General Ali Rıza Gürcan Cd. Çırpıcı Çıkmazı Sk. No: 2 Kat: 11 Daire: 64 Merter, Zeytinburnu – İstanbul
tren

Boşanma Avukatı İstanbul

24.12.2020
853.767
Boşanma Avukatı İstanbul
4.8/5 - (37 votes)

Boşanma Avukatı

Boşanma avukatı türk hukuk sisteminde aile içi konulara bakan avukatlardır. Boşanma avukatı, çiftlerin evliliklerini sonlandırmalarına destek olur. Aile Hukuku söz konusu olduğunda boşanma avukatı olarak faaliyet gösteren avukatlar öne çıkmaktadır. Medeni Hukuk alt dalları arasında yer alan Aile Hukuku’nda çeşitli uyuşmazlık ve sorunlardan kaynaklanan davalar meydana gelebilir.

Boşanma avukatları; boşanma davalarının yanı sıra mal rejimleri ve velayet davası gibi birçok alandaki davalarda aktif olarak görev yapmaktadır. Boşanma davaları konusunda uzman avukatlara sahip olan Erusta Hukuk Bürosu, her zaman nitelikli bir hizmeti sizlerle buluşturmaktadır. İstanbul boşanma avukatı arıyorsanız bizden destek alabileceğinizi unutmayın.

Boşanma avukatı günümüzde en çok talep gösterilen avukatlık branşları arasında yer almaktadır. Mevzuat gereği yasal olarak boşanma avukatı şeklinde bir branş olmasa da bu tür davalarda tecrübe edinmiş ve bu alanla ilgilenen avukatlar bu isimle adlandırılır. Evli çiftlerin birbirleriyle yaşadığı uyuşmazlıkların boşanma yoluyla çözülmesi durumunda boşanma avukatlarına ihtiyaç duyulabilir. Erusta Hukuk Bürosu olarak talep edilen avukatlık branşlarında davalarınızı en kısa sürede çözüme kavuşturup süreci sizin için daha kolay bir hale getirmeye çalışıyoruz.

Oldukça önemli bir dava türü olan boşanma davalarında sürecin doğru bir şekilde yürütülmesi oldukça önemlidir. Hem anlaşmalı boşanma davası hem de çekişmeli davalarda profesyonel avukatlardan destek alınması gerekmektedir. Zorlu boşanma sürecinde kişilere önemli derecede yardımcı olacak boşanma avukatları farklı faaliyetlerle öne çıkmaktadır.

Boşanma Avukatı Nedir?

boşanma avukatı nedir

Eşlerin evlilik hayatında yaşadığı sorunlar sebebiyle boşanma süreci başlatmasıyla birlikte boşanma avukatı görev yapmaya başlar. Boşanma avukatı nedir? Boşanma avukatı, boşanma davalarında tarafların haklarını savunmak ve süreç içerisinde destek vermek amacıyla görev yapar. Boşanma davalarındaki avukatların birer gözlemci olarak hareket etmesi ve tarafların şikayetlerini dinlemesi gerekmektedir. Boşanma davasında eşlerin boşanma nedenleri, davanın süreci açısından oldukça önemlidir. Özellikle ilk duruşma davanın seyri açısından oldukça önem arz etmektedir. Erusta Hukuk Bürosu olarak ilk duruşma nın öneminin farkında olarak hak kayıplarına sebebiyet vermeden davanızı en kısa zamanda çözmeye çalışıyoruz.

Evlilikte meydana gelen sorunların hangi taraftan kaynaklandığının ortaya çıkartılması için boşanma avukatının aktif bir rol üstlenmesi gerekir. İyi boşanma avukatı özellikle çekişmeli boşanma davası sürecinde ve davanın takip  aşamasında oldukça büyük rol oynamaktadır. Boşanmaların bir sebebe dayandırılması ve mahkemeler tarafından görülmesi için boşanma avukatlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Avukatların davalardaki en uygun çözümü araştırması gerekmektedir.

Son dönemlerde çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıkan boşanma davalarının sayısının artmasıyla birlikte bu alanda faaliyet gösteren avukatlara duyulan ihtiyaç artmıştır. Boşanma avukatı olarak görev yapan tecrübeli isimlerle çalışmak isteyen kişiler, farklı araştırmalar yapmaktadır. Boşanma davalarında uzman avukatlarla çalışmak isteyenler için Erusta Hukuk Bürosu’nda hizmet verilmektedir. Alanında uzman avukatlar tarafından titiz ve dikkatli çalışmalar yapılmaktadır.

Boşanma Avukatının Baktığı Davalar Nelerdir?

Birbirinden farklı sebeplerle ortaya çıkan uyuşmazlıkların çözümü için görev yapan boşanma avukatı çeşitli davalara bakar. Boşanma avukatının baktığı davalar nelerdir?  Aile Hukuku’nda kanuni düzenlemeler oldukça geniştir. Bu nedenle boşanma avukatlarının baktığı davaların sayısı fazladır.

Boşanma avukatlarının görev alanları şu şekildedir;

 • Farklı nedenlerden dolayı açılan boşanma davaları,
 • Anlaşmalı ve çekişmeli boşanma davaları,
 • Evlilik sözleşmesi ve mal paylaşımı,
 • Mal dağıtımı ile ilgili tüm sözleşmeler,
 • Boşanma sürecindeki tazminat davaları,
 • Nafaka uyuşmazlıkları,
 • Velayet uyuşmazlıkları,

Belirtilen görev alanlarında çalışmaya devam eden boşanma avukatları, Medeni Kanun’da yer alan düzenlemelere bağlı olarak faaliyet göstermektedir. Ailelerin korunması için gerekli olan tüm tedbirlerin alınması için de avukatlara ihtiyaç duyulmaktadır.

Boşanma davalarıyla ilgili merak edilen bir diğer husus ise boşanma davaları sonucunda hak edilen maddi ve manevi tazminattır. Boşanmaların çekişmeli boşanma davasına dönüşmesine sebebiyet veren en önemli konular da maddi konulardır. Maddi manevi tazminat konusunda süreci en zararsız hale getiren davalar da anlaşmalı boşanma davasıdır. Bu nedenle de anlaşmalı boşanma davaları çiftlerin en az yıpranmasını sağlayan boşanma çeşididir. Erusta Hukuk Bürosu; çiftlerin alanında tecrübeli birer aile avukatına ve tarafların boşanma sürecinin tamamen lehine sonuçlanmasına odaklanan avukatlardan oluşan uzman kadrosuyla titizlikle çalışmalarını devam ettirmektedir.

Boşanma Avukatı Nasıl Çalışır?

Evlilik birliğinin sona erdirilmesi için boşanma avukatı ile çalışmaya ihtiyaç duyan birçok kişi bulunmaktadır. Peki, boşanma avukatı nasıl çalışır? Her sene yürütülen yüzlerce farklı boşanma davasında görev alan avukatların birçok görevi bulunmaktadır. Boşanma avukatlarının boşanma sürecinde yapması gereken farklı işlemler vardır. Eşlerin ortak çocuklarının geleceğine ve psikolojisine uygun çözümlerin üretilmesi gerekir.

Avukatlar, boşanma sürecindeki müvekkilleriyle ayrıntılı bir görüşme gerçekleştirir. Boşanmaya sebep olan noktalar üzerinde inceleme yapılarak görüş alış verişi yapılır. Müvekkillerinin taleplerini net olarak belirleyen avukatlar, gerektiği durumlarda dava dışı uzlaşma yolunu dener. Tarafların daha az yıpranması için çeşitli alternatifler değerlendirilir.

Eşlerin uzlaşma yoluna gitmemesi üzerinde boşanma avukatlarının dava sürecini başlatması gerekir. Hazırlık sürecinde boşanma sebepleri ve ilgili iddialara yönelik deliller boşanma avukatları tarafından toplanır. Ardından yapılan hazırlıklarla birlikte ilgili mahkemelere dava açılır.

Boşanma avukatı, dava sürecinin tamamında müvekkiline destek olur. Boşanma davalarında yasal mevzuata hakim olmak son derece önemlidir. Bu hususta iyi bir boşanma avukatı davanın tüm seyrini değiştirebilir.

Boşanma Avukatlarının Dava Hazırlığı Nasıl Olur?

Hukuk alanındaki önemli süreçlerden biri olan dava hazırlığı, boşanma avukatı tarafından titiz bir şekilde gerçekleştirilir. Boşanma avukatlarının dava hazırlığı nasıl olur? Boşanma davasında görev yapacak olan avukatların hazırlık sırasında yapması gereken birçok işlem vardır. Boşanma davası açılması için gerekli sebeplerin olup olmadığı araştırılır.

Boşanma avukatlarının dava açabilmesi için gereken sebeplerden bazıları şunlardır;

 • Taraflardan birinin eşini aldatması,
 • Eşler arasında kötü muamele ve psikolojik şiddet yaşanması,
 • Eşlerin herhangi bir küçük düşürücü suç işleyip işlememesi,
 • Eşlerin akıl sağlığı durumu,
 • Evliliğin taraflardan biri tarafından sebepsiz yere sonlandırılmak istenmesi,

Boşanma sürecinde doğru karar alınması için sebebin net olarak tespit edilmesi önemlidir. Hakim boşanma davasını davacı boşanma avukatı tarafından belirlenen sebep üzerine incelemektedir. Boşanmaya sebep olarak gösterilen maddeler ve tüm bunların kanıtlara dayalı bir şekilde mahkemeye sunulması boşanma avukatı nın özverili çalışması gereken alanlardan biridir.

Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Eşlerinden boşanmak isteyen kişilerin dava sürecini doğru bir şekilde yürütmek için boşanma avukatı ile çalışması gerekmektedir. Boşanma davası nasıl açılır? Boşanma davası hem kişiler hem de avukatlar tarafından açılabilir. Tarafların birbirlerinden boşanmaya karar verilmesinden sonra davacı tarafından avukatı boşanma davası açabilir.

Anlaşmazlıklarla ilgili çeşitli hususların belirlenmesinden sonra boşanma isteği boşanma avukatı tarafından hukuki bir temele dayandırılır. Ardından ilgili dava dilekçesi ve taleplerle birlikte mahkemelere başvuru yapılır. Boşanma davası sürecinde profesyonel destek almak isteyen kişiler, Osman Erusta tarafından kurulan ve 20 yıllık tecrübesiyle öne çıkan Erusta Hukuk bürosu hizmetlerinden yararlanabilir.

Boşanma Avukatı Soru- Cevap

Boşanma avukatı ücreti ne kadar?

Boşanma avukatı ücretleri boşanmanın türüne göre değişmektedir. Anlaşmalı boşanma davaları ortalama 5.000 tl iken çekişmeli boşanma davaları ortalama 8.000 tl olup , boşanma avukatının tecrübesine ve uzmanlığına göre ücret değişebilmektedir.

Boşanma davası için avukat şart mı ?

Boşanma davası için avukat tutmak zorunlu değildir. Ancak anlaşmalı boşanma davalarında zaruri olmamakla beraber çekişmeli boşanma davaları için alanında uzman bir avukatla çalışmak tarafların maddi manevi talepleri açısından oldukça önemlidir.

Boşanma sebepleri nelerdir?

Boşanma sebepleri başlıca çiftlerin şiddetli geçimsizliği, zina, psikolojik bozukluklar ve aile birliğini temelinden etkileyen her türlü konu sebep olarak gösterilebilir.

Tek celsede boşanmak için ne yapmalı?

Tek celsede boşanmak için çiftlerin maddi manevi her konuda uzlaşarak anlaşmalı boşanma davası açmaları gerekmektedir.

Boşanma davasında mahkeme masraflarını kim öder?

Boşanma davasında mahkeme masraflarını eğer anlaşmalı boşanma ise çiftler müşterek ödeyebilirken, boşanma davası çekişmeli ise mahkeme masraflarını davacı taraf üstlenir.

Boşanma davası nasıl açılır?

Boşanma davası açmak için davacı tarafın herhangi bir aile mahkemesine dilekçeyle başvurması gerekmektedir. Boşanma, anlaşmalı boşanma davasıysa eğer eşler arasında imzalanan bir anlaşmalı boşanma protokolüyle başvurulmalıdır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Bize soru sormaktan ve hizmet almaktan çekinmeyin!

Kamuoyuna Önemle Duyurulur…!

ERESTA HUKUK BÜROSU adı altında birçok kişiye “borcunuz var mağdur olmamak için bizi arayın” şeklinde toplu sms gönderimi yapan ERESTA HUKUK BÜROSU’nun

Av. Osman ERUSTA tarafından kurulmuş olan ERUSTA HUKUK BÜROSU’yla hiçbir ilgisi yoktur.

Hukuk büromuzun telefon numarası 0 212 291 91 10 olup bu numara dışında kendini büromuzla irtibatlı göstererek aramalar yapabilecek ve sms gönderiminde bulunan kötü niyetli kimselere kesinlikle itibar edilmemesini, herhangi bir şekilde bildirilen hesaplara ödeme yapılmamasını önemle rica ederiz.