General Ali Rıza Gürcan Cd. Çırpıcı Çıkmazı Sk. No: 2 Kat: 11 Daire: 64 Merter, Zeytinburnu – İstanbul
tren

Belirli Süreli İş Sözleşmesi

28.12.2020
4.740
Belirli Süreli İş Sözleşmesi
5/5 - (1 vote)

Belirli Süreli İş Sözleşmesi

Belirli süreli iş sözleşmesi nedir? Belirli süreli iş sözleşmesi örneği nasıl olmalıdır? Belirli süreli iş sözleşmesi feshi nasıl olur? İş ve çalışma alanlarında oldukça önemli olan belirli süreli iş sözleşmesi kavramı ile ilgili önemli olan birçok nokta vardır. İş Kanunu’nda yer alan maddelere bağlı olarak işverenlerle işçiler arasında bazı şartlara uygun şekillerde belirli süreli sözleşmeler yapılabilir. Belirli süreli iş sözleşmesinin yapıldığı farklı durumlar vardır.

İşçilerin haklarının kanunlar çerçevesinde korumaya alındığı belirli süreli iş sözleşmeleri farklı sektörlerde sık sık tercih edilmektedir. 4857 sayılı iş kanunda belirtilen maddelere bağlı olarak belirli süreli iş sözleşmesi yapılabilir.

Belirli süreli iş sözleşmesi kanunda şu şekilde belirtilmiştir;

 • Belirli süreler işler,
 • Herhangi bir işin tamamlanması,
 • Bazı koşullara bağlı olarak işçi ve işveren arasında yapılan sözleşme,

Belirtilen şekillerde tanımlanan belirli süreli iş sözleşmesindeki bazı işlemler kanunlar ile sınırlandırılmıştır. İstisnai olarak yapılmasına izin verilen sözleşmelerde kanuni geçerliliğin olması gerekmektedir.

Belirli Süreli İş Sözleşmesi Nedir?

Çeşitli şartların ortaya çıkması durumunda belirli süreli iş sözleşmesi yapmak mümkündür. Peki, belirli süreli iş sözleşmesi nedir? Günümüz iş kanununda farklı iş sözleşmelerinin belirsiz olarak yapılması esas alınmaktadır. Belirli süreli iş sözleşmesi kanunda belirtilen şartlarla birlikte yapılabilir. Belirli süreli iş sözleşmelerinin yasalara uygun olması için gereken özellikler şunlardır;

 • Görev tanımının belirlenmiş olması,
 • Objektif bir neden sunulması,
 • Sözleşmenin yazılı olarak yapılması,

Belirtilen şartların ortaya çıkması halinde işçi ve işverenler arasında belirli sürelerdeki iş sözleşmelerini yapmak mümkündür. Yapılan sözleşmelerin tamamında işin tanımı, ne kadar süreceği ve işçilere verilecek görevlerin net olarak yazılı halde olması gerekmektedir. Belirli süreli iş sözleşmesinin sona ereceği durum ve zamanın net bir şekilde belirtilmiş olması gerekir. Aksi durumlarda sözleşmelerin belirsiz süreli sözleşme olarak dikkate alınacağı unutulmamalıdır.

Belirli süreli iş sözleşmelerindeki tüm maddelerin işçiler tarafından bilinmesi gerekmektedir. Belirli dönemlerde farklı sektörlerdeki iş ihtiyacının geçici bir süre için karşılanması için bu tür sözleşmeler tercih edilebilmektedir. Sözleşmelerde çeşitli mağduriyetlerin ve anlaşmazlıkların yaşanmaması için belli bir işin tamamlanması için gereken süre belirlenirken dikkat edilmesi gerekir.

Belirli Süreli İş Sözleşmesi Fesih

Belirli süreli iş sözleşmesi feshinde sözleşmede belirlenen söz konusu işin süresi dolmadan taraflardan birinin haklı bir sebeple sözleşmeyi sonlandırabilmesi mümkündür. Haklı sebeple gerçekleştirilmeyen fesihlerin çalışan işçi ve işveren tarafından farklı sonuçları bulunmaktadır.

Ayrıca esaslı bir neden olmadıkça birden fazla belirli süreli iş sözleşmesi art arda yapılamaz, mevcut sözleşmeler başlangıçtan itibaren belirsiz süreli iş sözleşmesi olarak kabul edilir. İş ilişkisinin net bir şekilde belirlenebilmesi açısından iş kanunu nun belirli süreli iş sözleşmesinin tüm şartlarını açıkça yerine getirmesi ; belirsiz süreli iş sözleşmesine dönüşmemesi açısından önem arz etmektedir.

Belirli Süreli İş Sözleşmesi Örneği

belirli süreli iş sözleşmesi örneği

Belirli süreli iş sözleşmesinde maddelerin net bir şekilde belirlenmiş olması ve süreli olmasından dolayı olası sonuçlar önceden hesaplanmış olmalıdır. Belirli süreli iş sözleşmesi örneği için ;

 • İşçi ve işveren bilgileri
 • Çalışma saatleri
 • Aylık ücreti
 • Sözleşme Süresi
 • Özel koşullar

maddeler sözleşmede bulunmalıdır. Belirli süreli iş sözleşmesinin belirsiz süreli iş sözleşmesine dönüşmesine neden olabilecek zafiyetlerin olmamasına dikkat edilmelidir. İşçiye belirsiz süreli iş sözleşmesinde olduğu gibi belirli süreli iş sözleşmesinde de haklı sebeplerden dolayı sözleşme feshi hakkı saklı tutulmaktadır.

Belirli Süreli İş Sözleşmesi Yenilenebilir mi?

İşverenler ve işçiler arasında çeşitli durumlarda yapılan belirli süreli iş sözleşmesi hakkında öne çıkan farklı detaylar vardır. Belirli süreli iş sözleşmesi yenilenebilir mi? Bazı durumların ortaya çıkması halinde sözleşmelerin yenilenmesi mümkündür. Sözleşmelerde yer alan sürenin sonunda taraflar tarafından yapılan beyan ile birlikte sözleşme yenilenebilir.

Hem işçiler hem de işverenler tarafından yapılan talepler doğrultusunda yenilebilen iş sözleşmelerinin farklı özellikleri vardır. İş sözleşmesi yenilemesi sadece 1 kere yapılabilmektedir. İlk sözleşmelerde bulunan hukuka uygun kuralların yeni sözleşmelerde de bulunması gerekmektedir. Yeni sözleşmelerin kurallara aykırı bir şekilde yapılması durumunda sözleşmelerin geçersiz olabileceği unutulmamalıdır.

Tarafların belirli süreli iş sözleşmesini birden fazla kez yenilemek istemesi durumunda farklı şartlar aranmaktadır. Esaslı bir neden olmadıkça zincirleme sözleşme yenilemesi yapılamamaktadır.

Belirli Süreli İş Sözleşmesi Hangi Alanlarda Yapılır?

Günümüzde tarafların belirli süreli iş sözleşmesi yaptığı birçok alan bulunmaktadır. Belirli süreli iş sözleşmesi hangi alanlarda yapılır? Örneğin; farklı alanlarda faaliyet gösteren firmaların düzenledikleri kampanyalarda yoğun iş gücüne ihtiyaç duyulması halinde bu tür sözleşmeler yapılabilir.

Belirli süreli iş sözleşmesinin yapıldığı bazı alanlar şu şekildedir;

 • Mevsimlik işler,
 • Sergi ve fuar faaliyetleri,
 • İşten ayrılan personelin kısa süreli telafisi,
 • Proje ve sipariş işleri,

Belirtilen alanların yanı sıra eğitim ve öğretim kurumlarında da belirli süreli sözleşmeler yapılabilir. Özel eğitim kurumlarındaki sözleşmelerin en az 1 sene süre ile yapılması gerekmektedir. Eğitim kurumlarında her sene yapılan yenilemeler için herhangi bir özel şart aranmamaktadır.

Belirli Süreli İş Sözleşmesi İhbar ve Kıdem Tazminatı Nedir?

Farklı iş alanlarında yapılan belirli süreli iş sözleşmesi ile birlikte ortaya çıkan önemli noktalar vardır. Belirli süreli iş sözleşmesi ihbar ve kıdem tazminatı nedir? Bu tür sözleşmelerdeki bitiş süresi daha önceden belirlendiği için ihbar tazminatı başvurusu yapmak mümkün değildir. Sözleşmede uygun maddelerin bulunmaması durumunda bile ihbar tazminatından yararlanmak mümkün değildir.

Kıdem tazminatı, belirli süreli iş sözleşmelerinde de ortaya çıkabilmektedir. 1 yıl şartının doldurulmasıyla birlikte sözleşmenin türüne bakılmaksızın kıdem tazminatı hakkından yararlanılabilir. İşveren tarafından yapılan sözleşme fesihlerinde sözleşmenin ne kadar süre ile yapıldığına bakılmaksızın işçilerin kıdem tazminatına hak kazanacağı bilinmektedir. İşçiler, bu tür durumlarda kıdem tazminatı başvurusu yapabilmektedir.

Belirli Süreli İş Sözleşmesi İş Güvencesi Var mıdır?

İşçiler için belirli süreli iş sözleşmesi yapılırken ortaya konacak iş güvencesi oldukça önemlidir. Belirli Süreli iş sözleşmesi iş güvencesi var mıdır? Belirli süreli sözleşmelerde işçilere işe iade hakkı verilmemektedir. İşveren, yapılan sözleşmelerdeki süre boyunca işçilere iş güvencesi sağlamakla yükümlüdür. İş sözleşmesinin sona ermesinden sonra iş güvencesi ile ilgili durum devam etmemektedir.

İşçi ve işveren arasında yapılan belirli süreli iş sözleşmesi kanunlara uygun şartları taşımazsa işçilerin elde edebileceği bazı haklar bulunmaktadır. Eğer, sözleşmelerin ilgili şartlara uygun olmadığı tespit edilirse sözleşme belirsiz süreye döneceği için işçilerin işe iade hakkı elde etme durumu vardır. Belirli süreli iş sözleşmelerinde de işverenler haklı bir neden göstermeden sözleşmeyi fesih etme hakkı bulunmamaktadır. İşçiler, sözleşmelerinin haksız yere fesih edildiği durumlarda hukuksal yolları tercih edebilir.

 

Ziyaretçi Yorumları - 1 YORUM
 1. Oğuz dedi ki:

  Eşim özel bir okulda çalışıyor.Belirli süreli iş sözleşmesi var ve halen devam etmekte. 1 Eylül 2022 de sözleşmesi devam ediyor. Eşim hamile kurum bunu bilerek. 23 Aralık itibariyle yeni eğitim öğretim yılı için sözleşme yaptı. Bu sözleşmenin bir hükmü var mıdır. Daha sonra açıkta kalır mıyız.

Bir Yorum Yazın

Bize soru sormaktan ve hizmet almaktan çekinmeyin!

Kamuoyuna Önemle Duyurulur…!

ERESTA HUKUK BÜROSU adı altında birçok kişiye “borcunuz var mağdur olmamak için bizi arayın” şeklinde toplu sms gönderimi yapan ERESTA HUKUK BÜROSU’nun

Av. Osman ERUSTA tarafından kurulmuş olan ERUSTA HUKUK BÜROSU’yla hiçbir ilgisi yoktur.

Hukuk büromuzun telefon numarası 0 212 291 91 10 olup bu numara dışında kendini büromuzla irtibatlı göstererek aramalar yapabilecek ve sms gönderiminde bulunan kötü niyetli kimselere kesinlikle itibar edilmemesini, herhangi bir şekilde bildirilen hesaplara ödeme yapılmamasını önemle rica ederiz.