General Ali Rıza Gürcan Cd. Çırpıcı Çıkmazı Sk. No: 2 Kat: 11 Daire: 64 Merter, Zeytinburnu – İstanbul
tren

Şikayet Dilekçesi

22.02.2021
5.263
Şikayet Dilekçesi

Şikayet dilekçesi, suç duyurusu olarak da tanımlanan yazılı bir belgedir. İnsanlar istemedikleri durumlarla karşı karşıya kaldıklarında ya da yanlış bir olayın gerçekleştiğine şahit olduklarında emniyet güçlerini durumdan haberdar edebilmek için şikayet dilekçesi yazabilirler.

Şikayet dilekçesi yazılmasının amacı olayın ilgili makamlara taşınması ve bu sayede suçluların ve suça karışan kişilerin cezalandırılmasını sağlamaktır. Peki, şikayet dilekçesi nasıl yazılır?

Şikayet Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Şikayet dilekçesi mutlaka muhatap olan kurumun adına yazılmalıdır. Durumun açık ve net bir şekilde açıklanması için dilekçenin örneğin internet üzerinden ya da ilgili kurumdan alınmalıdır. Şikayet dilekçesinin üzerinde şikayette bulunan kişinin adı ve soyadı mutlaka yazmalıdır. Şikayet dilekçesinin hazırlanma amacı suçun teşkil edildiğini göstermektir. Bu nedenle suç teşkil etmeyen bir olay hakkında dilekçe yazmak geri dönme nedenidir.

Şikayet Dilekçesi Hazırlanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Şikayet dilekçesini hazırlamadan önce eylemin suç teşkil edip etmediğinin tespit edilmesi gerekir. Bunun için avukatlardan destek almak en doğru yöntemdir. Bazen suç teşkil ettiği düşünülerek verilmiş lan bir dilekçe savcılık tarafından taraflar arasındaki ilişkinin ticari olmasından dolayı hukuk mahkemelerinde çözülmesi gerektiğinden dolayı takipsizlik kararı verilebilir. Şikayet dilekçesinde suç açık bir şekilde tarif edilmelidir. Eğer yapılan açıklamada suç yanlış bir şekilde vasıflandırılmış ise bu durumda Cumhuriyet Savcısı ortada bir suçun var olduğunu tespit eder ve şüphelenirse iddianamesini sizin belirttiğiniz yönde olmasa bile kanun maddelerine göre düzenler. Şikayet dilekçesi hazırlandıktan sonra ister kolluk güçlerine istenirse Cumhuriyet Savcılığına verilebilir. Eğer şikayet dilekçesi kolluk güçlerine verilirse bu durumda kolluk güçleri (polis yada Jandarma) hemen savcılığa durumu bildirmeleri gerekir.

Şikayet Dilekçesi Örneği

…… CUMHURİYET SAVCILIĞI’NA

 

Savcılığa Suç Duyurusunda Bulunan

Şikâyetçi: …

Vekili: Avukat …

Şüpheli:

İşlenen Suçlar:

1- …

2-…

AÇIKLAMALAR :

Şüpheli ile şikayetçi …. olup taraflar, …….  Mahkemesi’nde 2020/… esas sayılı dosyasıyla …. davası açmıştır.

Şikayet Dilekçesi

Şikayet Dilekçesi

Cimer Şikayet Dilekçesi Örneği

CİMER, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi anlamına gelen, yazılımı Başbakanlık Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından 2006 yılında yapılmış olan internet sitesidir. CİMER’e herkes başvuruda bulunabilir. Aşağıdaki dilekçe örneğin doldurularak resmi internet sitesi üzerinden gerekli şikayet başvurusu yapılabilir.

TC CUMHURBAŞKANLIĞI İLETİŞİM MAKAMINA;

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi 06550 Beştepe – ANKARA

Başvuran: Ad, soyad, adres ve iletişim bilgileri

Talep Konusu:

Açıklamalar:

1- (Bu kısıma gerekli açıklamalar maddeler halinde yazılmalıdır.)

2- …

Sonuç ve Talep: Yukarıda belirtilen nedenlerle ilgili sorunun giderilmesi

Saygılarımla arz ve talep ederim …/…/…

Savcılık Şikayet Dilekçesi

Savcılık şikayet dilekçesi suç duyurusu olarak da tanımlanabilir. Yukarıda belirtilmiş olan şikayet dilekçesi örneğin doldurularak kolluk güçlerine ya da Cumhuriyet Savcılığına teslim edilmesi sürecin başlatılması için yeterli olacaktır. Her savcılık şikayet dilekçesinin kabul edilmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Şikayetin mutlaka suç olarak tanımlanmış olması gerekir.

SGK Şikayet Dilekçesi

SGK, Sosyal Güvenlik Kurumunun kısaltılmasıdır. İşle ilgili herhangi bir şikayet durumunda dilekçe yazılarak sürecin takibi sağlanır. SGK şikayet dilekçesi yazılırken avukatlara danışmak ve avukatın gerekli görmesi durumunda dava açılması için sürecin başlatılmasını sağlar. SGK şikayet dilekçesi yalnızca çekişmeli bir davanın açılması halinde yazılabilir.

MEB Şikayet Dilekçesi

MEB, Milli Eğitim Bakanlığının kısaltılmasıdır. Milli Eğitim Bakanlığına yapılacak olan MEB şikayet dilekçesi işleyiş ya da farklı herhangi bir konu üzerinde talep ve önerileri kapsayabilir.

İçişleri Bakanlığı Şikayet Dilekçesi

Türk vatandaşları ve Türkiye’ de ikamet eden yabancılar, 3071 sayılı Dilekçe Kanunu gereğince, kendileri ya da kamu ile ilgili dilek ve şikayetleri hakkında, İçişleri Bakanlığına veya ilgili birimlerine dilekçe yazabilirler.

Siber Suçlar Şikayet Dilekçesi

İnternet ve bilişim sistemlerinin giderek daha fazla kullanılmış olması bu alanda işlenen suçlarında artmasına imkan sağlamıştır. İnternet üzerinden işlenmiş olan suçlara karşı ilgili mercileri kapsayacak şekilde siber suçlar şikayet dilekçesi yazılabilir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bize soru sormaktan ve hizmet almaktan çekinmeyin!