General Ali Rıza Gürcan Cd. Çırpıcı Çıkmazı Sk. No: 2 Kat: 11 Daire: 64 Merter, Zeytinburnu – İstanbul
tren

Şikayet Dilekçesi

22.02.2021
54.429
Şikayet Dilekçesi
4.9/5 - (15 votes)

Şikayet dilekçesi, suç duyurusu olarak da tanımlanan yazılı bir belgedir. İnsanlar istemedikleri durumlarla karşı karşıya kaldıklarında ya da yanlış bir olayın gerçekleştiğine şahit olduklarında emniyet güçlerini durumdan haberdar edebilmek için şikayet dilekçesi yazabilirler.

Şikayet dilekçesi yazılmasının amacı olayın ilgili makamlara taşınması ve bu sayede suçluların ve suça karışan kişilerin cezalandırılmasını sağlamaktır. Peki, şikayet dilekçesi nasıl yazılır?

Şikayet Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Şikayet dilekçesi mutlaka muhatap olan kurumun adına yazılmalıdır. Durumun açık ve net bir şekilde açıklanması için dilekçenin örneğin internet üzerinden ya da ilgili kurumdan alınmalıdır. Şikayet dilekçesinin üzerinde şikayette bulunan kişinin adı ve soyadı mutlaka yazmalıdır. Şikayet dilekçesinin hazırlanma amacı suçun teşkil edildiğini göstermektir. Bu nedenle suç teşkil etmeyen bir olay hakkında dilekçe yazmak geri dönme nedenidir.

Şikayet Dilekçesi Hazırlanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Şikayet dilekçesini hazırlamadan önce eylemin suç teşkil edip etmediğinin tespit edilmesi gerekir. Bunun için avukatlardan destek almak en doğru yöntemdir. Bazen suç teşkil ettiği düşünülerek verilmiş lan bir dilekçe savcılık tarafından taraflar arasındaki ilişkinin ticari olmasından dolayı hukuk mahkemelerinde çözülmesi gerektiğinden dolayı takipsizlik kararı verilebilir. Şikayet dilekçesinde suç açık bir şekilde tarif edilmelidir. Eğer yapılan açıklamada suç yanlış bir şekilde vasıflandırılmış ise bu durumda Cumhuriyet Savcısı ortada bir suçun var olduğunu tespit eder ve şüphelenirse iddianamesini sizin belirttiğiniz yönde olmasa bile kanun maddelerine göre düzenler. Şikayet dilekçesi hazırlandıktan sonra ister kolluk güçlerine istenirse Cumhuriyet Savcılığına verilebilir. Eğer şikayet dilekçesi kolluk güçlerine verilirse bu durumda kolluk güçleri (polis yada Jandarma) hemen savcılığa durumu bildirmeleri gerekir.

Şikayet Dilekçesi Örneği

…… CUMHURİYET SAVCILIĞI’NA

 

Savcılığa Suç Duyurusunda Bulunan

Şikâyetçi: …

Vekili: Avukat …

Şüpheli:

İşlenen Suçlar:

1- …

2-…

AÇIKLAMALAR :

Şüpheli ile şikayetçi …. olup taraflar, …….  Mahkemesi’nde 2020/… esas sayılı dosyasıyla …. davası açmıştır.

Şikayet Dilekçesi

Şikayet Dilekçesi

Cimer Şikayet Dilekçesi Örneği

CİMER, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi anlamına gelen, yazılımı Başbakanlık Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından 2006 yılında yapılmış olan internet sitesidir. CİMER’e herkes başvuruda bulunabilir. Aşağıdaki dilekçe örneğin doldurularak resmi internet sitesi üzerinden gerekli şikayet başvurusu yapılabilir.

TC CUMHURBAŞKANLIĞI İLETİŞİM MAKAMINA;

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi 06550 Beştepe – ANKARA

Başvuran: Ad, soyad, adres ve iletişim bilgileri

Talep Konusu:

Açıklamalar:

1- (Bu kısıma gerekli açıklamalar maddeler halinde yazılmalıdır.)

2- …

Sonuç ve Talep: Yukarıda belirtilen nedenlerle ilgili sorunun giderilmesi

Saygılarımla arz ve talep ederim …/…/…

Savcılık Şikayet Dilekçesi

Savcılık şikayet dilekçesi suç duyurusu olarak da tanımlanabilir. Yukarıda belirtilmiş olan şikayet dilekçesi örneğin doldurularak kolluk güçlerine ya da Cumhuriyet Savcılığına teslim edilmesi sürecin başlatılması için yeterli olacaktır. Her savcılık şikayet dilekçesinin kabul edilmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Şikayetin mutlaka suç olarak tanımlanmış olması gerekir.

SGK Şikayet Dilekçesi

SGK, Sosyal Güvenlik Kurumunun kısaltılmasıdır. İşle ilgili herhangi bir şikayet durumunda dilekçe yazılarak sürecin takibi sağlanır. SGK şikayet dilekçesi yazılırken avukatlara danışmak ve avukatın gerekli görmesi durumunda dava açılması için sürecin başlatılmasını sağlar. SGK şikayet dilekçesi yalnızca çekişmeli bir davanın açılması halinde yazılabilir.

MEB Şikayet Dilekçesi

MEB, Milli Eğitim Bakanlığının kısaltılmasıdır. Milli Eğitim Bakanlığına yapılacak olan MEB şikayet dilekçesi işleyiş ya da farklı herhangi bir konu üzerinde talep ve önerileri kapsayabilir.

İçişleri Bakanlığı Şikayet Dilekçesi

Türk vatandaşları ve Türkiye’ de ikamet eden yabancılar, 3071 sayılı Dilekçe Kanunu gereğince, kendileri ya da kamu ile ilgili dilek ve şikayetleri hakkında, İçişleri Bakanlığına veya ilgili birimlerine dilekçe yazabilirler.

Siber Suçlar Şikayet Dilekçesi

İnternet ve bilişim sistemlerinin giderek daha fazla kullanılmış olması bu alanda işlenen suçlarında artmasına imkan sağlamıştır. İnternet üzerinden işlenmiş olan suçlara karşı ilgili mercileri kapsayacak şekilde siber suçlar şikayet dilekçesi yazılabilir.

Ziyaretçi Yorumları - 10 Yorum
 1. ali SÖNMEZ dedi ki:

  Degerli devlet buyugum avm ler de isler cok kotu ve hergecen gun daha kotulesiyor biz kazanmayi kazandirmayi sizin ihtidarliniz doneminde gorduk fakat son 2 donemdir dehset bir issizlik var bize sirket patronlari zam yapiyor fakat primlerden dehset bir dusurme oluyor cok degirli devlet buyugum ben 2016 2017 calistigim sirkete 4 ile 5 binlara aliyordum fakat son 2 donem dir 3 bin tlyi bile goremiyecek hale geldik hayat sartlari agirlasiyor bakin bu insanlarin gercekden alis verisinin buyuk olmasini cok paralar daha cok para lar kazanmak isterseniz insanlarin ozelliklen ozel sektor magzaci iscilerin kazanmasina izin verin zira bu bir cark dir gemi demiri gibi eger demir agir gelirde batarsa gemide batar ama dengeli olursa ne firtinalar atlatir gemiye hic birsey dahilinde hic birsey olmaz torium avm ozelliklen dehset is dususlerini yasamakdayiz en azindan pratik zekanizlan bir mudale edin sayin devlet buyugum arz ederim… saygi sevgi hurmetlerimlen…

 2. Mehtap gövce dedi ki:

  Mehtap gövce Muammer gövce şikayetinden vazgeçiyorum

 3. Soner Aslan dedi ki:

  Bizler yurt dışına çalışan Tır şöför lriyiz kapıkule de xray için saatlerce bekliyoruz Allah rızası için bu konuda yardımcı olun patron larımızın umurunda değil buradaki görevlilere bir şey diyemiyoruz korkumuzdan 2 adet xray var gönülleri olursa 2 sini açıyorlar bu beklediğimiz istiratimizden gidiyor Bi ilgilenirseniz sesimizi inşallah duyarsınız

 4. Recep sahin dedi ki:

  Bu ne be boyle sacmalik is olmaz ben iskazasi geciriyim ssg sukarta parami yatirmasin bu ne be nerde devlet boyuklerimiz he sikayetciyim bu ssg dan is verenden

 5. Rüya dedi ki:

  Beğendim

 6. sezgin dedi ki:

  ben zonguldak devrekte bir isyerinde calisiyorum ilk actigi zaman beni biraz idare et dedi ama 4yil oldu simdide isten ciksin diye bekliyor bana isyeri ismi nesil yapi tefen caddesi hale eczanesi karsisi bana bu konuda yardimci olun allah rizasi icin

 7. Kaplan kubilay dedi ki:

  Avukat hanım kamu kurumunda çalışıyorum işyerinde personel şefini eşiyle beraber saat 10 da mesaiye başlayıp saat 1 de iştem çıkıyorlar diye şikayet edilmiş ve müdürün buna göz yumuyor diye olay dogru işyeri kamera kayıtlarına bakılsa zaten dogrulanacak ama işletme müdrü asılsız böyle bir şey yoktur deyip cimere cwp yazdılar olayı kapatmak için bu durumda cimere yalan beyanda bulunmuş olmuyormu kamuyu kasıtlı zarara ugratmıyormu ne yapmamız lazım bizim işletme müdürünü kime şikayet etmemiz laızm cezası yokmu yani olay adliyelik olsa o kişilerin işyerine giderken ki araclarının kamera kayıtları falan hepsi çıkacak ve bu kişiler halen saat 9 da gelip 1 de gitmeye devam ediyorlar cevabınız için teşekürler

 8. Dursun YILMAZ dedi ki:

  Oto Motor Ustası Unvanlı işçi saat ücreti =200 TL.
  Endüstri Meslek Lisesi Mezunu işçi saat ücreti= 180 TL.
  Düz Lise Mezunu ” ” ” = 170 TL
  Ortaokul Mezunu ” ” ” = 160 TL.
  İlkokul Mezunu ” ” ” = 150 TL.
  Bu ücretler asgari ücret ve toplu sözleşmelerle eşitleniyor.Unvanlı işçiye ve Mesleki Diplomalı işçiye haksızlık yapılıyor.
  Cevap: SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI > BAĞIMSIZ VE HİZMET AKDİYLE ÇALIŞANLAR EMEKLİLİK DAİRE BAŞKANLIĞI (16.08.2022 09:26)
  CİMER İletişim Merkezine yapmış olduğunuz başvurunuz incelenmiş olup, başvurunuzda belirtilen konu hakkında daha önceki müracaatlarınıza verdiğimiz cevaplarda olduğu gibi sigortalılara bağlanan aylığın hesaplanmasında sigortalılar adına işverenleri tarafından ödenen prime esas kazançlar ve gün sayıları dikkate alınmaktadır. Yaşlılık aylığı bağlanmasında sigortalılara ait DİPLOMA, KIDEM, MESLEK UNVANI ve MEDENİ DURUM dikkate alınmamaktadır.

 9. Karlyyev UMARJAN dedi ki:

  Merhaba ben Şikayetim Eşimi bı kadın Dolandırıcılık Şirket çalışıyor o kadın bütün Türkmenistan İnsanları kandiryor Dolandiryor şikayetci nasıl yapdirabilirim

 10. AYDIN ALTINKESER dedi ki:

  Iyi calismalar.Calismis oldugum eski firmam prime esas kazanc da bizi asgari ucret göstererek emeklilik yillarimizda bizi zarara ugratmış bnmle beraber calisan arkadaslar dava aciyolar bir bilgi alabilirmiyiz 5 yillik surec bana uyuyormu ise giris tarihim 5.11.2012 isten cikis tarihim 23.01.2018 dir ben bu dava konusunda süre aşımini soruyorum acabilirmiyim yoksa zaman aşımı 5 yilı gecirmişmi oluyoruz.tsklr.

Bir Yorum Yazın

Bize soru sormaktan ve hizmet almaktan çekinmeyin!

Kamuoyuna Önemle Duyurulur…!

ERESTA HUKUK BÜROSU adı altında birçok kişiye “borcunuz var mağdur olmamak için bizi arayın” şeklinde toplu sms gönderimi yapan ERESTA HUKUK BÜROSU’nun

Av. Osman ERUSTA tarafından kurulmuş olan ERUSTA HUKUK BÜROSU’yla hiçbir ilgisi yoktur.

Hukuk büromuzun telefon numarası 0 212 291 91 10 olup bu numara dışında kendini büromuzla irtibatlı göstererek aramalar yapabilecek ve sms gönderiminde bulunan kötü niyetli kimselere kesinlikle itibar edilmemesini, herhangi bir şekilde bildirilen hesaplara ödeme yapılmamasını önemle rica ederiz.