General Ali Rıza Gürcan Cd. Çırpıcı Çıkmazı Sk. No: 2 Kat: 11 Daire: 64 Merter, Zeytinburnu – İstanbul
tren

Suç Duyurusu Dilekçesi

21.02.2021
5.853
Suç Duyurusu Dilekçesi

Bir toplumda hukuki değerlerin ihlal edilmesi suç olarak tanımlanır. Ancak her haksızlık için suç tanımı yapılmaz. Suçun işlenmesi halinde diğer hukuk dalları yetersiz kalırsa bu durumda ceza hukuku devreye girer. Meydana gelmiş olan bir suçtan dolayı mağdur suç duyurusu başvurusu yapmak istediğinde öncelikli olarak şikayet dilekçesi doldurması gerekir.

Suç Duyurusu Dilekçesi Nedir?

Herhangi bir şekilde suç meydana gelmişse, bu suçtan mağdur olan kişi, suçu işleyen kimse hakkında dava sürecinin başlatılması için suç duyurusu dilekçesi doldurmak zorundadır. Suç duyurusu dilekçesi yani halk arasında bilinen tanımlamayla şikayet olarak belirtilebilir. Kanuna göre suç duyurusu sözlü olarak da yapılabilir, ancak suç duyurusu dilekçesi ile yapılması çok daha iyidir. Bu nedenle suç duyurusu başvurusu yapmadan önce dilekçe yazılmalıdır.

Suç Duyurusu Dilekçesi Hangi Konularda Yazılabilir?

Suç duyurusu dilekçesi yazılabilmesi için suçun aşağıdakileri kapsayacak şekilde işlenmiş olması gerekir:

  • Bir başkasının malına zarar vermek,
  • Bilinçli bir şekilde yaralama,
  • Cinsel taciz,
  • Güvenin kötüye kullanılması,
  • Hileli ya da taksirli iflas,
  • Karşılıksız yararlanma,
  • Dolandırıcılık,
  • Çocuk kaçırma ve alıkoyma,
  • Haberleşme gizliliğinin ihlali,
  • Yaşı tutmayan biriyle cinsel ilişkide bulunma,

Bir kişi hakkında suç duyurusu yapabilmek için fiilin mutlaka kanunda karşılığının olması gerekir. Kanunda yazılı olmayan hiçbir durum suç duyurusuna tabi değildir.

Suç Duyurusu Dilekçesi

Suç Duyurusu Dilekçesi

Suç Duyurusu Dilekçesi Örneği

Aşağıda suç duyurusunda bulunurken doldurulması gereken şikayet dilekçesi örneği yer almaktadır. Bu şikayet dilekçesi örneğinden yola çıkılarak doldurulabilir.

…. CUMHURİYE BAŞSAVCILIĞINA,

Şikayetçi : ….

Vekili : …..

Şüpheli adı ve soyadı : ….

Suç/Suçlar :

Suç Tarihi :

Açıklamalar:

… tarihinde … kişisi müvekkilime ‘sen ……. ‘diyerek hakaret etmiştir.

(Bu alanda işlenmiş olan suçun kanunda belirtilmiş olan karşılığının yazılması, meydana gelen suçla ilgili olarak yargının içtihatlarına yer verilmesi gerekir. Suçla ilgili gerekli bilgiler verilerek suçun meydana geldiğinin belirtilmesi gerekir.)

Deliller :

Hukuki Nedenler:

Netice Ve Talep:

Yukarıda açıklanan ve re’sen takdir edilecek sebeplerle şikayetimizin kabul edilerek şüphelinin… suçlar sebebiyle cezalandırılmasını vekaleten ve saygıyla arz ve talep ederiz. (../../20..)

Adı ve Soyadı

İmza

Savcılığa Şikayet İçin Suç Duyurusu Dilekçesi

Meydana gelmiş bir olayda suç teşkil eden vasfın doğru tespitinin yapılması gerekir. Bu yapılacak olan soruşturma ve savcılık şikayeti için oldukça önemlidir. Bunun için suç duyurusu amacıyla savcılık şikayet dilekçesi yazılırken mutlaka bir avukattan yardım alınması gerekir. Savcılık şikayet dilekçesi meydana gelen tarihten itibaren en geç 6 ay içerisinde verilmesi gerekir. Cumhuriyet savcılığına şikayet dilekçesi içerisinde zarar gören, adı ve soyadı mutlaka belirtilmelidir. Yukarıdaki savcılık şikayet dilekçesi örneğinden yola çıkarak hazırladığınız dilekçenizin nereye verilmesi gerektiği önemlidir. Dikkat etmeniz gereken husus ise şikayet dilekçesi örneğinde yanlışlık yapmamanızdır.

Suç Duyurusu Dilekçesi Nereye Verilir?

Yaşanan fiille ilgili olarak hazırlanmış olan şikayet dilekçesi zarar gören tarafından kolluk güçlerine ya da doğrudan Cumhuriyet baş savcılığına yapılabilir. Eğer şikayet dilekçesi başvurusu kolluk güçlerine yapılmışsa savcının hemen bilgilendirilmesi gerekir. Fiilin soruşturma işlemi savcının kendisi tarafından yapılır. Cumhuriyet baş savcılığına başvuru yapmak işlerin daha hızlı ilerlemesini sağlar.

Suç Duyurusu Örnekleri

Yukarıda Cumhuriyet baş savcılığına vermiş olduğumuz suç duyurusu dilekçesi örneğinden yola çıkarak maruz kalınan suça ilişkin suç duyurusu dilekçesinin yazılması gerekir. Daha önceden yazılmış olan suç duyurusu dilekçesi örneği internet üzerinden incelenebilir. Dava sürecinin profesyonel bir şekilde ilerleyebilmesi ve hukuka uygun olması için deneyimli avukatlarla görüşülebilir.

Suç Duyurusu Dilekçesi Ne Zaman Sonuçlanır?

Bir suç duyurusu dilekçesinin en zaman sonuçlanabileceğine ilişkin net ve kesin bir tarih vermek söz konusu değildir. Bu süre soruşturmanın detaylarına göre 1 ay da sürebilir 1 yılda sürebilir. Özellikle günümüzde davaların adliyelerde yoğun bir şekilde işleniyor olması sizin dosyanızın ne zaman ele alınacağını da düşündürebilir. Suç duyurusu dilekçenizin takibi için başvuru işlemi sırasında verilen soruşturma numarası ile süreci uzaktan takip edebilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bize soru sormaktan ve hizmet almaktan çekinmeyin!