General Ali Rıza Gürcan Cd. Çırpıcı Çıkmazı Sk. No: 2 Kat: 11 Daire: 64 Merter, Zeytinburnu – İstanbul
tren

İşten Çıkarılan İşçinin Hakları 2021

30.06.2020
60.372
İşten Çıkarılan İşçinin Hakları 2021
4.3/5 - (27 votes)

İşten Çıkarılan İşçinin Hakları 2021

Çalışma hayatı yeterince zorken birde işten çıkarılan işçinin hakları konusunun bilinmemesi kaynaklı birçok suistimal yaşanabiliyor. Bu nedenle tüm çalışanlar yaptıkları işi ne kadar iyi biliyorlarsa, İş Kanunu ile ilgili maddelere de aşina olmalılardır. Böylece işten çıkarılma durumunda da kendi isteğiyle ayrılma durumunda da işçiler karışılacakları prosedürleri önceden bilmiş olurlar.

İşten çıkarılma yaşayan işçinin hakları konusu, çalıştığınız yerin sözleşmeyi tek taraflı fesih etmesiyle ortaya çıkar. İşveren tarafından yapılan tek taraflı sözleşme iptali sonrasında; işsiz kalan işçinin, işten çıkarılması sonucunda bir miktar alacağı meydana gelir. İşçinin haklarını savunmaya ve korumaya yönelik olan iş yasasında her detay net bir şekilde belirtilmiştir. Her ne kadar yaşanabilecek durumlar işçileri korumak amacıyla yasalaştırılmış olsa da işçinin alacağının miktarı da alacağının olup olmadığı da açılan mahkeme sonucunda belli olacaktır. Bu nedenle işçiler hakların ve işten çıkartılma sebeplerini iyi bilerek aksiyon almalıdır. Çünkü işten çıkarılan işçinin haklarına kavuşabilmesi başarılı bir savunmayla mümkün olup; alanında uzman ve tecrübeli bir avukatla anlaşılmalıdır.

İşten Çıkarılan İşçinin Hakları Nelerdir?

İş sözleşmesinin tek taraflı fesih edilmesi sonrasında işsiz kalan işçinin birçok hakkı vardır. Eğer işçi sözleşmede ki maddeleri ihlal etmediyse ve kendi rızası ile işten çıkmadıysa ve çalıştığı kurumda 1 yılını doldurdu ise bir çok hakka sahip olur. İşçinin hakları; ihbar ve kıdem tazminatı, iş saatleri dışında çalışmış olduğu mesai ücretleri, kazanılmış izin ücretlerinden oluşur. Ayrıca işçinin işten çıkarıldığı gün ve öncesinde çalışmış olduğu günlerin ücreti de ödenmek zorundadır. Kağıt üzerinde her şey çok net ve açık olsa da bazı işverenler, çıkartmış oldukları işçilerin hak ettikleri miktarı ödememek için farklı yollar izlemektedir. İzlenilen yollardan birisi de çıkarılan işçiye istifa dilekçesini imzalatmaktır. İşten çıkarılan bir işçi, işveren tarafından işten çıkarıldığı için istifa dilekçesi yazmak ya da yazılan istifa dilekçesini imzalamamalıdır. Bu nedenle işçi attığı her imzayı nereye attığını ve hangi nedenle attığını bilmelidir. Aksi takdirde sonuna kadar haklı olan ve mağdur edilen işçi, yasaların önünde istifa eden gözüktüğü için hakkını alamayacaktır.

İşten Çıkarma Yaşayan İşçi Nasıl Bir Yol İzlemeli?

İşten çıkarılma yaşayan işçi, hukuki alacaklarının riske düşmemesi çok önemlidir. İşçi iyi bir iş avukatından danışmanlık hizmeti alırsa işverenden haklarını mahkemeye gitmeden de tahsil edebilmektedir. Bu konuda destek almak için İstanbul Merter bölgesinde bulunan 20 yıllık deneyime sahip büromuzu ziyaret edebilirsiniz. İyi hazırlanmış bir İhtar dilekçesi yoluyla alacaklarınızı tahsil edebilirsiniz. İşverenin haklarınızı vermemesi durumunda 1 ay içinde dava açmanız gerekmektedir. Tecrübeli bir avukat ile dava süreçlerinin daha hızlı sonuçlanabileceğini unutmayınız.

İşten Çıkarılan İşçinin Kıdem ve İhbar Tazminatları Hakkında Bilgi

İşten ayrılma durumlarında, işverenden alınması gereken birçok hak vardır. Özellikle de kıdem ve ihbar tazminatının hesaplanması çok karmaşık bir süreçtir. Bu nedenle de işten kovulan kişiler yeni bir mağduriyet yaşamamak için işten çıkarılma davalarında tecrübeli bir avukattan hizmet almalılardır. Aksi takdirde tazminatlar işveren tarafından maaş üzerinden değil de asgari ücret üzerinden hesaplanabilir.

İhbar tazminatı hem işvereni hem de işçiye koruyan bir durumdur. İşveren işçiyi kovduğunda, çıkarttığı kişiye ihbar süresini ödemek zorundadır. İhbar süresi ise çalışılan senelere göre değişir. Örneğin; altı aydan az süre çalışan biri için ihbar süresi iki hafta iken, bir buçuk sene çalışan kişiler için ihbar süresi dört haftadır.

Kişinin kendi isteğiyle ayrılması durumunda ise ihbar süresi işvereni korur. Böylece işverenin de işten ayrılan kişi yerine yeni bir elaman bulmak ya da işleri aktarmak için eline zaman geçer.

Kıdem tazminatının hesaplanması ise işçinin, çalıştığı gün sayısına göre belirlenir. Kıdem tazminatında da işçinin çalışmış olduğu fazla mesailer değerlendirmeye alınmalıdır. İşverenin sıkıntı çıkartmasının önüne geçmek için ise fazla mesai yapıldığının, ispat edilebilir bir belgesi olmalıdır.

İşten Çıkarılan İşçinin Hakları ve İşsizlik Maaşı

İşsizlik maaşı, ortada geçerli bir neden yokken işsiz kalan işçilerin almış olduğu bir maaştır. İşsizlik maaşı, işsiz kalan kişiye İŞKUR tarafından ödenen maaştır. İşsizlik maaşının miktarı kişinin ayrılmış olduğu işten yatan maaşa göre hesaplanır. İşsizlik maaşının alınabilmesi için haksız yere işten atılması, işsiz kalan kişini son üç senedir sigorta primlerinin ödenmiş olması gerekir.

İşten Çıkarılan İşçi Hakları Soru Cevap

İşten çıkarılan işçi ne yapmalı?

İşten çıkarılan işçi, hukuki haklarında zamanaşımı yaşamamak için tecrübeli bir avukattan izlenecek yol hakkında hukuki danışmanlık almalı.

İşten çıkarılan kişi nereye başvurmalı?

İşten çıkarılan işçi, işçi mahkemesine başvurmalıdır.

İşten çıkarılan işçi tazminat alır mı?

İşten çıkarılan işçi, çalıştığı kurumdan haksız yere çıkarıldıysa ve çalıştığı iş yerinde 1 yılını doldurduysa tazminat almaya hak kazanır. İşverenler çoğu zaman tazminat ödemeye yanaşmasada, haksız işten çıkarılma nedeniyle tazminat ödemeye mahkum olmaktadırlar.

İşten çıkarıldım nereye şikayet edebilirim?

Çalıştığınız iş yerinin bulunduğu bölgedeki Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerine şikayette bulunabilirsiniz.

25 ci maddeden işten çıkarılan tazminat alabilir mi?

İş Yasası’nın 25. maddesinin 2. fıkrasına göre “ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzerleri” nedeniyle işten çıkarılan işçi tazminat alamaz.

Ziyaretçi Yorumları - 43 Yorum
 1. İhsan görmez dedi ki:

  Merhaba iyi akşamlar en 2020 haziran ayın dan iti baren çalıştığım inşaat şirketinden hiç bir yazılı veya sözlü uyarı almadan işten çıkarıldım ne yapmam lazım.

 2. Cüneyt dedi ki:

  Inşaat şirketinde salmıştım 2 ay gibi imzam taklit edilerek çıkarılsın ne yapmaliyim

 3. Sezayi arslan dedi ki:

  Ben özel sektör engelli personel olarak çalışıyordum bölge ofisi kapatılınca iş çıkışı verilmeden eve gönderildik. Aralık 2020. Ocak 2021 ocak ayında iş çıkışı vermeden kısa çalışmaya geçirdi. Maaşdaki yol paralarını agi ve yemek paralarını kesti. 2021 zammı vermedi. Brüt maaşımı eski maaşımdan hesaplanacağını söylediler. Mayıs ayında çıkışı verilecekler. Ben 2021 zammı almam gerekmiyor muydu. Bu hakkı talep edebiliyor muyum. İşten çıkarılırken nelere dikkat etmeliyim.

  1. Sedar dedi ki:

   Mrb ben iznim ve bilgim olmadan tarafima isrifa olarak cikisim verilmis ve ben 184 gun ama ben istifa falan imzalamadim ve etmedim kendileri 3/c madde 17 den istifa gostermisler ben istifa falan imzalamadim ne yapabilirim tsk ederim

  2. Şenay dedi ki:

   Temmuz 13 te ise başladım temmuz 20sinde 4 günlük bayram tatili kesildi maaşımdan .ise gireli 40 gündür çalışıyorum. Şikayet etme hakkım varmıdır. Neden kestiniz bayram iznini diye sorunca işten çıkarttılar beni.ne yapmam gerek??

   1. Özkan dedi ki:

    Var tabiki

 4. Ygm dedi ki:

  Merhabalar ben 1.5yildan fazladır fabrikada mesaili sabahlamali pazarlarında dahil yeri gelince çalışıyorum.isyerimden 3yasinda çocuğuma bakacak olmadığı için yıllık iznimi almak durumunda kaldım.iznim sonrası iş yerim dönmeme izin vermediği gibi gelip çıkış almam isteniyor.bu durumda benim nasıl bir yol izlemem gerekiyor.

  1. Murat dedi ki:

   Merhaba oğlum 26 yaşında özel güvenlik görevlisi 1.5yıldırçalışıyor İzmit özel bir firmada iş bittidiye çıkışı verildi tazminatını hesaplattı 17000 TL olduğunu Muasebeci söyledi ama firma 9000 TL vereceğini söylüyor ne yapmalıyız

 5. Utku şahin dedi ki:

  Yurtdışında süpervizör olarak çalışmaktayım sözleşmem bitti türkiyeye dönüş yapıyorum maaşımdan kesinti yapılıyor. Bu konuyla alakalı olarak ne yapmalıyım teşekkürler kolay gelsin

 6. Mehmet şirin dedi ki:

  Merhaba ben 8 sene çalıştığım yerden çıkışım verildi ay sonuna kadar kendime iş bakmamı istediler tazminat haklarımı verecelerini söylediler hak kaybına uramamak için haklarımı hesaplarmısınız, teşekkür ederim.

 7. Sinan dedi ki:

  2 aydır izmir büyük şehir belediyesi bergama izsuda taşeron bir firmada tanker şöförlüğü yapıyorum cumartesi işten çıkarıldım 2 aya yakın maaşlarımız da ödenmedi hala ne yapmalıyım

  1. Burhan özcan dedi ki:

   7 Ekim’de iş başı yaptim izin vermedi için kendim çıktım 17 çıkış hala para yatiracaklar bunun için napmam lazım

 8. Engin süzek dedi ki:

  Merhaba SGK cikisimi 50 madden kod koymuşlar tazminat hak talebim olur mu

 9. Ufuk dedi ki:

  Merhaba 5 ocakta ise başladım is yerinin adı değişti çıkış yapıp tekrar yeni Bi is yeri gibi 3 şubatta tekrar ise başlamış gibi SSK girişi yapıldı 7 temmuzda anlaşmazlık oldu çıkışını veriyoruz dedi gel istifani yaz dedi yazmadım ne yapmalıyım nasıl bir yol izlemeliyim

 10. Ufuk dedi ki:

  Merhaba 5 ocakta ise başladım is yerinin adı değişti çıkış yapıp tekrar yeni Bi is yeri gibi 3 şubatta tekrar ise başlamış gibi SSK girişi yapıldı 7 temmuzda anlaşmazlık oldu çıkışını veriyoruz dedi gel istifani yaz dedi yazmadım ne yapmalıyım nasıl bir yol izlemeliyim

 11. Serkan dedi ki:

  ben isyerinde 2 yıldır çalışıyorum ama rahatsızlandım 3 günlük rapor aldım rapor param yatmadi iki bayramdır beni mağdur bıraktı avans herkes aldı bana yatmadı 3 çocuğumla mağdurum ne yapmalıyım bana yardımcı olursanız sevinirim

 12. Serdar dedi ki:

  Merhaba beni 4 maddeden işten çıkarıyorlar kıdem ve ihbar tazminatını veriyorlar ama bize yemek parasını yol parası alıyorduk onu tazminata eklemiyorlar bunu alma hakkımız varmı

 13. Yasin dedi ki:

  Bn 19 ay yag fabrikasında caliştım bu sureçte bn 5 ay çalıştım çıkartıldım 4ay sözleşmeli çalıstım enson 10 ay calıstım beni haksız yere çıkartıldım bn tazminat alabilirmiyim

 14. Hatice dedi ki:

  Ben. Sakarya. Şubesinde. Eğitim birsen. Sendikasında. Çalıştım. Senelik izine. Çıktım. Aradilar. İşten. Çıkardılar. Beni. Tazminatımı. Aldım. Engelıyim. Yardımcı. Olurmusunuz

 15. kenan inan dedi ki:

  çalıştığım iş yerinde kod 3 ile çıkışım verilmiş her angi bir kağıda imza falan atmadım,ne yapmam gerekiyor

 16. FAİK sari dedi ki:

  Oğlum bir restoranda 2017 5 ci ayında işe başladı. Ve 2 ay sigortalı çalıştı ve sen öıraklık okuluna gideceksin dediler ve sigorta sını kestiler ve aynı iş yerinde 5 yıl çalıştı işten sebepsiz yere işten çıkarıldım bana sen sıtajer akemansın tazminat hakkın yok dediler benim tazminat hakkım varmı

 17. Ali dedi ki:

  Ben insaatta calisiyodum patronum bana ise gelmededi 6.5bucuk yildir ayni yerde calisiyorum tazminatimi almak icin neyapmam gerekir.ve nekadar tazminat hakkimvar

 18. İsmail debe dedi ki:

  Herkese mrb ben 3 yıla yakındır fabrikada çalışıyom 3 vardiya pazar günleri resmi tatilde ful çalışıyom hiç tatilim yok ve zorunlu 8 saat mesayi ve kısa dönüşler var ayın 6 sında test yaptıgım için işe gitmedim ayın 10 da dayım vefat etti gitmedim ve ayın 14 aksam 12.8 giderken servisi kaçırdım bunlar ayın 15 de 3 tutanagı bir gün içinde tutup çıkışımı verdiler ama imza atmadım tazminatımı ala bilirmiyim alırsam ne kadar alırım

 19. Nejdet Aydın dedi ki:

  Şimdi şuan aşı olmadığım için şirket işten çıkarıyor sadece tazminatı izi veririm ihbarı veremiyorum diyor önceden mesajla uyardık diyor şirket şimdi ben imzalarsam yinede mahkemeye verebilir miyim veremezmiyim imzalamassam ne olur acil cevap verirseniz sevinirim

 20. Ferit dedi ki:

  Merhaba Ümraniye çalışmak dayım Ümraniye den Hadımköy yollar bizi yol mesefasi 115 kilometre gidiş geliş ve servis yok gece 3 evden çıkmam lazım ki Sabah 7 de yetismem lazım istifa etsem tazminat hakkı var mı

 21. Özkan dedi ki:

  Var tabiki

 22. Ömer Faruk Kürekçi dedi ki:

  merhaba Ankarada özel bir ambulansta paramedik olarak işe girdim 3 günü deneme şeklinde olmak üreye toplamda 18 gün çalıştım 15 günlük ssk yatmış görünüyor fakat beni raporluyken işten çıkarttılar ve bir kuruş bile maaş ödemediler ne yapmakıyım

 23. Engin güner dedi ki:

  Merhaba 15.02.2021 de işe başladım kamyon şöförlüğü yapıyorum 15.09.2020 de iş ve ödeme anlaşmazlıktan dolayı patron çalişma o zaman dedi ıhbarımı vermek zorunda değilmi ne yol izlemem gerekiyor vermem dedi araç sahibi

 24. Gökhan dedi ki:

  Merhaba 5 gün önce işten çıkarıldım patronla tartıştım beni kovdu sonra ise sigortam hallen çalışıyor tazminat vermemek için iş yetinde işe gelmiyor yaptığı arabalar arıza veriyor gelip hepiniz imzalayın felan demiş benim nasıl ilerlemem lafzın 170 aradım yalnız çıkış verdiğine dahil evrak vermedi ne yapmam nasıl ilerlemem lagzım yardımcı okursanız sevinirim

 25. Zeynep dedi ki:

  Merhaba 5.7.2021 tarihinde haberim olmaksızın istifa olarak işten çıkarılmışım işsizlik maaşı alamadım şuan avukatta ve süreç devam ediyor işsizlik maaşı alabilmek için ne yapmam gerekli

 26. Zeynep dedi ki:

  Merhaba 5.7.2021 tarihinde haberim olmaksızın istifa olarak işten çıkarılmışım işsizlik maaşı alamadım şuan avukatta ve süreç devam ediyor işsizlik maaşı alabilmek için ne yapmam gerekli yardımcı olur musunuz?

 27. ahmet örnek dedi ki:

  Merhaba ben özel bir bankada engelli kontenjanında 7,5 yıldır çalışıyorum idari işler personeli olarak çalışıyorum 2014 de başladığımda engel oranım %40 dı aradan geçen zamanlarda çalıştığım süreç içerisinde engel oranım yükseldi ayaklarımdaki engel yürüme bozukluğu iken geçen süreçte koltuk değnekleriyle yürüme aşamasına kadar ilerledi artık o kadar zorlanıyorumki inanınki gözlerimden yaş geliyor işten kendim ayrılmayı düşünüyorum ama buseferde 7,5 yıllık tazminatım içeride kalıyor aslında keyfi bir sebepten değil çıkmak isteyişim sağlık sorunum var böyle bir durumda işyeri tazminat vermiyormu genede .

 28. Fatih dedi ki:

  Ben 2020 başında kadro alamadıgımız için işten çıkarıldık işe iade davası açsam ne olur

 29. Musa şen dedi ki:

  Merhaba ben 15 sezondur bir otelde çalışıyorum ama iki yıldır iş veremiyorlar ve işletmeyi açmıyor ve bize iş yada mmaaş ödemiyor nasıl bir yol izlemeliyiz

 30. Ferdi ipek dedi ki:

  Beni 25.madde yani 25/I maddesinden ÇIKIŞIMI saglamislar hicbirsey talep edemem mi yani isteyerek kasten zarara uğratmadim sonuçta 4 senem hebami olacak bi cevap bekliyorum

 31. Affan dedi ki:

  Merhaba iyi çalışmalar 04 kodundan çalıştığım işyerinden çıkışım verilecek çıkışım verilmeden önce her hangi bir belge yada protokol imzalamak gerekiyormu hiç birşeye gerek kalmadan direk çıkışımın verilmesi yeterlimi oluyor ondan sonraki süreç nasıl işliyor yapmam gereken birşey varmı yardımcı olursanız çok sevinirim

 32. Sevinç dedi ki:

  Merhaba ben bir aile de bebek bakıcı olarak 2 yıl çalıştım. İşveren benim ilk 1 yıllık sıgortamın tarihin de oynama yapmış ve çıkışımı da ceza alacak diye yapmıyor. Umarım sorunumu düzgün bir şekil de sizlere anlatabilmişimdir. Çıkışı mı vermediği için işsizlik ödeneği hakkımı yitirmek üzereyim. Bu durum da nasıl bir yol izlemeliyim, yardımcı olursanız memnun olurum. Teşekkürler

 33. Erdi dedi ki:

  Merhaba kolay gelsin iş yerinden çıkarıldım 2 aydır tazminatı mı alamadım yarısını anca aldım ne yapmam gerekiyor işten çıkarılınca en fazla kaç ay içinde ödeme yapmak zorundadır iş veren

 34. Buğra Serkan dedi ki:

  9 aydır çalışıyorum işten vikarilacagim ay sonunda ne yapmalıyım

 35. Bayram aygören dedi ki:

  Beni haksız yere çıkışı mi verdiler naf otomativ de çalışıyor dum tazminatsiz çıkardı lar alabiliyor muyum tazminati mi

 36. Zeki dedi ki:

  Merhaba özel bir şirkette 16 yıldır çalışmaktayım kucultmeye gidiyoruz diyerek beni işten cikarticaklarini ve bir avukatı arayarak tazminatinizi vericem dedi avukat ta şikayetçi olucakmisin diye bana bir kaç kere sordu dusunucem dedim benim 16 yıl bı yerde çalışma haklarım nelerdir beni aydınlatır mısınız lütfen olumsuz bir şey olursa sizinle iletişime gecicegim size devredecegim..

 37. Tunahan dedi ki:

  Merhaba ben 7 ay bı özel bı sirkette çalıştım ve sözleşme feshi olarak işten çıkarıldım. Benim tazminatı mi şirket en geç ne zaman ödemek zorunda bilgilerinize arz ederim .

 38. Ercan dedi ki:

  İş veren vekili beni dövdü sonra beni işten atilar

Bize soru sormaktan ve hizmet almaktan çekinmeyin!