General Ali Rıza Gürcan Cd. Çırpıcı Çıkmazı Sk. No: 2 Kat: 11 Daire: 64 Merter, Zeytinburnu – İstanbul
tren

Erkek Hangi Hallerde Nafaka Ödemez?

17.12.2020
235.499
Erkek Hangi Hallerde Nafaka Ödemez?
3.1/5 - (86 votes)

Erkek Hangi Hallerde Nafaka Ödemez?

Boşanma durumunun ortaya çıkması ile birlikte erkekler hangi hallerde nafaka ödemez sorusu akla gelmektedir. Evlilikte eşlerin birbirleriyle yaşadığı anlaşmazlıklar sonucunda evliliğin sona erdirilmesi kararı alındığı zaman ortaya çıkan bazı hukuki yaptırımlar vardır. Bu hukuki yaptırımlardan biri de erkeklerin ödemesi gereken nafakadır.

Boşanma davalarında verilecek kararlarda en önemli nokta boşanmaya sebep olan tarafın yani kusurlu kişinin belirlenmesidir. Çekişmeli ve anlaşmalı boşanma davalarında belirli miktarlarda nafaka verilmesi kaçınılmazdır. Nafakanın yanı sıra farklı sebeplerden dolayı tazminat başvuruları da yapılabilir. Peki, erkek hangi hallerde nafaka ödemez?

Evliliğin sonlandırılmasıyla birlikte belirlenen şartlar oluşursa erkeklerin nafaka ödemesi gerekir. Nafaka sorumlusu olan kişilerin miktarı ve ödeme şartları mahkeme tarafından belirlenir. Boşanma davalarında karşı karşıya kalınan nafaka türleri şu şekildedir;

 • Tedbir Nafakası,
 • İştirak Nafakası,
 • Yoksulluk Nafakası,
 • Yardım Nafakası,

Boşanma davasının sonucuna ve özel durumlara bağlı olarak ödenecek nafaka türü belirlenmektedir. Tedbir nafakası, boşanma sırasındaki 18 yaşını geçmemiş çocuklarını yaşamını sürdürebilmesi için verilir.

İştirak nafakası ile boşanma davası sonucuna bağlı olarak çocuğun velayetini üstüne alan tarafa verilmesi gereken nafaka türüdür. Evliliğin sonlandırılması durumunda yoksul bir duruma düşecek olan eşlere yoksulluk nafakası, evlilik ile ilgili olan kan hısımlarına ise yardım nafakası verilmesi gerekmektedir.

Erkek Hangi Hallerde Nafaka Ödemez

Erkeklerin Nafaka Ödememe Şartları

Elbette ki erkeklerin nafaka ödememe şartları da mevcuttur. Erkekler hangi şartlarda nafaka ödemez? Sorusunun yanıtı da bu şartlarda saklıdır! Böylece erkeklerin de bazı durumlarda nafaka ödemeyebilecekleri de ortaya çıkmaktadır.

Günümüzde sık sık ortaya çıkan evlilik birliğinin sonlandırılması durumunda nafaka ödemesi yapılması gerekebilir. Aile Mahkemesi tarafından yetkilendirilen hakimin kararına bağlı olarak nafaka ödemesi yapılabilir.

Boşanma davası sonucunda herhangi bir yanlış karar olması durumunda erkeklerin nafaka ödemesine gerek kalmaz. Bu alanda birçok kişi tarafından erkek hangi hallerde nafaka ödemez araştırmaları yapılmaktadır.

Bu maddelerin herhangi birinin ispatlanması durumunda erkek nafaka ödemez;

 • Evlilik birlikteliği sırasında kadının farklı bir ilişkisinin olduğunun kanıtlanması,
 • Boşanma sonucuna göre kadının tam olarak kusurlu kabul edilmesi,
 • Kadının gelir miktarının erkeğin gelir miktarından fazla olması,
 • Kadının evlilik dışı bir ilişkiye başlaması,
 • Kadının kira geliri veya emekli maaşı almaya başlaması,
 • Erkeğin işini kaybetmesi veya gelir düzeyinin ciddi oranda azalması,
 • Taraflardan herhangi birinin vefatı,

Belirlenen durumlara bağlı olarak erkeklerin nafaka ödemesine gerek kalmamaktadır. Boşanma davası sonucunda nafaka almasına hak verilen tarafların evlenmesi veya maddi ihtiyacın sona ermesi durumlarında da nafaka ödemesi yapılmamaktadır.

Nafaka alan tarafların evlilik dışındaki bir ilişki yaşaması da nafaka kesilmesine sebep olan durumlar arasında yer almaktadır. Nafaka bağlanmasındaki en önemli nokta taraflardan birinin boşanma sonrası maddi zorluğa düşecek olmasıdır.

Eşlerin Eşit Geliri Olması Durumunda Nafaka Ödemesi Yapılır mı?

Hukuki açıdan erkek hangi hallerde nafaka ödemez? Eşlerin eşit geliri olması durumunda nafaka ödemesi yapılır mı?  Evliliğin sona erdirilmesinde mahkemelere nafaka ve tazminat gibi alanlarda başvuru yapılabilir. Genellikle kadınların almaya hak kazandığı nafaka için önemli olan bazı noktalar vardır.

Erkek hangi hallerde nafaka ödemez söz konusu olduğunda bazı şartların gerçekleşmesi gerekmektedir. Kadınlar, bazı durumlarda boşandıkları erkeklerden nafaka alamamaktadır. Nafaka ödemelerindeki en önemli konu tarafların gelir durumudur. Eğer kadın ile erkeğin gelir durumu eşit olursa nafaka talebi reddedilebilir.

Herhangi bir tarafın gelir durumu diğer tarafa göre yüksek olursa da nafaka talebinde bulunmak mümkün değildir. Evlilik birliğinin sonlandırılması durumunda ekonomik olarak sorun yaşayacak taraflara nafaka ödemesi yapılması gerekir. Bunlar dışındaki çeşitli durumlarda nafaka ödemesi yapılması gerekmez.

Boşanma davalarında en çok gündeme gelen konulardan biri de erkekler tarafından yapılacak nafaka ödemeleridir. Özellikle; boşanma sonrası çocukların velayet durumuna göre nafaka ödemeleri de şekillenecektir.

Boşanma sonrası taraflardan birinin maddi sıkıntı yaşayacak olması durumunda nafaka ödemesi yapılması gerekebilir. Her ne kadar birçok durumda kadınlara nafaka ödeme yapılması gerekse de çeşitli durumlarda nafaka talebi reddedilebilir. Bu durumda erkek hangi hallerde nafaka ödemez konusu gündeme gelir. Kadınların nafaka alamayacağı hallerden bazıları şu şekildedir;

 • Boşanma sonrasında kadının maddi zorluk çekmemesi,
 • Kadınların çalıştığı iş yerinden kendi isteği ile ayrılması,
 • Kadınların yeteri kadar aylık geliri bulunması,
 • Kadınların yeni bir evlilik yapması,
 • Erkeklerin düzenli bir geliri olmaması,

Belirtilen durumların yanı sıra kadınların yeni bir evlilik gerçekleştirmesi veya evlilik dışı bir ilişkide bulunması durumlarında da erkeklerin nafaka ödemesi yapması gerekmez. Nafaka ödemeleri konusunda yetkili mahkemeye sunulacak deliller ve mahkemenin vereceği karar önemlidir.

Hangi Şartlarda Nafaka Verilmez?

Evlilik sonrasında boşanma durumu ortaya çıktığında hangi şartlarda nafaka verilmez? Erkekler hangi hallerde nafaka ödemez? Boşanma davalarında sonucunda taraflara uygulanan yaptırımlardan biri olan nafakanın farklı türleri bulunmaktadır. Yoksulluk ve yardım nafakası gibi nafaka türleri evlilik birliğinin sonlandırılması durumunda maddi sıkıntı yaşayacak taraflara verilmektedir.

Nafaka verilmesi için ödeme yapacak olan tarafın yeterli aylık gelire ve mal varlığına sahip olması gerekmektedir. Erkek hangi hallerde nafaka ödemez? Erkeklerin nafaka ödemesi yapmadığı bazı durumlar söz konusudur.

Kadınların evlilik sırasında başka bir erkekle ilişki yaşaması ve bu ilişkinin erkek tarafından kanıtlanması gibi durumlarda boşanma sonrası erkeğin nafaka ödemesi yapmasına gerek kalmaz.

Çeşitli durumlarda taraflardan birinin boşanma da tam kusurlu olduğunun belirlenmesi durumunda tazminat hakkı da ortaya çıkmaktadır. Boşanma davalarındaki nafaka ve tazminat gibi haklar için profesyonel avukatlardan yardım alınmalıdır. Avukatlar, erkek hangi hallerde nafaka ödemez konusunda ayrıntılı bilgileri verecektir.

Boşanma davalarına ek olarak çeşitli durumlarda taraflar tarafından nafaka davaları açılabilmektedir. Boşanma sırasında hakim tarafından nafaka konusunda herhangi bir karar alınmaması durumunda boşanma tarihinden sonra 1 yıl içerisinde nafaka başvurusu yapılabilir. Gerekli maddi durum incelemelerinin yapılması sonrasında nafaka davaları yürütülecektir.

Nafaka davalarının daha hızlı bir süreç içinde sonuçlanabilmesi için aile hukuku avukatlarından destek alınması gerekmektedir. Erkek hangi hallerde nafaka ödemez gibi farklı konularda profesyonel destek alınabilir. Aile Mahkemeleri’ne açılacak boşanma davaları ve sonrasında ortaya çıkacak farklı durumlar gibi birçok konu hakkında çeşitli detaylar vardır.

Erkek Hangi Hallerde Nafaka Ödemez Soru Cevap

Erkek hangi hallerde nafaka ödemez?

Boşanmada kadın ağır kusurlu ise, erkeğin maddi durumu iyi değilse, kadın başka biriyle birlikte bir hayat kurmaya başladıysa gibi seçeneklerden herhangi birinin olması durumunda erkek nafaka ödemez.

Kimler nafaka ödemez?

Erkeğin düzenli bir geliri yoksa, kadının düzenli geliri varsa veya kadın başka biriyle yeni evlilik yaptıysa kadına nafaka ödenmez.

Erkek hangi durumlarda nafaka alır?

Boşanmada kadın ağır kusurlu görülür ve erkeğinde maddi durumu iyi değilse erkek nafaka alabilir.

Boşandıktan sonra nafaka ne zaman alınır?

Boşanma davası sürerken mahkemenin vereceği ara karar ile veya dava neticelendiğinde mahkemenin verdiği hüküm sonrası nafaka alınmaya başlanır.

Ziyaretçi Yorumları - 74 Yorum
 1. Emine dedi ki:

  Merhaba ben aldatıldım hatta öldürülmeye kalktı ve şiddet önleme evinde kaldım ama buna rağmen benden mal kaçırarak nafaka vermezse boşanmam diyerek kendisine nafaka baglatti 2kizim var ve baktiracak kimsem olmadığı için ona bıraktım bu adaletmi o sevgilisiyle kendi dükkanında ben el kapılarında onun evi var ben kirada onun Arabası var benim yok ama ben nafaka ödüyorum çünkü hiç biri onun üstünde diyil

  1. Kemal dedi ki:

   Emine hanım kocanızamı nafaka ödüyorsunuz 😅😅😅😅 ciddi olamazsınız ya 😅😅😅

   1. Nuri Terzi dedi ki:

    Ben anlaşmalı boşanmak istiyoruz

    1. Nuri Terzi dedi ki:

     Nekadar nafaka vercem ve iki çocuğum var eşimin evi var benim yok kredi de borçum var

     1. Nur dedi ki:

      Oğlum ceza evinde boşanmak istiyor ne yapmamiz lazım yardımcı olursanız sevinirim

    2. Nur dedi ki:

     Ben 30 sene 0ldu eşimden ayrıldım maddi durumum iyi değil dava açsam nafaka alabilirmiyim

    3. cahit dedi ki:

     iyi ğünler ben yeni boşandim eşimden anlaşmalı olarak bir ev evde evli olduğumuz zaman aldım ama ev önun üzerineydi birde araba verdim 2 çocuğumuz var biri 9 diğerinde 16 ayriyeten 5bin TL nafaka anlaşarak veriyorum kendine ayit yazlığı var malı var ama bana ait hiçbirşeyim yok üserimde mesleğim şoförlük maddi zorluklar çekiyorum nafaka ödemekte zorlanıyorum budurumda neyapabilirim

   2. Mete dedi ki:

    Merhaba abim ile hanımı işitme özürlü konuşamıyorlar ikiside özürlü maaşı alıyor abim ile eşi 12 yıllık karı koca çocuklari da yok bayramda babası geldi kızını götürdü. 6 babasinda kalıyor babası dava açmış diyor sizden nakafa ne düğünde takılan altınları istiyorum. Nafaka ve altınları alır mı

   3. Benbirdost dedi ki:

    Eşim kanser hastası çalışmıyor buna rağmen eski eşi olacak şahıs nafaka arttırım davası açtı kadın çalışmasına ve annesinin evinde oturmasına rağmen biz kirada oturuyoruz davayı kazandı nasıl oluyor bu iş artık adalet diye bir şey kalmamış

  2. Dadas dedi ki:

   Allahın adaleti bir gün tecelli ettiğinde emin olun ki siz kazanacaksınız

  3. Erhan dedi ki:

   O zaman formalite dahi olsa bir evlilik yapın

  4. Kd dedi ki:

   Nafaka odeyormusuz yada nasil kurtulsunuz benimde suan aynisi basimq geldi napicam bilmiyorum

  5. osman dedi ki:

   emine hanım erkeklerin geneli bu durumda zorla süresiz nafaka alıyorlar biraz anlatın da ne kadar zor bişey olduğunu millet anlasın! Lanet gelsin süresiz nafakaya artık kalksın zalim yasa aile bırakmadı!

 2. Kader dedi ki:

  Bi arkadaism boşanma dilekçesi vermiş bugun ama kocası olacak pislik nafaka vermemek için dilekçeyi geri çekmiş

  1. İsa dedi ki:

   Ah kadın lar ah değer verilirdi kıymet bilmezsiniz

  2. Harun dedi ki:

   Avrupa’da ne Amerika’da Hatta Uganda’da olmayan nafaka ödeme durumu sadece ve sadece Türkiye’de var. bir saat evli kal boşan Ondan sonra süresiz nafaka öde bu Uganda’da bile yok. Peki bu olay nasıl çözülür bu olayın çözülmesinin en klit noktası eşler boşanmış size çocuklar var ise çocuklarına karşı sorumlu olurlar birbirlerine karşı sorumlu olmazlar. adam boşanmış kadına nafaka ödüyor kadın nafakayı alıyor gidiyor başka bir erkekle Nikahsız yaşıyor sonra erkekte gidiyor o kadını öldürüyor Sen benim paramla Başka işler karıştırıyorsun diye işte kadınların öldürülmesinin yüzde sekseni böyledir. işlerine gelince kadın erkek eşittir kadın her işte çalışabilir deniyor Ondan sonra da nafaka isteniyor Bu ne kadar saçma bir şey. bu işin başka bir çözümü de şu; Eğer devlet kadınları çok düşünüyor ise devletin kendisi ödesin bu işi Devlet kendi üstüne alsın erkekten kaldırsın bu işi.

  3. Şevket koç dedi ki:

   Çocugumun velayeti annede her ayın 15inde nafaka ödüyorum çocuguma yaz tatillerinde 1 aylık sürede yanıma geliyor o zaman nafaka ödermi yim

  4. İsmet dedi ki:

   Tedbir nafakası çocuk 1 ay baba yanında kalırsa; babanın yanında kaldığı ay anneye nafaka ödenir mi

 3. İsa dedi ki:

  Ah kadın lar ah değer verilirdi kıymet bilmezsiniz

  1. Ern dedi ki:

   Bende evliyim ama öyle bir raddeye geldimki surekli tartışma laf dinlemez söz dinlemez sinir hastası oldum resmen evde karsmdaki karım deil hasmım hersey konusarak cozulmuyo şiddet zaten çozum deil erkeğe vasfını veren kadındır kadın erkeklik yaparsa en önemlisi erkeklik gururunu kırarsa erkeğin bi vasfı kalmaz haliyle bosanmak cozum yani demem o kadın sonrasını dusunmez yeterki sözde altta kalmasın sabır sabırda biyere kadar sunu unutmayın istersen 10 sene de tanısan insan evlendikten sonra tanıyo

   1. Kemal dedi ki:

    Kesinlikle %100 haklısınız aynı sebebden anlaşmalı boşandm sadece çocuğum için 800 tl nafaka vericem dedim inan ayda 1500 tl veriyorum 6 ay çalışmadı eski eşim.
    Yeni çalışan bir akıllı bir eş bulursam yeniden evlenicem 😅

    1. Mete dedi ki:

     Merhaba abim ile hanımı işitme özürlü konuşamıyorlar ikiside özürlü maaşı alıyor abim ile eşi 12 yıllık karı koca çocuklari da yok bayramda babası geldi kızını götürdü. 6 babasinda kalıyor babası dava açmış diyor sizden nakafa ne düğünde takılan altınları istiyorum. Nafaka ve altınları alır mı

     1. Kadir dedi ki:

      Ben de anlaşmalı ayrıldım 7 ay önce ama şimdi öğreniyorum ki ayrılmadan önce aldatılmışım wp ve Instagram yazışmalarını gördüm. Çocuklar annesi deydi ve tâbi çocuklar için nafaka veriyordum. Şimdi çocukların velayetini almak için dava açabilir miyim? Bu yazışmalar geçerli olur mu acaba? Ve nafaka düşer mi acaba benden? Nasıl bilgi alabilirim bu konuda?

   2. Zehra dedi ki:

    Bende 17 senelik evliyim 17 senedir dayan hakaret aldatma ne isterseniz var yilardsn beni ilk defa bosanmak istediğim kafamda bitirdim ama bu 17 yedi senenin aldatmasın hakaretin dayagin nasıl alırım bilmiyiru.

    1. Ümran dedi ki:

     Aynen bende çok hakaret ilettim ve boşandım şimdi nafaka ile ugraşıyrum

   3. osman dedi ki:

    yeminle yazdıklarının hepsi sanki beni anlatıyor! Birde süresiz nafaka var bende!!!!!!!!! Lanet gitsin!

 4. Eda dedi ki:

  Ben kayinlam ve eşim tarafından evden kovulan bı kadınım çocuklarım 14_10yasinda iki oğlum var ve bana düşman ettiler neresinden baksanız mağdur olan benim benden nafaka istemişler avukat bağlanır dedi bu mumkunmu işim yok evim yok bu nasıl olur napmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim

  1. Kemal dedi ki:

   Yok artık kadınlar cidden nafakamı veriyor ya.
   Bende eski eşimden istesemmi acaba 😅

 5. Tugsem dedi ki:

  Abim aynı kişiyle ikinci evliliğini yaptı çocukları için ilkinde anlaşmalı tazminat odweyerek ayrıldı gelinimiz çocuklarıyla gecinemiyor ve tekrara evi terk etti bu durumda tekrar tazminat ödenir mi

 6. serhat inan dedi ki:

  Merhaba

  Benim kızımın velayeti Annede fakat annenin şuanda ikamet ettiği bir yeri kalmadığı için kızım benimle yaşıyor, ben halen kızımın nafakasını ödüyorum bu nafakayı nasıl kesebilirim ?

  1. Gül dedi ki:

   Abi eyer cucoklar baba daysa ne olacak bir iftiraya ograndim hele aylem artık çalışmamı izin vermiyor 😭 yuruldum bu hayatan 22 sene iskece gördün cocuklar için katlandim ama cocuklar babasını seçti 😭😭😭okadar malını milletin üzerine yaptı sıf bana birşey vermesin diye 😔😔😔

 7. Erdinç dedi ki:

  Babam anneme tazminat ve nafaka ödemesi için karar verildi. Babam vefat etti siğorta lı çalışıyordu emekli olmamıştı annem bu tazminatı alabilirmi

  1. Damla dedi ki:

   1.5 sene Oldu Ayrılalı nafaka ödememek için Sigortalı İşe girmiyo Dışardan Adına Çalışıyo Ne Olur Ne yapabiliriz Bilgisi olan

   1. Erhan dedi ki:

    Dışarıdan çalıştığını ispatlaman lazım, çalıştığı günleri, saatleri, iş yerini bilmen ve somut delil olarak resim yada video kaydı alman gerekli yada bu işler için çalışan dedektiflik büroları var onlarla birlikte çalışarak sana istediğin her türlü delili sağlarlar…

 8. Anyela dedi ki:

  Benim evliliğim 3. Senesi 1. seneden beri sorunlu evliliğim var hatta eşimin farklı erkek wp konuşmasıni yakaladım wp çalındı dedi numarasını değiştirdi bana karşı hep soğuktu mesafeliydi bı kaç ay sonra yine mail üzerinden gördüm erkeklerle konuşmasını yakaladım yine
  yalanladı ben yine inandım guvenmedim hiç bir zaman ama sürdürdüm evliliğimi her ilgiyi sevgiyi gösterdim karşılık alamadım mutlu Bir evliliğim olmadı hiç bı zaman bana zaman ayırmıyordu sevdiğini söylemiyordu hep kavga ediyorduk yine kavga ettik ayrılma noktasına geldik şimdi hakkım olan bileziği vermiyor ailesi ben nafaka talep etmek istiyorum benim bileziklerimle ev yaptılar orda da hakkım var lütfen gören biri yazsın bilgi versin sonuçta ben aldatıldım hemde bir erkek tarafından

  1. Emrah sarıgül dedi ki:

   Elinde o belgeler ile başvur mahkemeye her türlü alırsın ben omurilik felciyim ve çocuk için nafaka ödüyorum şimdi annesi nişanlandı evlenince kesilecek ama yine o para çocuğun hesabına giricek bu yüzden hakkını savun altınıda alırsın Anyela ve evliliğinde kazandıklarında ortak olur asla hakkından vazgeçme

  2. Kemal dedi ki:

   Sen bir kadınsın ve kocan seni bir erkekle aldattı öylemi doğrumu anladım?

  3. Erhan dedi ki:

   Eşinizin sizi aldattığından emin iseniz kiminle aldattığının bir önemi bulunmamaktadır bu kişi erkek olsa bile. Tabii bunun içinde somut delillere ihtiyacınız olacaktır…

 9. Firdevs dedi ki:

  Alırsın kardeşim 3 senedir evliysen bileziği evin yarısını da alirsin

  1. Cansu dedi ki:

   Iyi günler ben 9 yıldır evkiyim hem şiddet hem ihanet var iki çocuğum var biri 7 yaşında biri 6 aylık esim gelirini saklıyor benden ben bosanma çocuklarımın vekayetini alabilir miyim bide ev annesinin üzerine evden hak yada tazminat alabilir miyim lütfen cevap verebilir misiniz

 10. Murat dedi ki:

  Ben iki çocuklu biriyle 2 yıldır evliyim ve anlaşamadığımiz için ayrıldık şimdi boşanmaya hazırlanıyoruz ben herhangi bir nafaka veya tazminat öder miyim

 11. Dilek dedi ki:

  Nişanlanmak tedbir nafakasına engelmidir

  1. Sibel Bekir dedi ki:

   Kardeşim%50 raporu olan bir kız evlilik yaptı Ama evlenmeden önce bilmiyordu evlendikten sonra öğrendi 2 sene evli kaldı Her türlü tedavi yöntemini de ne de ama hiçbir şekilde düzelme olmadı şu anda boşanma aşamasında lar çocuk yok nafaka vermek zorunda mı Bunu öğrenmek istiyorum

 12. Soner dedi ki:

  Ben gaziyim eyp patlaması sonucunda kolumdan yara aldım eşim yanımda yoktu 8 ay görüşmedim bir kızım var rüyamda görünce gittim her şeyi görmezden geldim getirdim daha sonra hamile kaldı çocuk düştü annesi yüzünden gene ayrılma noktasına geldik alttan aldım en son aannem gile gezmeye gidecektik gitmem gidersin derken babasını aramasını ve götürmesini istedim çünkü gerçekten cinnet geçirecektim her şeyimiz var ama mutluluğumuz yok ayrica whatshaptan bile telefonu açmıyor kızımı göremiyorum şimdi boşanma davası açtı bosanirsak ben çocuğumu göremeyecek miyim çocuğun velayeti illa annede mi olması gerekir 4 yaşına girecek yardımcı yada akıl verin ne yapım şaşırdım kaldım

 13. Gül dedi ki:

  Merhaba benim kocam eski eşiyle boşanmasına 4 sene oluyor çocukları velayeti kocamda ama eski karısına 3 senedir ayına 500tl nafaka veriyor ..eski eşi şimdi çalışıyor durumu iyi nafakayı reddebilirmiyiz yani ne yapsak ödemez ..teşükkür ederim

 14. sevim dedi ki:

  geçen hafta boşanma davası açtım. Devlet memuru olarak çalışıyorum eşim de çalışıyor ama boşanma davası açtığımı görünce işten çıkacağını söyleyip nafaka talep edeceğini söyledi. Sizce böyle nafaka bağlanır mı?

  1. Yavuz dedi ki:

   Şerefini düşünen böyle bir şey yapmaz..

  2. Adem dedi ki:

   2 ay evli kaldım evlendigim kız beyni gelişmemiş anlacağınız tam değil bu durumda boşanma davası açılırsa nafaka ödeyecekmiyim hasta olduğunu sonradan farkettim bıçak falan alıyordu geceleri evden kaçıyordu

  3. Gul potuk dedi ki:

   Merhaba ben 25 yıl önce eşimden boşandım onun bellideri devamlı işi olmadığı için ben ne nafa nede tazmınat alamadım şimdi o vefat etmiş bilizliyorum ve ben boşanmış olarak yazılmış kimliğe dul sayılırmıyım dul maaşı alamadığım onun maaşı yoktu onunla bağlantım yok boşanmış lar dul maaşı alamamış herhangi ailesine tazmınat acabılırıyım

 15. Arzu baris dedi ki:

  Bi yakınım esine nafaka ödüyor sadece emekli maaşı var 31 yıl evli kaldılar fakat 10 senesi mahkemeleri surdu fakat eşine çok yüklü bir miras geldi nafaka kesilmesi için dava acabilirmi acilabiliyorsa kazanma şansı varmi

 16. Harun dedi ki:

  Aylık 200 tl çocuğa nafaka vermekteyim Eski eşim nafaka arttirimi için mahkemeye vermiş ben Aydan aya nafakayı ödüyorum şimdi sigortasızim işim Yok çalışmıyorum ama yinede nafaka ödeme yapıyorum.işsiz bi adam nafaka arttırımı mahkemede neyle sonuçlanır

 17. Gül dedi ki:

  Abi eyer cucoklar baba daysa ne olacak bir iftiraya ograndim hele aylem artık çalışmamı izin vermiyor 😭 yuruldum bu hayatan 22 sene iskece gördün cocuklar için katlandim ama cocuklar babasını seçti 😭😭😭okadar malını milletin üzerine yaptı sıf bana birşey vermesin diye 😔😔😔

 18. Yaso dedi ki:

  Resmi nikah olursa maaş kesilir

 19. Serkan dedi ki:

  Nafaka ödüyorum işden cıkarıldım nafaka ödeme durumum yok nasıl olcak hapisemi gircem

 20. Zehra dedi ki:

  Bende 17 senelik evliyim 17 senedir dayan hakaret aldatma ne isterseniz var yilardsn beni ilk defa bosanmak istediğim kafamda bitirdim ama bu 17 yedi senenin aldatmasın hakaretin dayagin nasıl alırım bilmiyiru.

 21. Zehra dedi ki:

  17 senedir evliyim. 17 senedir yaşadIğımı eziyet hakaret kalmadı cocuacocuarim için hep sustum altan aldım ben sustukca i aldattı ben sustukca i aşağıladığı bosanmak istiyorum artık beni her türlü mağdur etti maddi manevi varlık içinde yıllık kendisine vardı biz yoktu artık bende kaldım 33 yaşındayım ama hala bi yerden başka idtirum kadını mal değil ve bu 27 senenin nafaskasin verrmi acaba ben on es değildim kolydim hala da devam ediyor.

 22. Emine dedi ki:

  Ben 8 yılık evliyim eşimin birinci evliliğinden 2 çocuğu var onlara ben bakıyorum eşimin işi yok işten çıkardılar gelirim yok .ve eşimin ilk eşi aylık nafakası için sürekli dava açıyor ödeyecek para yok ne yapmalıyız.

 23. Adem dedi ki:

  2 ay evli kaldım evlendigim kız beyni gelişmemiş anlacağınız tam değil bu durumda boşanma davası açılırsa nafaka ödeyecekmiyim

 24. Mustafa dedi ki:

  Boşandığım eski eşimin resmi nikahlı olarak 25.10.2019 tarihinde evlendiğini öğrendim, kendisine 15.11.2019 tarihinde de 575,00 TL nafaka ödedim. Kendisine boşanma davasında yerel mahkemenin tazminat vermeyip Yargıtayın yerel mahkeme kararını bozması sonucunda kadın beyanı esas alındığından yalan ve iftirası sonucunda haksız yere şuan tazminat ödemekteyim, fazladan ödediğim nafakayı kendisinden alabilir miyim, teşekkür ederim

 25. Mine dedi ki:

  Aynı evde kaksak nafaka ödenir mi

 26. Mercan dedi ki:

  selam benim bir sorunum var 7 yıl oldu eşimden ayrılalı 30 yılımı verdim 30 yıldan sonra anlaşamadık ayrıldık 800 tl aylık nafaka bağlandı yılda 50 tL artış yapılmak kaydiyla çalışamıyorum yaşım 55 ve sigortam yok hayat şartlarından dolayı geçim zorlaştı fakat şimdi bir erkek arkadşım var ama onunla da sonum yok çünkü düzgün bir geliri yok serbes meslek yapıyor benim öğrenmek istediğim bunu ayrıldığım kişi öğrenirse nafakam kesilir mi sizden ricam beni aydınlatırmısınız Not kendisi de nikahsız başkasıyla yaşıyor

  1. MARMARA KAZIM dedi ki:

   SENDEN ZAMANINDA ÇALIŞSAYDIN NAFAKA VERMEK ZORUNDA DEĞİL SANA

 27. İrm dedi ki:

  4 aylık evliyim sürekli psikolojik şiddet görüyorum ikinci evliliğim ilk eşimden bir kızım var onu istemiyor evden kovdu ve yaptıklarını söylediklerini hep inkar ediyor kızımı bile bile evlendi benimle ve sürekli hakaret küfür ediyor boşucam kurtulcam diyor fakat dava açmıyor sen aç diyor nafaka alabilirmiyim

 28. Deniz dedi ki:

  1 yıllık evliyim çocuğumuz yok.
  Şuan devlet memuruyum.
  Eşim çalışıyor.
  Evlenmeden önce 1 ev almıştım.
  Boşanmamiz durumunda ev ile ilgili hak talep edebilir mi.
  Ayrıca nafaka alabilir mi.
  Kolay gelsin.

  1. Eyüp dedi ki:

   Evlenmeden önce aldıysan hak idda edemez birlikteyken kazandığınız varlıklar bölüşülür…

 29. Salih yildiz dedi ki:

  Merhaba ben 8 yil once ayrildim cocuguma nafaka oduyorum ancak isimden ayrildim nafaka odemeye devam etmek zorundamiyim

 30. Limonabisatmaktayasak dedi ki:

  Nafaka boş iş. Göz doymazki haksızda olsa yinede ister. Nafaka tazminat almak için bile evlilik yapanlar var. Süresiz nafaka zulümdür. Ancak Ölünce biten bir işkence türü dür. Gözler görmek istemez kulak duymak. Para gelecekya haksızlığada haklıymış gibi söyler. çıkarını düşünenler çok. Sanki boşanırken suçlu benim kusurlu benim. hata bende dermi kolayı var. Şiddet der hakaret aldatıldım vs der. İki gözyaşı kim inanmazki. İspat arayan bile olmaz çoğu kez. Erkekse hmm kesin yapmıştır denir. Olan bizim kız bizim. Yok eşitlik var esirlik kanun zorluyor. Ödeme gücü yok mal varlığı da yok hapise yatırılıyor. Paran gelirin malın yok bari sefil aç gezme hapisyat karnın doysun deniyor. Evlilik güzel şey zengin olanlara göre nafakasını öde kaç defa evlilik yaparsan yap koymaz.

 31. İbo dedi ki:

  Evlilik denir. Aslen NAFAKA tazminat diye bilinir. Evlenirken çokları bilmez bilgilendirilmezler. Gençler evlilik güzelde boşanırsan tazminat nafaka süresiz nafaka mahkumu olmakta var denilmez. O imzayı atarken. Adliyede evlilik olmuyor. Adliyenin yolunu bilmez iken. Boşanırken olmazsa olmaz. uğrak yer oluyor. Ödeyemedi nafakayı işi yok geliri yok mal varlığı yok. Öyleyse hapis var. Hapiste bak adam nafaka ödeyememiş nafakadan içeri girmiş diye küçümsenir insan. Boşandığın eşin hayatını yaşarken kim bilir kimler ile belkide gezerken sen tatlı tatlı hapis yatıyor olursun. Süresiz nafaka bence zulümdür. Ölünce biten bir işkence türüdür. Kimse demez anlatmaz. Evsize işsize dar gelirliye yardım yapan Devlet işsiz mal varlığı olmıyan erkeği boşanınca yardım yapmak yerine hapis cezası verir. Mal varlığı olsa zaten icra el koyar borçtan düşülür. sorun olmaz. Gelelim eşitliğe günümüzde eşitlik gören varmı. Herkes menfaatine konuşur olmuş derdi yaşıyan bilir.

 32. Yaşarniyetivardiyeti dedi ki:

  Gardiyan sorar Mahkuma suçun nedir diye? Tek suçum kabahatim Evlenmek. O ilk nikah masasındaki imzam. Boşamdım. malım yok işten çıkarıldım nafakayı da ödeme gücüm olmadığından. Tazyik hapsi mahkumuyum. Aslen Süresiz nafaka mahkumuyum. Anca ölünce biten süresiz nafaka ödemekle yükümlüyüm. suçum budur. Ömründe işlediği tek affı olmıyan suçu evet evlenmek. Boşanmak ve parası olmadığından. Nafaka hapse girmesine tek sebep.
  Hani çalış limon sat denirya artık zabıta da koymuyor köşe başında seyyar satıcıyıda. Adam sorar Gardiyana. Benim gibi kader mahkumu süresiz nafakadan hapis yatanlara af varmıdır. Af çıkarmıdır.? Ayem No af yok. Asla Kurtulamaz.
  Dünyada nice çeşit suçlar vardır. Bir gün geliyor da cezası bitiyor. Benim süresiz nafaka bir türlü bitmiyor. Her yıl da ödeyemediğimden tazyik hapsine ceza evine giriyorum. Eşimmi adını bile unuttum. kim bilir şimdi hayatını nasılda mutlu yaşıyor. Adamın son vasiyeti. Birgün gelirde boşanmış süresiz nafaka mahkumu madurunu. Görürseniz nazik davranın. İnciltmeyin kırmayın. Varsa bir taksit te siz yardım yapınız. Nafaka çilesi bitmez. Keşke nafakasını ödeyemeyen zor durumda olan erkekler için sigorta sistemi olsa da. Nafakayı sigorta üstlense ödemeyi. Nerdee

  1. Leylaikincieş dedi ki:

   Boşanmış erkekler sendikası. Süresiz nafaka için yeni evlenen şahısların boşanma sigortası yaptırılması talebi vardır. Bu sigorta olası boşanmalardan sonra işsiz mal varlıksız kalmanız bu sebepten nafakayı ödeyemediğiniz için hapis cezasını yatmamanız için. Sigorta butazminat bedellerini ödemelidir. Bu yönde bir sigortacılık geliştirilmesi uygulanması zaruri olmuştur. Nafaka ödeme imkanı olmıyan erkek bireyler hapis yatmasın artık son bulsun sizlerde bu yönde taleplerde bulunun. Süresiz nafaka zulümdür. Süresiz nafaka ödeyememek suç değil olması lazımdır. Muhtaç kimse sırf parası mal varlığı olmadığından hapis yatması kabul edilemez insanlık suçudur kanımca.

 33. İsmet yavuzlu dedi ki:

  Fıkra: Askari ücretlinin biri ikinci eşinden de boşanmış. Boşandığı iki eşine karısınada ayrı ayrı nafaka ödüyormuş. Adamcağız belki mutluluğu üçüncü evlilikte bulurum derken. Birdaha evlenmiş. Tamda bu sıralarda da işten çıkarılmış. Adamın İlk eşi evi ikinci eşi arabayı almış. Üçüncü eşi de hani bana hani bana demiş. Boşamış adamı. Bakmış alacak birşey yok. Nafaka istemiş. Adam ödeyemeyince bari hapis yatsın istemiş. Adam her üç eşinin nafakası için ayrı ayrı hapis yatmış. Saçları sakalı beyazlamış. Hapisten çıktığı birkaç günde köşe başlarında dilenmeye başlamış. Lüks restorantın önünden çöpten yemek alırken. İçeride eski karısı çıkmış sadaka vermiş. Ne adam ne kadın tanımamışlar birbirlerini. Kadın adama demişki amca al bu parayı bana dua et. Ben çok kötülük yaptım eski kocama çok çektirdim demiş. O sıra yoldan ikinci karısı arabayla geçerken adamı görüp haline acımış durayımda şu dilenciye sadakamı vereyim hayır duası alayım demiş uzatmış bir tomar parayı. Yanda oturan sevgilisi ne gerek var bukadar parayı vermene demiş. Kadında ben eski kocama çok çektirdim bari sadaka vereyim de bu ihtiyar amcada sevinsin demiş. Adam şaşkın şaşkın bakmış tabi. Ne iyi insanlar var deme şuhayatta demiş içinden. Sonra üçüncü karısı villanın önünden geçen adama iş istersen gel çalış maaşını veririm amca demiş. Adam saçı sakalı kesmiş işe başlamış. Mahkemeye gidip nafakaları ödeyimde hapse birdaha girmeyim demiş. Viilaya eski üç karısıda yemekteler hizmet etmiş adam kadınlar bakmış adama eyvah bu adam bizim eski kocamız ya. Kadınlar sevgililerinden çocuklar yapmışlar eski koca adamın nüfusuna kaydettirmişler. Adamın haberi olmamış. Yıllarca mapus yatmış. Sonramı ne olmuş ne bileyim ben onuda siz yazın sonucu bilemedim ben.

 34. İbrahim dedi ki:

  5yıl evlı kaldım huzursuzluktan ayrıldık kızımın nafakasını düzenli bir sekılde hiç aksatmadan ödedim şimdi kalkmıs bu cocugun nafakasını arttıracaksın okul servis parasınıda ödeyeceksin diyor nafaka harici herşeyi benim yapmamı lazım nafakadan başka bişey beni işgilendirirmi teşekkürler şimdiden

 35. İskender dedi ki:

  Ben 6 yıllık evliyim çocuk yok Eşim yabancı ama Türk vatandaşı oldu annesi babası yok yani kimsesi yok fakat aramızda artık yaşanan tartışmalar nedeniyle ikimiz de yorulmuş vaziyetteyiz fakat öyle bir durum ki ben boşanırsam onun kimsesi yok Belki de kalacak yeri de yok yani kendine ait bir evi de yok Ben de ortalama 7000 TL maaş alıyorum zaten bütün giderlerim 5.000 lira geriye 2000 lira kalıyor şimdi ben ona ne kadar nafaka öderim Hani nafakayı da geçtim onun her şeyini karşılamak mı zorundayım çünkü buna zaten gücüm yok mahkeme beni hangi durumlarda sorumlu bırakır diye düşünüyorum bir tek nafaka vermem yeterli olur mu Çünkü maddi olarak da beni aşıyor elimdeki 7.000 TL parayla bile biz ikimiz zar zor geçiniyoruz ama kaldı ki ben bunun 2.000 lirasında ona verecek olursam Tamam alsın sorun değil ben hepten düzlükte kalacağım ve bir de kendimize ait araba var evlenirken almıştık arabanın da ortalama değeri 180 bin TL civarı bu arabayı Tabii ki bileziklerinin birkaç tanesinden almıştık Belki de 4-5 tanesinden mal paylaşımı nasıl olacak bilezik parasını talep etme şansı olur mu Ayrıca çünkü onunla biz zaten araba aldık mala dönüştü İkimiz de Mantık olarak kafada evliliğimizi bitirdik aslında o da gitmek istiyor Ben de boşanmak istiyorum ama benim maddi olarak biraz Endişelerim var sadece yani boşanma nedeniyle Ben özgürlüğüme mi kavuşacağım yoksa boynuma iki kat daha zincir mi vurulacak ne gibi zararlarım olur bu boşanmadan bilgisi olan varsa beni bilgilendirirse çok sevinirim ya

 36. Mehmet dedi ki:

  Erkekler gidin kendinizi icraya bağların ciddi anlamda maddi gelirini i düşürün ozaman nafaka vermezsiniz

Bir Yorum Yazın

Bize soru sormaktan ve hizmet almaktan çekinmeyin!

Kamuoyuna Önemle Duyurulur…!

ERESTA HUKUK BÜROSU adı altında birçok kişiye “borcunuz var mağdur olmamak için bizi arayın” şeklinde toplu sms gönderimi yapan ERESTA HUKUK BÜROSU’nun

Av. Osman ERUSTA tarafından kurulmuş olan ERUSTA HUKUK BÜROSU’yla hiçbir ilgisi yoktur.

Hukuk büromuzun telefon numarası 0 212 291 91 10 olup bu numara dışında kendini büromuzla irtibatlı göstererek aramalar yapabilecek ve sms gönderiminde bulunan kötü niyetli kimselere kesinlikle itibar edilmemesini, herhangi bir şekilde bildirilen hesaplara ödeme yapılmamasını önemle rica ederiz.