General Ali Rıza Gürcan Cd. Çırpıcı Çıkmazı Sk. No: 2 Kat: 11 Daire: 64 Merter, Zeytinburnu – İstanbul
tren

Erkek Hangi Hallerde Nafaka Ödemez?

17.12.2020
14.156
Erkek Hangi Hallerde Nafaka Ödemez?

Erkek Hangi Hallerde Nafaka Ödemez?

Boşanma durumunun ortaya çıkması ile birlikte erkekler hangi hallerde nafaka ödemez sorusu akla gelmektedir. Evlilikte eşlerin birbirleriyle yaşadığı anlaşmazlıklar sonucunda evliliğin sona erdirilmesi kararı alındığı zaman ortaya çıkan bazı hukuki yaptırımlar vardır. Bu hukuki yaptırımlardan biri de erkeklerin ödemesi gereken nafakadır.

Boşanma davalarında verilecek kararlarda en önemli nokta boşanmaya sebep olan tarafın yani kusurlu kişinin belirlenmesidir. Çekişmeli ve anlaşmalı boşanma davalarında belirli miktarlarda nafaka verilmesi kaçınılmazdır. Nafakanın yanı sıra farklı sebeplerden dolayı tazminat başvuruları da yapılabilir. Peki, erkek hangi hallerde nafaka ödemez?

Evliliğin sonlandırılmasıyla birlikte belirlenen şartlar oluşursa erkeklerin nafaka ödemesi gerekir. Nafaka sorumlusu olan kişilerin miktarı ve ödeme şartları mahkeme tarafından belirlenir. Boşanma davalarında karşı karşıya kalınan nafaka türleri şu şekildedir;

 • Tedbir Nafakası,
 • İştirak Nafakası,
 • Yoksulluk Nafakası,
 • Yardım Nafakası,

Boşanma davasının sonucuna ve özel durumlara bağlı olarak ödenecek nafaka türü belirlenmektedir. Tedbir nafakası, boşanma sırasındaki 18 yaşını geçmemiş çocuklarını yaşamını sürdürebilmesi için verilir.

İştirak nafakası ile boşanma davası sonucuna bağlı olarak çocuğun velayetini üstüne alan tarafa verilmesi gereken nafaka türüdür. Evliliğin sonlandırılması durumunda yoksul bir duruma düşecek olan eşlere yoksulluk nafakası, evlilik ile ilgili olan kan hısımlarına ise yardım nafakası verilmesi gerekmektedir.

Erkek Hangi Hallerde Nafaka Ödemez

Erkeklerin Nafaka Ödememe Şartları

Elbette ki erkeklerin nafaka ödememe şartları da mevcuttur. Erkekler hangi şartlarda nafaka ödemez? Sorusunun yanıtı da bu şartlarda saklıdır! Böylece erkeklerin de bazı durumlarda nafaka ödemeyebilecekleri de ortaya çıkmaktadır.

Günümüzde sık sık ortaya çıkan evlilik birliğinin sonlandırılması durumunda nafaka ödemesi yapılması gerekebilir. Aile Mahkemesi tarafından yetkilendirilen hakimin kararına bağlı olarak nafaka ödemesi yapılabilir.

Boşanma davası sonucunda herhangi bir yanlış karar olması durumunda erkeklerin nafaka ödemesine gerek kalmaz. Bu alanda birçok kişi tarafından erkek hangi hallerde nafaka ödemez araştırmaları yapılmaktadır.

Bu maddelerin herhangi birinin ispatlanması durumunda erkek nafaka ödemez;

 • Evlilik birlikteliği sırasında kadının farklı bir ilişkisinin olduğunun kanıtlanması,
 • Boşanma sonucuna göre kadının tam olarak kusurlu kabul edilmesi,
 • Kadının gelir miktarının erkeğin gelir miktarından fazla olması,
 • Kadının evlilik dışı bir ilişkiye başlaması,
 • Kadının kira geliri veya emekli maaşı almaya başlaması,
 • Erkeğin işini kaybetmesi veya gelir düzeyinin ciddi oranda azalması,
 • Taraflardan herhangi birinin vefatı,

Belirlenen durumlara bağlı olarak erkeklerin nafaka ödemesine gerek kalmamaktadır. Boşanma davası sonucunda nafaka almasına hak verilen tarafların evlenmesi veya maddi ihtiyacın sona ermesi durumlarında da nafaka ödemesi yapılmamaktadır.

Nafaka alan tarafların evlilik dışındaki bir ilişki yaşaması da nafaka kesilmesine sebep olan durumlar arasında yer almaktadır. Nafaka bağlanmasındaki en önemli nokta taraflardan birinin boşanma sonrası maddi zorluğa düşecek olmasıdır.

Eşlerin Eşit Geliri Olması Durumunda Nafaka Ödemesi Yapılır mı?

Hukuki açıdan erkek hangi hallerde nafaka ödemez? Eşlerin eşit geliri olması durumunda nafaka ödemesi yapılır mı?  Evliliğin sona erdirilmesinde mahkemelere nafaka ve tazminat gibi alanlarda başvuru yapılabilir. Genellikle kadınların almaya hak kazandığı nafaka için önemli olan bazı noktalar vardır.

Erkek hangi hallerde nafaka ödemez söz konusu olduğunda bazı şartların gerçekleşmesi gerekmektedir. Kadınlar, bazı durumlarda boşandıkları erkeklerden nafaka alamamaktadır. Nafaka ödemelerindeki en önemli konu tarafların gelir durumudur. Eğer kadın ile erkeğin gelir durumu eşit olursa nafaka talebi reddedilebilir.

Herhangi bir tarafın gelir durumu diğer tarafa göre yüksek olursa da nafaka talebinde bulunmak mümkün değildir. Evlilik birliğinin sonlandırılması durumunda ekonomik olarak sorun yaşayacak taraflara nafaka ödemesi yapılması gerekir. Bunlar dışındaki çeşitli durumlarda nafaka ödemesi yapılması gerekmez.

Boşanma davalarında en çok gündeme gelen konulardan biri de erkekler tarafından yapılacak nafaka ödemeleridir. Özellikle; boşanma sonrası çocukların velayet durumuna göre nafaka ödemeleri de şekillenecektir.

Boşanma sonrası taraflardan birinin maddi sıkıntı yaşayacak olması durumunda nafaka ödemesi yapılması gerekebilir. Her ne kadar birçok durumda kadınlara nafaka ödeme yapılması gerekse de çeşitli durumlarda nafaka talebi reddedilebilir. Bu durumda erkek hangi hallerde nafaka ödemez konusu gündeme gelir. Kadınların nafaka alamayacağı hallerden bazıları şu şekildedir;

 • Boşanma sonrasında kadının maddi zorluk çekmemesi,
 • Kadınların çalıştığı iş yerinden kendi isteği ile ayrılması,
 • Kadınların yeteri kadar aylık geliri bulunması,
 • Kadınların yeni bir evlilik yapması,
 • Erkeklerin düzenli bir geliri olmaması,

Belirtilen durumların yanı sıra kadınların yeni bir evlilik gerçekleştirmesi veya evlilik dışı bir ilişkide bulunması durumlarında da erkeklerin nafaka ödemesi yapması gerekmez. Nafaka ödemeleri konusunda yetkili mahkemeye sunulacak deliller ve mahkemenin vereceği karar önemlidir.

Hangi Şartlarda Nafaka Verilmez?

Evlilik sonrasında boşanma durumu ortaya çıktığında hangi şartlarda nafaka verilmez? Erkekler hangi hallerde nafaka ödemez? Boşanma davalarında sonucunda taraflara uygulanan yaptırımlardan biri olan nafakanın farklı türleri bulunmaktadır. Yoksulluk ve yardım nafakası gibi nafaka türleri evlilik birliğinin sonlandırılması durumunda maddi sıkıntı yaşayacak taraflara verilmektedir.

Nafaka verilmesi için ödeme yapacak olan tarafın yeterli aylık gelire ve mal varlığına sahip olması gerekmektedir. Erkek hangi hallerde nafaka ödemez? Erkeklerin nafaka ödemesi yapmadığı bazı durumlar söz konusudur.

Kadınların evlilik sırasında başka bir erkekle ilişki yaşaması ve bu ilişkinin erkek tarafından kanıtlanması gibi durumlarda boşanma sonrası erkeğin nafaka ödemesi yapmasına gerek kalmaz.

Çeşitli durumlarda taraflardan birinin boşanma da tam kusurlu olduğunun belirlenmesi durumunda tazminat hakkı da ortaya çıkmaktadır. Boşanma davalarındaki nafaka ve tazminat gibi haklar için profesyonel avukatlardan yardım alınmalıdır. Avukatlar, erkek hangi hallerde nafaka ödemez konusunda ayrıntılı bilgileri verecektir.

Boşanma davalarına ek olarak çeşitli durumlarda taraflar tarafından nafaka davaları açılabilmektedir. Boşanma sırasında hakim tarafından nafaka konusunda herhangi bir karar alınmaması durumunda boşanma tarihinden sonra 1 yıl içerisinde nafaka başvurusu yapılabilir. Gerekli maddi durum incelemelerinin yapılması sonrasında nafaka davaları yürütülecektir.

Nafaka davalarının daha hızlı bir süreç içinde sonuçlanabilmesi için aile hukuku avukatlarından destek alınması gerekmektedir. Erkek hangi hallerde nafaka ödemez gibi farklı konularda profesyonel destek alınabilir. Aile Mahkemeleri’ne açılacak boşanma davaları ve sonrasında ortaya çıkacak farklı durumlar gibi birçok konu hakkında çeşitli detaylar vardır.

Erkek Hangi Hallerde Nafaka Ödemez Soru Cevap

Erkek hangi hallerde nafaka ödemez?

Boşanmada kadın ağır kusurlu ise, erkeğin maddi durumu iyi değilse, kadın başka biriyle birlikte bir hayat kurmaya başladıysa gibi seçeneklerden herhangi birinin olması durumunda erkek nafaka ödemez.

Kimler nafaka ödemez?

Erkeğin düzenli bir geliri yoksa, kadının düzenli geliri varsa veya kadın başka biriyle yeni evlilik yaptıysa kadına nafaka ödenmez.

Erkek hangi durumlarda nafaka alır?

Boşanmada kadın ağır kusurlu görülür ve erkeğinde maddi durumu iyi değilse erkek nafaka alabilir.

Boşandıktan sonra nafaka ne zaman alınır?

Boşanma davası sürerken mahkemenin vereceği ara karar ile veya dava neticelendiğinde mahkemenin verdiği hüküm sonrası nafaka alınmaya başlanır.

Ziyaretçi Yorumları - 2 Yorum
 1. Emine dedi ki:

  Merhaba ben aldatıldım hatta öldürülmeye kalktı ve şiddet önleme evinde kaldım ama buna rağmen benden mal kaçırarak nafaka vermezse boşanmam diyerek kendisine nafaka baglatti 2kizim var ve baktiracak kimsem olmadığı için ona bıraktım bu adaletmi o sevgilisiyle kendi dükkanında ben el kapılarında onun evi var ben kirada onun Arabası var benim yok ama ben nafaka ödüyorum çünkü hiç biri onun üstünde diyil

 2. Kader dedi ki:

  Bi arkadaism boşanma dilekçesi vermiş bugun ama kocası olacak pislik nafaka vermemek için dilekçeyi geri çekmiş

Bize soru sormaktan ve hizmet almaktan çekinmeyin!