General Ali Rıza Gürcan Cd. Çırpıcı Çıkmazı Sk. No: 2 Kat: 11 Daire: 64 Merter, Zeytinburnu – İstanbul
tren

Ceza Avukatı

24.12.2020
1.026.293
Ceza Avukatı
4.4/5 - (28 votes)

Ceza Avukatı

Ceza avukatı olarak faaliyet gösteren avukatlar, ceza davalarında etkin rol alırlar. Ceza avukatı, dava süresince müvekkilin hukuki haklarını korur. Toplumdaki hassas ve önemli sorunlarla ilgilenen ceza avukatlarıyla ilgili önemli olan farklı noktalar vardır. Erusta Hukuk Bürosu olarak ceza avukatlığı konusunda 20 yıllık tecrübemizle profesyonel bir destek sunuyoruz. Böylece savunma hakkının temel hukukunu yerine getiriyoruz! İyi bir ceza avukatı hayatınızı değiştireceğini ve sizi zor davalarda ipten alacağını unutmayın.

Hukuk alanında henüz yasallaşmamış herhangi bir ağır ceza avukatı diye bir terim bulunmamaktadır. Ceza davalarına giren avukatlara ceza avukatı ismi verildiği için tanımlama sırasında bu kavram kullanılır. Kişilerin özgürlüğü ve toplumun düzeni bakımından önemli bir görev olan ceza avukatlığında savunma işlevi yapılmaktadır. Ceza avukatları, diğer alanlarla ilgilenen avukatlardan farklı bir şekilde savunma yapar. Ağır ceza mahkemesinde görülen davalarda ceza avukatınızın rolü oldukça önem arz eder.

Savunduğu kişiler arasında menfaat ilişkisini doğru bir şekilde kurmakla yükümlü olan ceza avukatları davanın seyri açısından halk dilinde hayat kurtarıcı bir role sahiptir. Ceza davası en doğru şekilde sonuçlanana kadar davayı takip etmek ve her türlü yasal hakların savunucusu olmak ceza avukatının en önemli görevidir.

Kişilerin özgürlüğünü ilgilendiren bir alan olduğu için detayları oldukça fazla olan ceza avukatlığı şüphelileri veya sanıkları savunmak amacıyla görev yapar. Savunma sırasında müdafi şeklinde adlandırılan avukatlar, şüpheli veya sanığın kişisel haklarını korumak ve temsil etmek için faaliyet gösterir. Osman Erusta öncülüğünde hizmet sunan Erusta Hukuk Büromuz,  20 yıllık deneyimiyle davalarınızın lehinize sonuçlanması noktasında en üstün çabayı gösterebilir. Bu noktada bizi arayabilir, veya bu formu doldurarak size dönüş sağlayabiliriz.

İletişim Formu için Tıkla

Ceza Avukatı Nedir?

ceza avukatı kimdir

Ceza avukatı; avukatlar arasında branşlaşmaya doğru giden bir meslek olsa da Türkiye’de yasal olarak ağır ceza avukatı branşı bulunmamaktadır. Ceza davalarına girerek şüphelileri ve daha sonrasında sanıkları savunan ve ceza hukukuyla ilgili işlemlerde aktif olarak görev yapan avukatlar ceza avukatı şeklinde ülkemizde isimlendirilmektedirler.

Avukatlık Kanunu’nda avukatların farklı davalarda müvekkillerini savunma hakkı olduğunu belirleyen maddeler vardır. Bu sayede avukatlar ceza, aile ve iş gibi farklı hukuk alanlarında müvekkillerini savunma hakkına sahiptir. Her ne kadar ceza avukatı diye yasal bir branş olmasa da Türkiye’de ceza davalarına giren avukatlara bu isim verilmektedir.

Ceza Avukatının Görevi Nedir?

Ceza davalarında görev yapan ceza avukatları, müvekkillerinin farklı ceza davalarındaki savunmasını yapmakta ve onları savunmaktadır. Davada müvekillinin özgürlüğünün haksız yere kısıtlanmaması içinçaba gösteren ceza avukatının görevleri şu şekildedir;

 • Müvekkillerin savunmasını yapmak,
 • Soruşturma sırasında delil toplamak,
 • Delillerin ilgili mahkemelere sunulması,
 • Mahkeme sonuçlarına itiraz ve ceza işlemlerin yürütülmesi,

Belirtildiği gibi önemli görevleri bulunan ceza avukatlığı sorumluluk ve tecrübe gerektiren bir alandır. Ceza hukuku çerçevesindeki kişilerin belirli yasalara aykırı olarak hareket etmesiyle birlikte açılmış olan davalar ceza avukatlarının sorumluluğundadır. Ceza avukatları; ağır ceza, asli ve sulh mahkemelerindeki davalarda faaliyet göstermektedir.

Ceza Avukatı Nasıl Savunma Yapar?

Bir kişiye suç iddiasıyla dava açılması ve kişinin yargılanması ile birlikte ceza avukatı görev yapmaya başlar. Ceza avukatı nasıl savunma yapar? Savunma faaliyetinin başlamasıyla birlikte ceza avukatlarına önemli görev düşer. Ceza avukatları temel olarak suç iddiasıyla yargılanan kişileri asliye ceza mahkemesinde savunmakla görevlidir. Savunma ile birlikte gerçeğin doğru olarak ortaya çıkması için çaba gösterilir. Kişilerin savunma hakkının korunması için de önemli bir işlevi olan avukatlar birçok aşamada görev yapar. Avukatlık mesleğinde tecrübeli ve ceza avukatlığı alanında uzman olmak davanın gelişimini oldukça etkilemektedir. Erusta Hukuk Bürosu olarak türk ceza kanunları ışığında danışmanlık vermeye ve haklarınızı sonuna kadar savunmaya çok uzun yıllardır devam ediyoruz.

Kişilere karşı yapılan iddiaların savcılık tarafından toplanıp bir belge halinde sunulmasına iddianame ismi verilmektedir. İddianamenin hazırlanmasıyla birlikte ceza avukatları müvekkillerine yöneltilen iddiaları savunmak için faaliyet göstermeye başlamaktadır. Mahkemelerin iddianameyi kabul etmesiyle birlikte avukatlar, ceza muhakemesi kanunu ışığında dava sürecinde itiraz edeceği noktaları belirlemelidir.

Ceza avukatları her ne kadar müvekkilleri savunmakla görevli olsa da savunma sırasında bazı noktalara dikkat edilir. Suç vasfının doğru bir şekilde tespit edilmesi ve suça uygun bir savunma yapılması önemli ola noktalar arasında yer alır. Savuna işlevi sırasında iddianamedeki suç vasfına uygun bir şekilde savunma yapılması gerekmektedir. Savunma hakkının kutsallığına inanan Erusta Hukuk Bürosu her zaman tam donanımlı avukatlarıyla hizmetinizdedir!

İyi Bir Ceza Avukatı Haklılığınızı Ortaya Çıkarabilir

osmanerustaCeza davalarının sonuçlarının belirlenmesinde önemli bir etkisi olan ceza avukatı çeşitli özelliklere sahip olmalıdır. Ceza avukatlarının özellikleri nasıl olmalıdır? Ciddi sonuçlara sebep olan ceza davalarında avukatların doğru ve güçlü bir şekilde savunma yapması oldukça önemlidir. Hukuk tarafından verilen yetkinin gerektiği gibi kullanılması ve ilgili kanun maddeleri müvekkilin davasında lehine kullanabilecek noktaların saptanması kişinin davayı kazanması noktasında önem arz etmektedir.

Önemli sonuçlara sebep olacak davalarda kişilerin en iyi ceza avukatı tarafından savunulması oldukça önemlidir. İyi bir ceza avukatı dava sürecindeki tüm detaylara dikkat etmesi gerektiğini bilir, delil toplama sürecinde titiz bir şekilde davranır. İlgili davada uygulanacak kanun maddelerine hakim olunması en önemli aşamadır. Ceza avukatı, elde ettiği tecrübe sayesinde müvekkillerini doğru olarak savunmak için görev yapmalıdır. Sonuçta iyi bir ceza avukatı tutmamanın bedelini davası olan kişi ödeyecektir. Bu noktada seçici olmanızı ve İstanbul yer alan büromuzda bir çayımızı içmenizi tavsiye ederiz.

İletişim için: https://www.oerusta.av.tr/iletisim/

Ceza Avukatının Çalışma Alanları Nelerdir?

Hukuk alanında görev yapan ceza avukatı farklı çalışma alanlarında faaliyet göstermektedir. Ceza avukatının çalışma alanları nelerdir? Müvekkilleri için açılan ceza davalarındaki problemlerin çözümü için görev yapan avukatlar savunma işlevini yerine getirmektedir. Ceza hukukunda karşı karşıya kalınan farklı sorunlar için ceza avukatları görev yapmaktadır. Ceza avukatlarının çalışma alanları şu şekildedir;

 • Ağır Ceza Mahkemesi ve Asliye Ceza Mahkemesi davaları,
 • Tutuklanan müvekkilleri için karara itiraz,
 • İstinaf ve temyiz mahkemelerindeki davalar,
 • Ceza hukuku danışmanlığı,

Başta belirtilen çalışma alanlarında olmak üzere daha birçok alanda faaliyet gösteren avukatlar, müvekkillerinin dava dosyalarını inceleyebilirler. Avukatlar, vekaletnameye ihtiyaç duymadan müvekkillerinin haklarını korumak için ilgili işlemleri yapabilirler. Ceza Hukuku alanında oldukça önemli olan ceza avukatlarının sahip olmaları gereken bazı özellikleri vardır. Ceza hukukunu çalışma alanının hassas bir alan olduğunun farkında olan Erusta Hukuk Bürosu, her zaman titiz bir çalışmaya da imzasını atmaktadır!

Ceza Avukatı Ücretleri

Ceza avukatı ücretlerine bakacak olursak burda önemli olan husus ceza avukatına ödeyeceğiniz ücretten ziyade ceza avukatınızın tecrübesi ve alanındaki uzmanlığı olmalıdır. Ceza avukatı ücretleri ceza davasının içeriğine göre değişmekle beraber avukatınızın tecrübesine göre talep edeceği miktar da değişiklik gösterecektir.

Ziyaretçi Yorumları - 4 Yorum
 1. Serdar aydın dedi ki:

  Merhaba sayın avukat adlı sicil kaydim özelde adli sicil kaydı yoktur yazıyor resmi ise arşiv kaydı vardır yazıyor adli sicil arşiv kaydımı nasıl silebiliriz özel güvenlik kimlik kartı çıkartmak istiyorum güvenlik soruşturması geçireceğim söylendi sıkıntı yaşamak istemiyorum saygılarımla

 2. Menekşe dedi ki:

  Merhaba efendim size bir sorum olucaktı yardımcı olabilimisiniz benim eşim bir yıl sekiz ay ceza aldı açığa giriş çıkış yapacaktı ama gitmediği için arantısı çıktı ve şuanda kapalıda yatıyor acaba kapalıda ne kadar yatacak lütfen bilgilendirimisiniz şimdiden teşekkür ederim

  1. Menekşe dedi ki:

   Lütfen cvp bekliyorum sizden

 3. Menekşe dedi ki:

  Lütfen cvp bekliyorum sizden

Bir Yorum Yazın

Bize soru sormaktan ve hizmet almaktan çekinmeyin!