General Ali Rıza Gürcan Cd. Çırpıcı Çıkmazı Sk. No: 2 Kat: 11 Daire: 64 Merter, Zeytinburnu – İstanbul
tren

İşten Çıkarılan İşçinin Hakları 2021

30.06.2020
10.041
İşten Çıkarılan İşçinin Hakları 2021

İşten Çıkarılan İşçinin Hakları 2021

Çalışma hayatı yeterince zorken birde işten çıkarılan işçinin hakları konusunun bilinmemesi kaynaklı birçok suistimal yaşanabiliyor. Bu nedenle tüm çalışanlar yaptıkları işi ne kadar iyi biliyorlarsa, İş Kanunu ile ilgili maddelere de aşina olmalılardır. Böylece işten çıkarılma durumunda da kendi isteğiyle ayrılma durumunda da işçiler karışılacakları prosedürleri önceden bilmiş olurlar.

İşten çıkarılma yaşayan işçinin hakları konusu, çalıştığınız yerin sözleşmeyi tek taraflı fesih etmesiyle ortaya çıkar. İşveren tarafından yapılan tek taraflı sözleşme iptali sonrasında; işsiz kalan işçinin, işten çıkarılması sonucunda bir miktar alacağı meydana gelir. İşçinin haklarını savunmaya ve korumaya yönelik olan iş yasasında her detay net bir şekilde belirtilmiştir. Her ne kadar yaşanabilecek durumlar işçileri korumak amacıyla yasalaştırılmış olsa da işçinin alacağının miktarı da alacağının olup olmadığı da açılan mahkeme sonucunda belli olacaktır. Bu nedenle işçiler hakların ve işten çıkartılma sebeplerini iyi bilerek aksiyon almalıdır. Çünkü işten çıkarılan işçinin haklarına kavuşabilmesi başarılı bir savunmayla mümkün olup; alanında uzman ve tecrübeli bir avukatla anlaşılmalıdır.

İşten Çıkarılan İşçinin Hakları Nelerdir?

İş sözleşmesinin tek taraflı fesih edilmesi sonrasında işsiz kalan işçinin birçok hakkı vardır. Eğer işçi sözleşmede ki maddeleri ihlal etmediyse ve kendi rızası ile işten çıkmadıysa ve çalıştığı kurumda 1 yılını doldurdu ise bir çok hakka sahip olur. İşçinin hakları; ihbar ve kıdem tazminatı, iş saatleri dışında çalışmış olduğu mesai ücretleri, kazanılmış izin ücretlerinden oluşur. Ayrıca işçinin işten çıkarıldığı gün ve öncesinde çalışmış olduğu günlerin ücreti de ödenmek zorundadır. Kağıt üzerinde her şey çok net ve açık olsa da bazı işverenler, çıkartmış oldukları işçilerin hak ettikleri miktarı ödememek için farklı yollar izlemektedir. İzlenilen yollardan birisi de çıkarılan işçiye istifa dilekçesini imzalatmaktır. İşten çıkarılan bir işçi, işveren tarafından işten çıkarıldığı için istifa dilekçesi yazmak ya da yazılan istifa dilekçesini imzalamamalıdır. Bu nedenle işçi attığı her imzayı nereye attığını ve hangi nedenle attığını bilmelidir. Aksi takdirde sonuna kadar haklı olan ve mağdur edilen işçi, yasaların önünde istifa eden gözüktüğü için hakkını alamayacaktır.

İşten Çıkarma Yaşayan İşçi Nasıl Bir Yol İzlemeli?

İşten çıkarılma yaşayan işçi, hukuki alacaklarının riske düşmemesi çok önemlidir. İşçi iyi bir iş avukatından danışmanlık hizmeti alırsa işverenden haklarını mahkemeye gitmeden de tahsil edebilmektedir. Bu konuda destek almak için İstanbul Merter bölgesinde bulunan 20 yıllık deneyime sahip büromuzu ziyaret edebilirsiniz. İyi hazırlanmış bir İhtar dilekçesi yoluyla alacaklarınızı tahsil edebilirsiniz. İşverenin haklarınızı vermemesi durumunda 1 ay içinde dava açmanız gerekmektedir. Tecrübeli bir avukat ile dava süreçlerinin daha hızlı sonuçlanabileceğini unutmayınız.

İşten Çıkarılan İşçinin Kıdem ve İhbar Tazminatları Hakkında Bilgi

İşten ayrılma durumlarında, işverenden alınması gereken birçok hak vardır. Özellikle de kıdem ve ihbar tazminatının hesaplanması çok karmaşık bir süreçtir. Bu nedenle de işten kovulan kişiler yeni bir mağduriyet yaşamamak için işten çıkarılma davalarında tecrübeli bir avukattan hizmet almalılardır. Aksi takdirde tazminatlar işveren tarafından maaş üzerinden değil de asgari ücret üzerinden hesaplanabilir.

İhbar tazminatı hem işvereni hem de işçiye koruyan bir durumdur. İşveren işçiyi kovduğunda, çıkarttığı kişiye ihbar süresini ödemek zorundadır. İhbar süresi ise çalışılan senelere göre değişir. Örneğin; altı aydan az süre çalışan biri için ihbar süresi iki hafta iken, bir buçuk sene çalışan kişiler için ihbar süresi dört haftadır.

Kişinin kendi isteğiyle ayrılması durumunda ise ihbar süresi işvereni korur. Böylece işverenin de işten ayrılan kişi yerine yeni bir elaman bulmak ya da işleri aktarmak için eline zaman geçer.

Kıdem tazminatının hesaplanması ise işçinin, çalıştığı gün sayısına göre belirlenir. Kıdem tazminatında da işçinin çalışmış olduğu fazla mesailer değerlendirmeye alınmalıdır. İşverenin sıkıntı çıkartmasının önüne geçmek için ise fazla mesai yapıldığının, ispat edilebilir bir belgesi olmalıdır.

İşten Çıkarılan İşçinin Hakları ve İşsizlik Maaşı

İşsizlik maaşı, ortada geçerli bir neden yokken işsiz kalan işçilerin almış olduğu bir maaştır. İşsizlik maaşı, işsiz kalan kişiye İŞKUR tarafından ödenen maaştır. İşsizlik maaşının miktarı kişinin ayrılmış olduğu işten yatan maaşa göre hesaplanır. İşsizlik maaşının alınabilmesi için haksız yere işten atılması, işsiz kalan kişini son üç senedir sigorta primlerinin ödenmiş olması gerekir.

İşten Çıkarılan İşçi Hakları Soru Cevap

İşten çıkarılan işçi ne yapmalı?

İşten çıkarılan işçi, hukuki haklarında zamanaşımı yaşamamak için tecrübeli bir avukattan izlenecek yol hakkında hukuki danışmanlık almalı.

İşten çıkarılan kişi nereye başvurmalı?

İşten çıkarılan işçi, işçi mahkemesine başvurmalıdır.

İşten çıkarılan işçi tazminat alır mı?

İşten çıkarılan işçi, çalıştığı kurumdan haksız yere çıkarıldıysa ve çalıştığı iş yerinde 1 yılını doldurduysa tazminat almaya hak kazanır. İşverenler çoğu zaman tazminat ödemeye yanaşmasada, haksız işten çıkarılma nedeniyle tazminat ödemeye mahkum olmaktadırlar.

İşten çıkarıldım nereye şikayet edebilirim?

Çalıştığınız iş yerinin bulunduğu bölgedeki Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerine şikayette bulunabilirsiniz.

25 ci maddeden işten çıkarılan tazminat alabilir mi?

İş Yasası’nın 25. maddesinin 2. fıkrasına göre “ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzerleri” nedeniyle işten çıkarılan işçi tazminat alamaz.

Ziyaretçi Yorumları - 6 Yorum
 1. İhsan görmez dedi ki:

  Merhaba iyi akşamlar en 2020 haziran ayın dan iti baren çalıştığım inşaat şirketinden hiç bir yazılı veya sözlü uyarı almadan işten çıkarıldım ne yapmam lazım.

 2. Cüneyt dedi ki:

  Inşaat şirketinde salmıştım 2 ay gibi imzam taklit edilerek çıkarılsın ne yapmaliyim

 3. Sezayi arslan dedi ki:

  Ben özel sektör engelli personel olarak çalışıyordum bölge ofisi kapatılınca iş çıkışı verilmeden eve gönderildik. Aralık 2020. Ocak 2021 ocak ayında iş çıkışı vermeden kısa çalışmaya geçirdi. Maaşdaki yol paralarını agi ve yemek paralarını kesti. 2021 zammı vermedi. Brüt maaşımı eski maaşımdan hesaplanacağını söylediler. Mayıs ayında çıkışı verilecekler. Ben 2021 zammı almam gerekmiyor muydu. Bu hakkı talep edebiliyor muyum. İşten çıkarılırken nelere dikkat etmeliyim.

  1. Sedar dedi ki:

   Mrb ben iznim ve bilgim olmadan tarafima isrifa olarak cikisim verilmis ve ben 184 gun ama ben istifa falan imzalamadim ve etmedim kendileri 3/c madde 17 den istifa gostermisler ben istifa falan imzalamadim ne yapabilirim tsk ederim

 4. Ygm dedi ki:

  Merhabalar ben 1.5yildan fazladır fabrikada mesaili sabahlamali pazarlarında dahil yeri gelince çalışıyorum.isyerimden 3yasinda çocuğuma bakacak olmadığı için yıllık iznimi almak durumunda kaldım.iznim sonrası iş yerim dönmeme izin vermediği gibi gelip çıkış almam isteniyor.bu durumda benim nasıl bir yol izlemem gerekiyor.

 5. Utku şahin dedi ki:

  Yurtdışında süpervizör olarak çalışmaktayım sözleşmem bitti türkiyeye dönüş yapıyorum maaşımdan kesinti yapılıyor. Bu konuyla alakalı olarak ne yapmalıyım teşekkürler kolay gelsin

Bize soru sormaktan ve hizmet almaktan çekinmeyin!