüncesine yol açabilir. Aksine bu yöntemler, yargı sisteminin ve mahkemelerin iş gücünü olabildiğince hafifletir.

Arabulucu adı verilen 3. Kişi eşliğinde, esnek bir çözüm süreci sunan arabuluculuk sistemi, kişiler için mahkemeden daha büyük avantajlar sunar. Sorunların belirlenmesi, çözülmesi için olanaklar meydana gelir. Arabuluculuk genellikle gönüllülük esasına dayanmaktadır. Bunun yanında arabulucunun karar verme yetkisi olmadığının altını çizmek gerekmektedir.

Arabuluculuk Avantajları

Arabuluculuk sisteminin en büyük avantajı, yargı sürecine göre daha ekonomik olmasıdır. Yargılama aşamasında keşif, tanık ücreti, bilirkişi ücreti ve harç ücreti gibi masraflar, arabuluculuk sisteminde yoktur. Uzun süren yargı süreçlerin göz önüne aldığımız zaman bunun oldukça avantajlı olduğunu net bir şekilde görebiliyoruz.

Taraflar, yargı sürecinde kendilerini ifade edecek süreyi ve imkanı bulamayabilir. Fakat arabuluculuk sürecinde kişi kendini net bir şekilde ifade edecek zaman ve imkanı bulabilir. Genel olarak bakıldığı zaman arabuluculuk sisteminin temel mantığı, tarafların tam olarak kendini ifade etmesine dayanmaktadır. Arabulucu, iki tarafın da menfaatlerine göre konuyu belirli bir sürece sokmaktadır.

Yargılama sürecinden farklı olarak, arabulucu sisteminde kontrol olduğu gibi tarafların elindedir. Bu da müzakerelerde tarafların daha fazla söz hakkına sahip olmasına ve kendilerini net bir şekilde ifade etmelerine imkan hazırlar. Süreç içinde kaybeden ve kazanan taraf olmadığı gibi, amaç haklıyı ve haksızı bulmak değildir. Anlaşmalar 2 tarafında da onay vermesi halinde yapılmaktadır.

Düşük maliyetler ve hızlı bir biçimde işleyen arabuluculuk süreci için detaylı bilgileri sitemiz üzerinden kısa süre içinde almanız mümkün olacaktır. Kişiler bu sürece mahkeme süreçlerine nazaran daha hızlı uyum gösterme eğilimindedir.

Arabuluculuk ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular

Arabuluculuk nedir?
Günümüzde, çözüm yolları bulmak için dostane bir yaklaşım gösteren ve en yaygın olarak tercih edilen uyuşmazlık çözüm yöntemi olarak kabul ediliyor.
Arabulucu kime nedir?
Arabulucuk yapan kişiye Arabulucu ismi verilmektedir. Çeşitli ve sistemli teknikler uygulayarak müzakere ve görüşmede bulunma amacı ile 2 tarafı bir araya getiren kişiye arabulucu ismi verilmektedir. İki taraf, bu süreçte çözüm yollarını kendilerini üretir ve iletişimin kurulmasını kendisi sağlar. Daha önce de ifade ettiğimiz gibi arabulucu kişi bu süreçte 3. Kişi görevini görmektedir.
Arabulucu ne iş yapar?
Arabulucu kişinin karar veren kişi olmadığını ifade edebiliriz. Bunun yanında görev tanımı arasında çözüm önerisi sunmak da yer almamaktadır. Taraflar, arabulucular tarafından bir araya getirilir ve ulaşmanın taraflar arasında sağlanması beklenir. Arabulucu kişi bu süreçte, asıl uyuşmazlığı saptar ve tartışmanın bu yönde olmasına, bu şekilde çözüm bulunmasına yardımcı olur. İki tarafında da menfaatinin bilinmesi bu noktada çok önemlidir. Taraflar çözüm yolu üretirken birbirlerini anlamaya çalışırlar.
Arabulucuya ne zaman gitmeliyim?
Arabulucuya ne zaman gidebilirim sorusu da bu süreçte merak edilen konular arasındadır. Uyuşmazlık çıktıktan sonra da gidebileceğiniz gibi, mahkeme dava açtıktan ya da dava öncesi de gidebilirsiniz.
Arabuluculuk tüm davaları kapsar mı?
Arabuluculuk, tüm davaları kapsamaz. Tarafların kendi iradeler ile verebilecekleri konularda geçerli olmaktadır. Cebri icraya elverişli konular ve kamu düzenini ilgilendirmeye konularda kişi arabulucuya gidebilir. Nüfus kaydına ilişkin davalar ve ceza davaları, çocukların velayet davaları gibi konular arabulucu ile alakalı değildir.
Arabuluculuk ücretlerini kim karşılar?
Aksi kararlaşmadığı sürece, arabuluculuk ücreti 2 tarafa da eşit olarak pay edilir.

 

Bize soru sormaktan ve hizmet almaktan çekinmeyin!

Kamuoyuna Önemle Duyurulur…!

ERESTA HUKUK BÜROSU adı altında birçok kişiye “borcunuz var mağdur olmamak için bizi arayın” şeklinde toplu sms gönderimi yapan ERESTA HUKUK BÜROSU’nun

Av. Osman ERUSTA tarafından kurulmuş olan ERUSTA HUKUK BÜROSU’yla hiçbir ilgisi yoktur.

Hukuk büromuzun telefon numarası 0 212 291 91 10 olup bu numara dışında kendini büromuzla irtibatlı göstererek aramalar yapabilecek ve sms gönderiminde bulunan kötü niyetli kimselere kesinlikle itibar edilmemesini, herhangi bir şekilde bildirilen hesaplara ödeme yapılmamasını önemle rica ederiz.