General Ali Rıza Gürcan Cd. Çırpıcı Çıkmazı Sk. No: 2 Kat: 11 Daire: 64 Merter, Zeytinburnu – İstanbul
tren

İşten Çıkarılan İşçinin Hakları 2021

30.06.2020
181.175
İşten Çıkarılan İşçinin Hakları 2021
4.1/5 - (48 votes)

İşten Çıkarılan İşçinin Hakları 2021

Çalışma hayatı yeterince zorken birde işten çıkarılan işçinin hakları konusunun bilinmemesi kaynaklı birçok suistimal yaşanabiliyor. Bu nedenle tüm çalışanlar yaptıkları işi ne kadar iyi biliyorlarsa, İş Kanunu ile ilgili maddelere de aşina olmalılardır. Böylece işten çıkarılma durumunda da kendi isteğiyle ayrılma durumunda da işçiler karışılacakları prosedürleri önceden bilmiş olurlar.

İşten çıkarılma yaşayan işçinin hakları konusu, çalıştığınız yerin sözleşmeyi tek taraflı fesih etmesiyle ortaya çıkar. İşveren tarafından yapılan tek taraflı sözleşme iptali sonrasında; işsiz kalan işçinin, işten çıkarılması sonucunda bir miktar alacağı meydana gelir. İşçinin haklarını savunmaya ve korumaya yönelik olan iş yasasında her detay net bir şekilde belirtilmiştir. Her ne kadar yaşanabilecek durumlar işçileri korumak amacıyla yasalaştırılmış olsa da işçinin alacağının miktarı da alacağının olup olmadığı da açılan mahkeme sonucunda belli olacaktır. Bu nedenle işçiler hakların ve işten çıkartılma sebeplerini iyi bilerek aksiyon almalıdır. Çünkü işten çıkarılan işçinin haklarına kavuşabilmesi başarılı bir savunmayla mümkün olup; alanında uzman ve tecrübeli bir avukatla anlaşılmalıdır.

İşten Çıkarılan İşçinin Hakları Nelerdir?

İş sözleşmesinin tek taraflı fesih edilmesi sonrasında işsiz kalan işçinin birçok hakkı vardır. Eğer işçi sözleşmede ki maddeleri ihlal etmediyse ve kendi rızası ile işten çıkmadıysa ve çalıştığı kurumda 1 yılını doldurdu ise bir çok hakka sahip olur. İşçinin hakları; ihbar ve kıdem tazminatı, iş saatleri dışında çalışmış olduğu mesai ücretleri, kazanılmış izin ücretlerinden oluşur. Ayrıca işçinin işten çıkarıldığı gün ve öncesinde çalışmış olduğu günlerin ücreti de ödenmek zorundadır. Kağıt üzerinde her şey çok net ve açık olsa da bazı işverenler, çıkartmış oldukları işçilerin hak ettikleri miktarı ödememek için farklı yollar izlemektedir. İzlenilen yollardan birisi de çıkarılan işçiye istifa dilekçesini imzalatmaktır. İşten çıkarılan bir işçi, işveren tarafından işten çıkarıldığı için istifa dilekçesi yazmak ya da yazılan istifa dilekçesini imzalamamalıdır. Bu nedenle işçi attığı her imzayı nereye attığını ve hangi nedenle attığını bilmelidir. Aksi takdirde sonuna kadar haklı olan ve mağdur edilen işçi, yasaların önünde istifa eden gözüktüğü için hakkını alamayacaktır.

İşten Çıkarma Yaşayan İşçi Nasıl Bir Yol İzlemeli?

İşten çıkarılma yaşayan işçi, hukuki alacaklarının riske düşmemesi çok önemlidir. İşçi iyi bir iş avukatından danışmanlık hizmeti alırsa işverenden haklarını mahkemeye gitmeden de tahsil edebilmektedir. Bu konuda destek almak için İstanbul Merter bölgesinde bulunan 20 yıllık deneyime sahip büromuzu ziyaret edebilirsiniz. İyi hazırlanmış bir İhtar dilekçesi yoluyla alacaklarınızı tahsil edebilirsiniz. İşverenin haklarınızı vermemesi durumunda 1 ay içinde dava açmanız gerekmektedir. Tecrübeli bir avukat ile dava süreçlerinin daha hızlı sonuçlanabileceğini unutmayınız.

İşten Çıkarılan İşçinin Kıdem ve İhbar Tazminatları Hakkında Bilgi

İşten ayrılma durumlarında, işverenden alınması gereken birçok hak vardır. Özellikle de kıdem ve ihbar tazminatının hesaplanması çok karmaşık bir süreçtir. Bu nedenle de işten kovulan kişiler yeni bir mağduriyet yaşamamak için işten çıkarılma davalarında tecrübeli bir avukattan hizmet almalılardır. Aksi takdirde tazminatlar işveren tarafından maaş üzerinden değil de asgari ücret üzerinden hesaplanabilir.

İhbar tazminatı hem işvereni hem de işçiye koruyan bir durumdur. İşveren işçiyi kovduğunda, çıkarttığı kişiye ihbar süresini ödemek zorundadır. İhbar süresi ise çalışılan senelere göre değişir. Örneğin; altı aydan az süre çalışan biri için ihbar süresi iki hafta iken, bir buçuk sene çalışan kişiler için ihbar süresi dört haftadır.

Kişinin kendi isteğiyle ayrılması durumunda ise ihbar süresi işvereni korur. Böylece işverenin de işten ayrılan kişi yerine yeni bir elaman bulmak ya da işleri aktarmak için eline zaman geçer.

Kıdem tazminatının hesaplanması ise işçinin, çalıştığı gün sayısına göre belirlenir. Kıdem tazminatında da işçinin çalışmış olduğu fazla mesailer değerlendirmeye alınmalıdır. İşverenin sıkıntı çıkartmasının önüne geçmek için ise fazla mesai yapıldığının, ispat edilebilir bir belgesi olmalıdır.

İşten Çıkarılan İşçinin Hakları ve İşsizlik Maaşı

İşsizlik maaşı, ortada geçerli bir neden yokken işsiz kalan işçilerin almış olduğu bir maaştır. İşsizlik maaşı, işsiz kalan kişiye İŞKUR tarafından ödenen maaştır. İşsizlik maaşının miktarı kişinin ayrılmış olduğu işten yatan maaşa göre hesaplanır. İşsizlik maaşının alınabilmesi için haksız yere işten atılması, işsiz kalan kişini son üç senedir sigorta primlerinin ödenmiş olması gerekir.

İşten Çıkarılan İşçi Hakları Soru Cevap

İşten çıkarılan işçi ne yapmalı?

İşten çıkarılan işçi, hukuki haklarında zamanaşımı yaşamamak için tecrübeli bir avukattan izlenecek yol hakkında hukuki danışmanlık almalı.

İşten çıkarılan kişi nereye başvurmalı?

İşten çıkarılan işçi, işçi mahkemesine başvurmalıdır.

İşten çıkarılan işçi tazminat alır mı?

İşten çıkarılan işçi, çalıştığı kurumdan haksız yere çıkarıldıysa ve çalıştığı iş yerinde 1 yılını doldurduysa tazminat almaya hak kazanır. İşverenler çoğu zaman tazminat ödemeye yanaşmasada, haksız işten çıkarılma nedeniyle tazminat ödemeye mahkum olmaktadırlar.

İşten çıkarıldım nereye şikayet edebilirim?

Çalıştığınız iş yerinin bulunduğu bölgedeki Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerine şikayette bulunabilirsiniz.

25 ci maddeden işten çıkarılan tazminat alabilir mi?

İş Yasası’nın 25. maddesinin 2. fıkrasına göre “ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzerleri” nedeniyle işten çıkarılan işçi tazminat alamaz.

Ziyaretçi Yorumları - 94 Yorum
 1. İhsan görmez dedi ki:

  Merhaba iyi akşamlar en 2020 haziran ayın dan iti baren çalıştığım inşaat şirketinden hiç bir yazılı veya sözlü uyarı almadan işten çıkarıldım ne yapmam lazım.

  1. Ayşe dedi ki:

   İşten cikartilmak için çağırıldıgimda gelmezsem ne olur

  2. Hanım dedi ki:

   Bende aynısını yasiyom

 2. Cüneyt dedi ki:

  Inşaat şirketinde salmıştım 2 ay gibi imzam taklit edilerek çıkarılsın ne yapmaliyim

 3. Sezayi arslan dedi ki:

  Ben özel sektör engelli personel olarak çalışıyordum bölge ofisi kapatılınca iş çıkışı verilmeden eve gönderildik. Aralık 2020. Ocak 2021 ocak ayında iş çıkışı vermeden kısa çalışmaya geçirdi. Maaşdaki yol paralarını agi ve yemek paralarını kesti. 2021 zammı vermedi. Brüt maaşımı eski maaşımdan hesaplanacağını söylediler. Mayıs ayında çıkışı verilecekler. Ben 2021 zammı almam gerekmiyor muydu. Bu hakkı talep edebiliyor muyum. İşten çıkarılırken nelere dikkat etmeliyim.

  1. Sedar dedi ki:

   Mrb ben iznim ve bilgim olmadan tarafima isrifa olarak cikisim verilmis ve ben 184 gun ama ben istifa falan imzalamadim ve etmedim kendileri 3/c madde 17 den istifa gostermisler ben istifa falan imzalamadim ne yapabilirim tsk ederim

   1. Alime dedi ki:

    Benim de aynı s şekilde benim haberim olmadan istifa etti diye göstermişler ama hiç biri yere imza atmadım ne yapmam gerekiyor

  2. Şenay dedi ki:

   Temmuz 13 te ise başladım temmuz 20sinde 4 günlük bayram tatili kesildi maaşımdan .ise gireli 40 gündür çalışıyorum. Şikayet etme hakkım varmıdır. Neden kestiniz bayram iznini diye sorunca işten çıkarttılar beni.ne yapmam gerek??

   1. Özkan dedi ki:

    Var tabiki

   2. Esma dedi ki:

    İyi günler ben özel sektörde çalışmaktayım ancak bu yıl anlasma olmiyacagi için bizleri işten cikart çıkartma gibi bir durum var yani Ocak ayını doldumadan işten çıkartılmış olsamda tazminatımı yeni verilen asgari ücretten verirler mi bu konuda bilgi verebilir misiniz tesekurler

  3. Nazife dedi ki:

   10 aydir calistigim is yerinden ansizin sebeb gosterilmeden isten cikarildim kanuni haklarim varmidir

  4. Emre sinar dedi ki:

   Beni hiç haberim olmadan en işten çıkardılar ihbar tazminatı ödeyecez diye söylediler ama kimse bişey ödemedi üstüne aradım telefonda bana hakaretler ettiler çok mağdurum bütün ödemelerin çaktı rezil oldum bana yar de im edin

  5. Ayşe dedi ki:

   Merhaba emekli olmama 14 ay kaldı işveren emekli olmadan işten çıkarmak istiyor emekliliğe az kalmış kişi neyapmalı emeklilik sürecine giren kişi nin belli hakları varımdır teşekkür ederim.

 4. Ygm dedi ki:

  Merhabalar ben 1.5yildan fazladır fabrikada mesaili sabahlamali pazarlarında dahil yeri gelince çalışıyorum.isyerimden 3yasinda çocuğuma bakacak olmadığı için yıllık iznimi almak durumunda kaldım.iznim sonrası iş yerim dönmeme izin vermediği gibi gelip çıkış almam isteniyor.bu durumda benim nasıl bir yol izlemem gerekiyor.

  1. Murat dedi ki:

   Merhaba oğlum 26 yaşında özel güvenlik görevlisi 1.5yıldırçalışıyor İzmit özel bir firmada iş bittidiye çıkışı verildi tazminatını hesaplattı 17000 TL olduğunu Muasebeci söyledi ama firma 9000 TL vereceğini söylüyor ne yapmalıyız

   1. Muhammet Doğan dedi ki:

    4 a emeklisiyim çalıştım şirket işime son verdi 23 ay calistim bankaya yatan 5880 lira 4120 lirada elden veriliyor nekadar tazminat alabilirim.

 5. Utku şahin dedi ki:

  Yurtdışında süpervizör olarak çalışmaktayım sözleşmem bitti türkiyeye dönüş yapıyorum maaşımdan kesinti yapılıyor. Bu konuyla alakalı olarak ne yapmalıyım teşekkürler kolay gelsin

 6. Mehmet şirin dedi ki:

  Merhaba ben 8 sene çalıştığım yerden çıkışım verildi ay sonuna kadar kendime iş bakmamı istediler tazminat haklarımı verecelerini söylediler hak kaybına uramamak için haklarımı hesaplarmısınız, teşekkür ederim.

 7. Sinan dedi ki:

  2 aydır izmir büyük şehir belediyesi bergama izsuda taşeron bir firmada tanker şöförlüğü yapıyorum cumartesi işten çıkarıldım 2 aya yakın maaşlarımız da ödenmedi hala ne yapmalıyım

  1. Burhan özcan dedi ki:

   7 Ekim’de iş başı yaptim izin vermedi için kendim çıktım 17 çıkış hala para yatiracaklar bunun için napmam lazım

 8. Engin süzek dedi ki:

  Merhaba SGK cikisimi 50 madden kod koymuşlar tazminat hak talebim olur mu

 9. Ufuk dedi ki:

  Merhaba 5 ocakta ise başladım is yerinin adı değişti çıkış yapıp tekrar yeni Bi is yeri gibi 3 şubatta tekrar ise başlamış gibi SSK girişi yapıldı 7 temmuzda anlaşmazlık oldu çıkışını veriyoruz dedi gel istifani yaz dedi yazmadım ne yapmalıyım nasıl bir yol izlemeliyim

 10. Ufuk dedi ki:

  Merhaba 5 ocakta ise başladım is yerinin adı değişti çıkış yapıp tekrar yeni Bi is yeri gibi 3 şubatta tekrar ise başlamış gibi SSK girişi yapıldı 7 temmuzda anlaşmazlık oldu çıkışını veriyoruz dedi gel istifani yaz dedi yazmadım ne yapmalıyım nasıl bir yol izlemeliyim

 11. Serkan dedi ki:

  ben isyerinde 2 yıldır çalışıyorum ama rahatsızlandım 3 günlük rapor aldım rapor param yatmadi iki bayramdır beni mağdur bıraktı avans herkes aldı bana yatmadı 3 çocuğumla mağdurum ne yapmalıyım bana yardımcı olursanız sevinirim

 12. Serdar dedi ki:

  Merhaba beni 4 maddeden işten çıkarıyorlar kıdem ve ihbar tazminatını veriyorlar ama bize yemek parasını yol parası alıyorduk onu tazminata eklemiyorlar bunu alma hakkımız varmı

 13. Yasin dedi ki:

  Bn 19 ay yag fabrikasında caliştım bu sureçte bn 5 ay çalıştım çıkartıldım 4ay sözleşmeli çalıstım enson 10 ay calıstım beni haksız yere çıkartıldım bn tazminat alabilirmiyim

 14. Hatice dedi ki:

  Ben. Sakarya. Şubesinde. Eğitim birsen. Sendikasında. Çalıştım. Senelik izine. Çıktım. Aradilar. İşten. Çıkardılar. Beni. Tazminatımı. Aldım. Engelıyim. Yardımcı. Olurmusunuz

 15. kenan inan dedi ki:

  çalıştığım iş yerinde kod 3 ile çıkışım verilmiş her angi bir kağıda imza falan atmadım,ne yapmam gerekiyor

 16. FAİK sari dedi ki:

  Oğlum bir restoranda 2017 5 ci ayında işe başladı. Ve 2 ay sigortalı çalıştı ve sen öıraklık okuluna gideceksin dediler ve sigorta sını kestiler ve aynı iş yerinde 5 yıl çalıştı işten sebepsiz yere işten çıkarıldım bana sen sıtajer akemansın tazminat hakkın yok dediler benim tazminat hakkım varmı

 17. Ali dedi ki:

  Ben insaatta calisiyodum patronum bana ise gelmededi 6.5bucuk yildir ayni yerde calisiyorum tazminatimi almak icin neyapmam gerekir.ve nekadar tazminat hakkimvar

 18. İsmail debe dedi ki:

  Herkese mrb ben 3 yıla yakındır fabrikada çalışıyom 3 vardiya pazar günleri resmi tatilde ful çalışıyom hiç tatilim yok ve zorunlu 8 saat mesayi ve kısa dönüşler var ayın 6 sında test yaptıgım için işe gitmedim ayın 10 da dayım vefat etti gitmedim ve ayın 14 aksam 12.8 giderken servisi kaçırdım bunlar ayın 15 de 3 tutanagı bir gün içinde tutup çıkışımı verdiler ama imza atmadım tazminatımı ala bilirmiyim alırsam ne kadar alırım

 19. Nejdet Aydın dedi ki:

  Şimdi şuan aşı olmadığım için şirket işten çıkarıyor sadece tazminatı izi veririm ihbarı veremiyorum diyor önceden mesajla uyardık diyor şirket şimdi ben imzalarsam yinede mahkemeye verebilir miyim veremezmiyim imzalamassam ne olur acil cevap verirseniz sevinirim

 20. Ferit dedi ki:

  Merhaba Ümraniye çalışmak dayım Ümraniye den Hadımköy yollar bizi yol mesefasi 115 kilometre gidiş geliş ve servis yok gece 3 evden çıkmam lazım ki Sabah 7 de yetismem lazım istifa etsem tazminat hakkı var mı

  1. İshak kolçelik dedi ki:

   Kim orkay mühendisi

  2. Abdullah dedi ki:

   Merhaba umarım mesajımi görürsünüz ben havalimanında hasta taşımacılık hizmetlerinde çalışıyorum 5 temmuz 2022 tarihinde işe başladım 20 Aralık günü 2022 tarihinde performans düşüklüğü gerekçe göstererek işten cikardiklarini söylediler ve ihbar surerem bana vereceklerini ama iş fesih bildirgesini imzalami istediler imzalamazsam evime noter ile gönderip ücretini keseceklerini bana söylediler dediğiniz gibi önceden performans düşüklüğünu hakkında bana gerekçe göstermediler savunmada istemediler bu ay yaklasik 40 kişiyi bu gerekçe ile çıkardılar benim bu durumda ne yapmam lazım iş fesih bildirgesini imzalamadim

 21. Özkan dedi ki:

  Var tabiki

 22. Ömer Faruk Kürekçi dedi ki:

  merhaba Ankarada özel bir ambulansta paramedik olarak işe girdim 3 günü deneme şeklinde olmak üreye toplamda 18 gün çalıştım 15 günlük ssk yatmış görünüyor fakat beni raporluyken işten çıkarttılar ve bir kuruş bile maaş ödemediler ne yapmakıyım

  1. Sezai balkış dedi ki:

   Bir iş yerinde 13 ay çalıştım ve kavgayı ayırmaktan dolayı işten çıkarıldım zorla kendi istifamı bana imzalattılar bu durumda ne yapmalıyım ko

 23. Engin güner dedi ki:

  Merhaba 15.02.2021 de işe başladım kamyon şöförlüğü yapıyorum 15.09.2020 de iş ve ödeme anlaşmazlıktan dolayı patron çalişma o zaman dedi ıhbarımı vermek zorunda değilmi ne yol izlemem gerekiyor vermem dedi araç sahibi

 24. Gökhan dedi ki:

  Merhaba 5 gün önce işten çıkarıldım patronla tartıştım beni kovdu sonra ise sigortam hallen çalışıyor tazminat vermemek için iş yetinde işe gelmiyor yaptığı arabalar arıza veriyor gelip hepiniz imzalayın felan demiş benim nasıl ilerlemem lafzın 170 aradım yalnız çıkış verdiğine dahil evrak vermedi ne yapmam nasıl ilerlemem lagzım yardımcı okursanız sevinirim

 25. Zeynep dedi ki:

  Merhaba 5.7.2021 tarihinde haberim olmaksızın istifa olarak işten çıkarılmışım işsizlik maaşı alamadım şuan avukatta ve süreç devam ediyor işsizlik maaşı alabilmek için ne yapmam gerekli

 26. Zeynep dedi ki:

  Merhaba 5.7.2021 tarihinde haberim olmaksızın istifa olarak işten çıkarılmışım işsizlik maaşı alamadım şuan avukatta ve süreç devam ediyor işsizlik maaşı alabilmek için ne yapmam gerekli yardımcı olur musunuz?

 27. ahmet örnek dedi ki:

  Merhaba ben özel bir bankada engelli kontenjanında 7,5 yıldır çalışıyorum idari işler personeli olarak çalışıyorum 2014 de başladığımda engel oranım %40 dı aradan geçen zamanlarda çalıştığım süreç içerisinde engel oranım yükseldi ayaklarımdaki engel yürüme bozukluğu iken geçen süreçte koltuk değnekleriyle yürüme aşamasına kadar ilerledi artık o kadar zorlanıyorumki inanınki gözlerimden yaş geliyor işten kendim ayrılmayı düşünüyorum ama buseferde 7,5 yıllık tazminatım içeride kalıyor aslında keyfi bir sebepten değil çıkmak isteyişim sağlık sorunum var böyle bir durumda işyeri tazminat vermiyormu genede .

 28. Fatih dedi ki:

  Ben 2020 başında kadro alamadıgımız için işten çıkarıldık işe iade davası açsam ne olur

 29. Musa şen dedi ki:

  Merhaba ben 15 sezondur bir otelde çalışıyorum ama iki yıldır iş veremiyorlar ve işletmeyi açmıyor ve bize iş yada mmaaş ödemiyor nasıl bir yol izlemeliyiz

 30. Ferdi ipek dedi ki:

  Beni 25.madde yani 25/I maddesinden ÇIKIŞIMI saglamislar hicbirsey talep edemem mi yani isteyerek kasten zarara uğratmadim sonuçta 4 senem hebami olacak bi cevap bekliyorum

 31. Affan dedi ki:

  Merhaba iyi çalışmalar 04 kodundan çalıştığım işyerinden çıkışım verilecek çıkışım verilmeden önce her hangi bir belge yada protokol imzalamak gerekiyormu hiç birşeye gerek kalmadan direk çıkışımın verilmesi yeterlimi oluyor ondan sonraki süreç nasıl işliyor yapmam gereken birşey varmı yardımcı olursanız çok sevinirim

 32. Sevinç dedi ki:

  Merhaba ben bir aile de bebek bakıcı olarak 2 yıl çalıştım. İşveren benim ilk 1 yıllık sıgortamın tarihin de oynama yapmış ve çıkışımı da ceza alacak diye yapmıyor. Umarım sorunumu düzgün bir şekil de sizlere anlatabilmişimdir. Çıkışı mı vermediği için işsizlik ödeneği hakkımı yitirmek üzereyim. Bu durum da nasıl bir yol izlemeliyim, yardımcı olursanız memnun olurum. Teşekkürler

 33. Erdi dedi ki:

  Merhaba kolay gelsin iş yerinden çıkarıldım 2 aydır tazminatı mı alamadım yarısını anca aldım ne yapmam gerekiyor işten çıkarılınca en fazla kaç ay içinde ödeme yapmak zorundadır iş veren

 34. Buğra Serkan dedi ki:

  9 aydır çalışıyorum işten vikarilacagim ay sonunda ne yapmalıyım

 35. Bayram aygören dedi ki:

  Beni haksız yere çıkışı mi verdiler naf otomativ de çalışıyor dum tazminatsiz çıkardı lar alabiliyor muyum tazminati mi

 36. Zeki dedi ki:

  Merhaba özel bir şirkette 16 yıldır çalışmaktayım kucultmeye gidiyoruz diyerek beni işten cikarticaklarini ve bir avukatı arayarak tazminatinizi vericem dedi avukat ta şikayetçi olucakmisin diye bana bir kaç kere sordu dusunucem dedim benim 16 yıl bı yerde çalışma haklarım nelerdir beni aydınlatır mısınız lütfen olumsuz bir şey olursa sizinle iletişime gecicegim size devredecegim..

 37. Tunahan dedi ki:

  Merhaba ben 7 ay bı özel bı sirkette çalıştım ve sözleşme feshi olarak işten çıkarıldım. Benim tazminatı mi şirket en geç ne zaman ödemek zorunda bilgilerinize arz ederim .

 38. Ercan dedi ki:

  İş veren vekili beni dövdü sonra beni işten atilar

 39. Enes Erdoğan dedi ki:

  İşten istifa imzalayarak kendi isteğim ile ayrıldım. İçeride kalan ücretimi kaç gün içerisinde alabilirim?

 40. Tayyip dedi ki:

  Aniden işten çıkarsalar ne yapmalıyım. Henüz 3 ay oldu ödemelerde problem var

 41. Songül dedi ki:

  3 ayın içindeyim kozmetik fabrikasında çalışıyorum fakat hamile olduğum için işten cikartildim haklarım varmı Bilgi almak istiyorum

 42. Özlem Tatarlı dedi ki:

  Merhaba iyi günler
  Ucbucuk yıldır özel bir kurum güzellik merkezinde mesul müdür olarak çalışmaktayım .dün akşam aldığım sıkıntılı bir haber olarakta işverenin zaten Ocak ayının 28 inde çıkması gerekiyordu ve tekrardan yeni yer acamayacagini ve gelen iş teklifi olursa değerlendirebilirsin dedi bana
  Hakkım ne dir bu konuda öğrenebilirmiyim ve nasıl talep edebilirim
  İlginiz için teşekkürler

 43. tuna dedi ki:

  ben 3 4 ay guvenlik olrak bir apartmada calısıyordum haksız yere beni işden cıkartıyorlar ne yapabilirim

 44. Rose dedi ki:

  9 senelik bir elemanın işten cikarildiginda alacağı çıkış parası ne kadar olur

 45. Rose dedi ki:

  İşveren çıkış imzalattigi işçiye tazminatını veremem yada taksit taksit verebilirim gibi bir şey diyebilirmi böyle bir hakkı varmı

 46. Hasan huseyin karakele dedi ki:

  Ben 4 aydır calistigim işlerinden sebepsiz çıkartıldığı bn rahatsızlandı 1 gün rapor aldım sonra isyeri benden 5 günaha rapor almamı istedi bunun üzerine 5 gün daha rapor aldım rapor bitiminde senle calisamiyacagiz dendi bn sabah 8 30 akşam 7 20 olarak çalıştım mesai odemeside yapılmadı nasıl bir yol izleyelim bilirim

 47. Mahmut dedi ki:

  Kolay gelsin benim sorum cocuk parası taksitlendirme varmi saolun

 48. Mahmut dedi ki:

  Kolay gelsin eşim sigorta e devlet te 1992 görünüyor ancak eşim ozaman staj donemiydi Asıl sigorta 1997 staj olarak sayilirmi yaksa 1997 mi iki çocuk var biri 1995 doğumlu digeri 2002 doğumlu para yatıracam ne kadar ödeme taksit varmi teşekkür ederim

 49. Betul dedi ki:

  Buraya bende birşey sormak için girdim fakat görüyorum ki kimseye cevap verilmiyor üstte bir bayana sadece ‘tabiki’ yazılmış. Buraya bu butonu koyuyorsunuz neden kimseye bir cevap vermiyorsunuz acaba? Şimdiden teşekkürler.

 50. Şiyar dedi ki:

  slm ben bugün işten çıkarıldım 20 gündür çalışıyorum hakkımı almamışım ben istifa dilekçesini imzalamadan bile çıkışımı verebiliyor mu

 51. Hatice dedi ki:

  7 senedir A101 de calışıyorum. Gece 21:30 amirim şirket avukat verdi işe gelmiyorsun yarın itibaren dedi kapattı ne yapmalıyım

 52. Semih avcı dedi ki:

  Selamın aleyküm
  Özel sektöre 25.07.2021 de işe girdim
  3.02.2022 de işten cikarttilar yasak olmasına rağmen sigara konusundan içten çıkarttılar ve bu durumda tazminat ve işsizlik maaşı alabilir miyim

 53. halise duzgun dedi ki:

  merhaba ozel bır yemek sırketınde bır ay kadar calıstım hıc bır mazeret gostermeksızın ısten sozlesme bahanesıyle ısten cıkarıldım .herhangi bı sekılde ısverenı sıkayet etme hakkım varmı teseskkurler.

 54. Muhammed karadag dedi ki:

  Merhaba oglum 17 yasinda besbucuk aydir bir kuyumcunun yaninda sgk li olarak calisiyirdu gecen hafta oglumun banka hesaplari bloke edildi isveren oglumun hesabina com yuklu para girisi yaptirmis yakladik 3 ayda 2 milyonlira banka hesaplarini bloke etti bunun uzerine bu hafta oglum isten cikartildi bu durum oglumun is hayati icin onune engel olabilirmi ve bu konuda oglumun bu konudaki magduriyeti ile ilgili ne yapabilirim 1 yili gecmedigi icin tazminatta vermiyorlar

 55. Gamze dedi ki:

  Merhabalar kolay gelsin işten girdi çıktı yapılması fesih nedeni doğurur mu

 56. Aysenur dedi ki:

  Merhaba.Babam uc yildir calistigi kurumda gecen til habersiz olarak isten cikarilip ertesi gun tekrar ise alinmis.Rahatsizlanip bes gun rapor aldi ve raporu bitince birgun calisip isten atildi ce tazminat alamadi.Ustelik yillik izinlerinide kullanmadi.Bu durumda ne yapmaliyiz?

 57. Erdal dedi ki:

  merhbalar ben emekliyim 7ay bir insaat firmasinda gece bekcilik yaptim is bittimi nedeniyle cikisimi veriyorlar asgari ucretle calisiyordum haklarim nelerdir bilgilindirseniz sevinirim iyi gunler

 58. Lokman dedi ki:

  Merhaba 15 günlük kuryeyim ssk olarak başladık işime bugün son verdiler tazminat hakkım varmı

 59. Emrah dedi ki:

  Hakkında kesinleşmiş bir dava yoksa is akdi fesh edilebilirmi.KHK kanunu ile kadroya geçişim sağlandı.13 senedir aynı kurumda calismaktayim

 60. Ali Seçer dedi ki:

  1.5 aydır çalıştığı yerden kardeşim çıkarıldı bunun için yapmamız gereken bir durum varmı yokmu bilgi verirseniz sevinirim iyi günler

 61. Sinan dedi ki:

  İyi günler 14 aydın bi ilaç fabrikasında çalışıyorum ve mesailere gitmeyi pek sevmiyorum pazar günü mesaiye gitmedim ve bi daha gitmezsen ihtar tutulacağı söylendi eğer işten çıkarılırsam tazminat alabilir miyim acil yardım lütfen

 62. Esra dedi ki:

  Merhaba çalıştığım işletmede tazminat hakkı vermemek ve veni kadroya almamak için bir yıl dolmadan çıkartanlar buna hakları varmi

 63. Yusuf dedi ki:

  İyi günler
  Benim 23.05.2022 iş çıkış veril . 16 günlük yıllık izin süresi de var . maaş 1 ayda hep yatar ama benim içerideki paramı yatirmadilar. Tüm çalışanlarinda maaş ödenmiş ..Ayın 25 sinde avukat verdim arabuluculuk davası açtım. İş veren bunu en geç nezaman yatira bilir. Veya kafasına göre haklarima el koya bilirlermi. 5 yıllık çalışalım

 64. Alper dedi ki:

  Merhabalar ben il özel idaresi şirketinde çalışıyordum fazla mesailerimizi ödemediler diye mahkemeye verdim verdikten 3 gün sonra işten 25. Maddeden çıkışım verildi bilir kişi raporu benden taraf geldi ama mahkeme red etti tazminatımı alamadım işten çıkışım yazılı bir şekilde bana tebliğ edilmedi nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olursanız sevinirim

 65. Hakan yalaman dedi ki:

  Merhaba ben 20 aydır çalışıyorum işten istifa ettim ssk girişim 1999 öncesi tazminat hakkım ne işten çıkış nedenim verilen sözlerin tutulmaması maaş mesajı

 66. Hakan yalaman dedi ki:

  Merhaba ssk giriş 1992 giriş liyim 20 aydır çalışıyorum işten istifa ettim istifa sebebi verilen vaatler maaş mesai sözlerinde duymadıkları için istifa ettim kanuni haklarım nelerdir teşekkürler

 67. Belirtmeyi tercih etmiyorum dedi ki:

  Merhaba kolay gelsin. 1 içerisinde iş veren beni çıkartırsa tazminat hakkına sahip olur muyum? (Evet az para olur alırsam bile.)

 68. erdem dedi ki:

  Merhaba
  Çalıştığım A firmasına 2016 9. ayda girdim . A firmasında ki işveren tek kişiydi. 2020 1. ay başlarında A firmasının kapanacağını söylediler ve kıdem tazminatı ,kalan izin günleri hesaplanıp verildi. Aynı gün B firmasına girişim yapıldı. A firması tek işveren iken B firmasında A firmasının iş vereni ve yarı yarıya 1 yeni işveren daha var.
  Ben kendi isteğimle firma değişikliği yapmadım ve hukuken işveren yada kendim çıkacak olduğumda ihbar süresi A firmasından ihbar tazminatı almadığım için A firmasında başlama süreme göre mi artık B firmasına göre mi hesaplanır ? izin süremi A ve B firmasında işveren aynı olduğu için 2016 9. aydan hesaplayabilir miyim ? yoksa izin günüde B firmasında sıfırlanmış olur mu ?

 69. Esin Semra dedi ki:

  10 aydır çalıştığım iş yeri bugün çıkış verdi,gerekçe çalışanı azaltmak gerekiyormuş nasıl bir yol izlemem lazım

 70. Ümit dedi ki:

  Merhaba iyi günler ben 17.06.2022 ayinda çocuğum oldu 22.06.2022 kadr babalık iznindeydim postabaslarinin haberleri vardi işyeri beni o babalık izninde oldugum tarihlerde işten çıkardılar haberim olmadan ihtarname göndermişler sürekli devamsızlık ve mazehretsiz işe gelmedginden yaziodu oysaki ben o tarihlerde babalık iznindeydim bu durumda sendika avukatina gidip şikayette bulundum bu mahkemeyi kazanma şansım varmidir

 71. Sezai balkış dedi ki:

  Bir iş yerinde 13 ay çalıştım ve kavgayı ayırmaktan dolayı işten çıkarıldım zorla kendi istifamı bana imzalattılar bu durumda ne yapmalıyım ko

 72. Sezai balkış dedi ki:

  Kendi istifamı bana imzalattılar e bir senelik kıdem tazminatı ve ihbar tazminatımı alamadım işten de kendileri çıkardı kavgayı bahane ettiler görüntüler de var elinde bu durumda ne yapmalıyım cevap

 73. Melek dedi ki:

  Merhaba ben işveren tarafından sözde anlaşma karşılığı çıkış yaptılar 6 yıllık emeğe karşılık 10000 tele verdiler 8 ay sogra tekrar girişim yapıldı haklarımı koruya bilirmiyim

 74. Necat aktsr dedi ki:

  4 aydir calistigim isyerinden cikarildim kovuldum herhangi bi tazminat alabiliyormuyum tşkrler

 75. Sinan dedi ki:

  merhaba eyt den dolayı tazminatımı vermek için çıktı girdi yapacaklar işveren çıkardığı için ihbar alabilirmiyim teşekkür ederim hayırlı günler Allah’a emanet olunuz.

 76. Hüseyin dedi ki:

  Ben iki senedir iste çalışıyorum rahatsızligimdan dolayı amliyet oldum be 30 gün rabor aldım ben geri ise dondugumde bana işten çıkaracağını söyledi ve bana tazminat vemecegin söyledi ben ses kayit aldırdım bana hakaret eti ve bende imzayi atım ama benim elimde kanıt var rabordan dolayı çıkardığı için avukat tutsam tazminat alabilir miyim

 77. Ebrar dedi ki:

  Çalıştığım işyerinde habersiz eleman alınması ve seni de işten çıkartmıyoruz demelerine inanmıyorum. İşten çıkartacaklar. Tazminat vr Kıdem vermezler. SGK çıkış imza atmasam ya da istifa dilekçesi yazmasam nereye kadar olur ne olur ne yapmam gerekli.

 78. Meral karsak dedi ki:

  Ben isten cikardilar ama iki gunluk sigortami erken vermisler ben ise ayin 20 sine kadar calisdim onlar 18 cikisimi vermisler napmam lazim sikayet edmek icin

Bir Yorum Yazın

Bize soru sormaktan ve hizmet almaktan çekinmeyin!

Kamuoyuna Önemle Duyurulur…!

ERESTA HUKUK BÜROSU adı altında birçok kişiye “borcunuz var mağdur olmamak için bizi arayın” şeklinde toplu sms gönderimi yapan ERESTA HUKUK BÜROSU’nun

Av. Osman ERUSTA tarafından kurulmuş olan ERUSTA HUKUK BÜROSU’yla hiçbir ilgisi yoktur.

Hukuk büromuzun telefon numarası 0 212 291 91 10 olup bu numara dışında kendini büromuzla irtibatlı göstererek aramalar yapabilecek ve sms gönderiminde bulunan kötü niyetli kimselere kesinlikle itibar edilmemesini, herhangi bir şekilde bildirilen hesaplara ödeme yapılmamasını önemle rica ederiz.