General Ali Rıza Gürcan Cd. Çırpıcı Çıkmazı Sk. No: 2 Kat: 11 Daire: 64 Merter, Zeytinburnu – İstanbul
tren

Erkek Hangi Hallerde Nafaka Ödemez?

17.12.2020
69.281
Erkek Hangi Hallerde Nafaka Ödemez?
4/5 - (27 votes)

Erkek Hangi Hallerde Nafaka Ödemez?

Boşanma durumunun ortaya çıkması ile birlikte erkekler hangi hallerde nafaka ödemez sorusu akla gelmektedir. Evlilikte eşlerin birbirleriyle yaşadığı anlaşmazlıklar sonucunda evliliğin sona erdirilmesi kararı alındığı zaman ortaya çıkan bazı hukuki yaptırımlar vardır. Bu hukuki yaptırımlardan biri de erkeklerin ödemesi gereken nafakadır.

Boşanma davalarında verilecek kararlarda en önemli nokta boşanmaya sebep olan tarafın yani kusurlu kişinin belirlenmesidir. Çekişmeli ve anlaşmalı boşanma davalarında belirli miktarlarda nafaka verilmesi kaçınılmazdır. Nafakanın yanı sıra farklı sebeplerden dolayı tazminat başvuruları da yapılabilir. Peki, erkek hangi hallerde nafaka ödemez?

Evliliğin sonlandırılmasıyla birlikte belirlenen şartlar oluşursa erkeklerin nafaka ödemesi gerekir. Nafaka sorumlusu olan kişilerin miktarı ve ödeme şartları mahkeme tarafından belirlenir. Boşanma davalarında karşı karşıya kalınan nafaka türleri şu şekildedir;

 • Tedbir Nafakası,
 • İştirak Nafakası,
 • Yoksulluk Nafakası,
 • Yardım Nafakası,

Boşanma davasının sonucuna ve özel durumlara bağlı olarak ödenecek nafaka türü belirlenmektedir. Tedbir nafakası, boşanma sırasındaki 18 yaşını geçmemiş çocuklarını yaşamını sürdürebilmesi için verilir.

İştirak nafakası ile boşanma davası sonucuna bağlı olarak çocuğun velayetini üstüne alan tarafa verilmesi gereken nafaka türüdür. Evliliğin sonlandırılması durumunda yoksul bir duruma düşecek olan eşlere yoksulluk nafakası, evlilik ile ilgili olan kan hısımlarına ise yardım nafakası verilmesi gerekmektedir.

Erkek Hangi Hallerde Nafaka Ödemez

Erkeklerin Nafaka Ödememe Şartları

Elbette ki erkeklerin nafaka ödememe şartları da mevcuttur. Erkekler hangi şartlarda nafaka ödemez? Sorusunun yanıtı da bu şartlarda saklıdır! Böylece erkeklerin de bazı durumlarda nafaka ödemeyebilecekleri de ortaya çıkmaktadır.

Günümüzde sık sık ortaya çıkan evlilik birliğinin sonlandırılması durumunda nafaka ödemesi yapılması gerekebilir. Aile Mahkemesi tarafından yetkilendirilen hakimin kararına bağlı olarak nafaka ödemesi yapılabilir.

Boşanma davası sonucunda herhangi bir yanlış karar olması durumunda erkeklerin nafaka ödemesine gerek kalmaz. Bu alanda birçok kişi tarafından erkek hangi hallerde nafaka ödemez araştırmaları yapılmaktadır.

Bu maddelerin herhangi birinin ispatlanması durumunda erkek nafaka ödemez;

 • Evlilik birlikteliği sırasında kadının farklı bir ilişkisinin olduğunun kanıtlanması,
 • Boşanma sonucuna göre kadının tam olarak kusurlu kabul edilmesi,
 • Kadının gelir miktarının erkeğin gelir miktarından fazla olması,
 • Kadının evlilik dışı bir ilişkiye başlaması,
 • Kadının kira geliri veya emekli maaşı almaya başlaması,
 • Erkeğin işini kaybetmesi veya gelir düzeyinin ciddi oranda azalması,
 • Taraflardan herhangi birinin vefatı,

Belirlenen durumlara bağlı olarak erkeklerin nafaka ödemesine gerek kalmamaktadır. Boşanma davası sonucunda nafaka almasına hak verilen tarafların evlenmesi veya maddi ihtiyacın sona ermesi durumlarında da nafaka ödemesi yapılmamaktadır.

Nafaka alan tarafların evlilik dışındaki bir ilişki yaşaması da nafaka kesilmesine sebep olan durumlar arasında yer almaktadır. Nafaka bağlanmasındaki en önemli nokta taraflardan birinin boşanma sonrası maddi zorluğa düşecek olmasıdır.

Eşlerin Eşit Geliri Olması Durumunda Nafaka Ödemesi Yapılır mı?

Hukuki açıdan erkek hangi hallerde nafaka ödemez? Eşlerin eşit geliri olması durumunda nafaka ödemesi yapılır mı?  Evliliğin sona erdirilmesinde mahkemelere nafaka ve tazminat gibi alanlarda başvuru yapılabilir. Genellikle kadınların almaya hak kazandığı nafaka için önemli olan bazı noktalar vardır.

Erkek hangi hallerde nafaka ödemez söz konusu olduğunda bazı şartların gerçekleşmesi gerekmektedir. Kadınlar, bazı durumlarda boşandıkları erkeklerden nafaka alamamaktadır. Nafaka ödemelerindeki en önemli konu tarafların gelir durumudur. Eğer kadın ile erkeğin gelir durumu eşit olursa nafaka talebi reddedilebilir.

Herhangi bir tarafın gelir durumu diğer tarafa göre yüksek olursa da nafaka talebinde bulunmak mümkün değildir. Evlilik birliğinin sonlandırılması durumunda ekonomik olarak sorun yaşayacak taraflara nafaka ödemesi yapılması gerekir. Bunlar dışındaki çeşitli durumlarda nafaka ödemesi yapılması gerekmez.

Boşanma davalarında en çok gündeme gelen konulardan biri de erkekler tarafından yapılacak nafaka ödemeleridir. Özellikle; boşanma sonrası çocukların velayet durumuna göre nafaka ödemeleri de şekillenecektir.

Boşanma sonrası taraflardan birinin maddi sıkıntı yaşayacak olması durumunda nafaka ödemesi yapılması gerekebilir. Her ne kadar birçok durumda kadınlara nafaka ödeme yapılması gerekse de çeşitli durumlarda nafaka talebi reddedilebilir. Bu durumda erkek hangi hallerde nafaka ödemez konusu gündeme gelir. Kadınların nafaka alamayacağı hallerden bazıları şu şekildedir;

 • Boşanma sonrasında kadının maddi zorluk çekmemesi,
 • Kadınların çalıştığı iş yerinden kendi isteği ile ayrılması,
 • Kadınların yeteri kadar aylık geliri bulunması,
 • Kadınların yeni bir evlilik yapması,
 • Erkeklerin düzenli bir geliri olmaması,

Belirtilen durumların yanı sıra kadınların yeni bir evlilik gerçekleştirmesi veya evlilik dışı bir ilişkide bulunması durumlarında da erkeklerin nafaka ödemesi yapması gerekmez. Nafaka ödemeleri konusunda yetkili mahkemeye sunulacak deliller ve mahkemenin vereceği karar önemlidir.

Hangi Şartlarda Nafaka Verilmez?

Evlilik sonrasında boşanma durumu ortaya çıktığında hangi şartlarda nafaka verilmez? Erkekler hangi hallerde nafaka ödemez? Boşanma davalarında sonucunda taraflara uygulanan yaptırımlardan biri olan nafakanın farklı türleri bulunmaktadır. Yoksulluk ve yardım nafakası gibi nafaka türleri evlilik birliğinin sonlandırılması durumunda maddi sıkıntı yaşayacak taraflara verilmektedir.

Nafaka verilmesi için ödeme yapacak olan tarafın yeterli aylık gelire ve mal varlığına sahip olması gerekmektedir. Erkek hangi hallerde nafaka ödemez? Erkeklerin nafaka ödemesi yapmadığı bazı durumlar söz konusudur.

Kadınların evlilik sırasında başka bir erkekle ilişki yaşaması ve bu ilişkinin erkek tarafından kanıtlanması gibi durumlarda boşanma sonrası erkeğin nafaka ödemesi yapmasına gerek kalmaz.

Çeşitli durumlarda taraflardan birinin boşanma da tam kusurlu olduğunun belirlenmesi durumunda tazminat hakkı da ortaya çıkmaktadır. Boşanma davalarındaki nafaka ve tazminat gibi haklar için profesyonel avukatlardan yardım alınmalıdır. Avukatlar, erkek hangi hallerde nafaka ödemez konusunda ayrıntılı bilgileri verecektir.

Boşanma davalarına ek olarak çeşitli durumlarda taraflar tarafından nafaka davaları açılabilmektedir. Boşanma sırasında hakim tarafından nafaka konusunda herhangi bir karar alınmaması durumunda boşanma tarihinden sonra 1 yıl içerisinde nafaka başvurusu yapılabilir. Gerekli maddi durum incelemelerinin yapılması sonrasında nafaka davaları yürütülecektir.

Nafaka davalarının daha hızlı bir süreç içinde sonuçlanabilmesi için aile hukuku avukatlarından destek alınması gerekmektedir. Erkek hangi hallerde nafaka ödemez gibi farklı konularda profesyonel destek alınabilir. Aile Mahkemeleri’ne açılacak boşanma davaları ve sonrasında ortaya çıkacak farklı durumlar gibi birçok konu hakkında çeşitli detaylar vardır.

Erkek Hangi Hallerde Nafaka Ödemez Soru Cevap

Erkek hangi hallerde nafaka ödemez?

Boşanmada kadın ağır kusurlu ise, erkeğin maddi durumu iyi değilse, kadın başka biriyle birlikte bir hayat kurmaya başladıysa gibi seçeneklerden herhangi birinin olması durumunda erkek nafaka ödemez.

Kimler nafaka ödemez?

Erkeğin düzenli bir geliri yoksa, kadının düzenli geliri varsa veya kadın başka biriyle yeni evlilik yaptıysa kadına nafaka ödenmez.

Erkek hangi durumlarda nafaka alır?

Boşanmada kadın ağır kusurlu görülür ve erkeğinde maddi durumu iyi değilse erkek nafaka alabilir.

Boşandıktan sonra nafaka ne zaman alınır?

Boşanma davası sürerken mahkemenin vereceği ara karar ile veya dava neticelendiğinde mahkemenin verdiği hüküm sonrası nafaka alınmaya başlanır.

Ziyaretçi Yorumları - 19 Yorum
 1. Emine dedi ki:

  Merhaba ben aldatıldım hatta öldürülmeye kalktı ve şiddet önleme evinde kaldım ama buna rağmen benden mal kaçırarak nafaka vermezse boşanmam diyerek kendisine nafaka baglatti 2kizim var ve baktiracak kimsem olmadığı için ona bıraktım bu adaletmi o sevgilisiyle kendi dükkanında ben el kapılarında onun evi var ben kirada onun Arabası var benim yok ama ben nafaka ödüyorum çünkü hiç biri onun üstünde diyil

  1. Kemal dedi ki:

   Emine hanım kocanızamı nafaka ödüyorsunuz 😅😅😅😅 ciddi olamazsınız ya 😅😅😅

 2. Kader dedi ki:

  Bi arkadaism boşanma dilekçesi vermiş bugun ama kocası olacak pislik nafaka vermemek için dilekçeyi geri çekmiş

  1. İsa dedi ki:

   Ah kadın lar ah değer verilirdi kıymet bilmezsiniz

 3. İsa dedi ki:

  Ah kadın lar ah değer verilirdi kıymet bilmezsiniz

  1. Ern dedi ki:

   Bende evliyim ama öyle bir raddeye geldimki surekli tartışma laf dinlemez söz dinlemez sinir hastası oldum resmen evde karsmdaki karım deil hasmım hersey konusarak cozulmuyo şiddet zaten çozum deil erkeğe vasfını veren kadındır kadın erkeklik yaparsa en önemlisi erkeklik gururunu kırarsa erkeğin bi vasfı kalmaz haliyle bosanmak cozum yani demem o kadın sonrasını dusunmez yeterki sözde altta kalmasın sabır sabırda biyere kadar sunu unutmayın istersen 10 sene de tanısan insan evlendikten sonra tanıyo

   1. Kemal dedi ki:

    Kesinlikle %100 haklısınız aynı sebebden anlaşmalı boşandm sadece çocuğum için 800 tl nafaka vericem dedim inan ayda 1500 tl veriyorum 6 ay çalışmadı eski eşim.
    Yeni çalışan bir akıllı bir eş bulursam yeniden evlenicem 😅

 4. Eda dedi ki:

  Ben kayinlam ve eşim tarafından evden kovulan bı kadınım çocuklarım 14_10yasinda iki oğlum var ve bana düşman ettiler neresinden baksanız mağdur olan benim benden nafaka istemişler avukat bağlanır dedi bu mumkunmu işim yok evim yok bu nasıl olur napmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim

  1. Kemal dedi ki:

   Yok artık kadınlar cidden nafakamı veriyor ya.
   Bende eski eşimden istesemmi acaba 😅

 5. Tugsem dedi ki:

  Abim aynı kişiyle ikinci evliliğini yaptı çocukları için ilkinde anlaşmalı tazminat odweyerek ayrıldı gelinimiz çocuklarıyla gecinemiyor ve tekrara evi terk etti bu durumda tekrar tazminat ödenir mi

 6. serhat inan dedi ki:

  Merhaba

  Benim kızımın velayeti Annede fakat annenin şuanda ikamet ettiği bir yeri kalmadığı için kızım benimle yaşıyor, ben halen kızımın nafakasını ödüyorum bu nafakayı nasıl kesebilirim ?

 7. Erdinç dedi ki:

  Babam anneme tazminat ve nafaka ödemesi için karar verildi. Babam vefat etti siğorta lı çalışıyordu emekli olmamıştı annem bu tazminatı alabilirmi

 8. Anyela dedi ki:

  Benim evliliğim 3. Senesi 1. seneden beri sorunlu evliliğim var hatta eşimin farklı erkek wp konuşmasıni yakaladım wp çalındı dedi numarasını değiştirdi bana karşı hep soğuktu mesafeliydi bı kaç ay sonra yine mail üzerinden gördüm erkeklerle konuşmasını yakaladım yine
  yalanladı ben yine inandım guvenmedim hiç bir zaman ama sürdürdüm evliliğimi her ilgiyi sevgiyi gösterdim karşılık alamadım mutlu Bir evliliğim olmadı hiç bı zaman bana zaman ayırmıyordu sevdiğini söylemiyordu hep kavga ediyorduk yine kavga ettik ayrılma noktasına geldik şimdi hakkım olan bileziği vermiyor ailesi ben nafaka talep etmek istiyorum benim bileziklerimle ev yaptılar orda da hakkım var lütfen gören biri yazsın bilgi versin sonuçta ben aldatıldım hemde bir erkek tarafından

  1. Emrah sarıgül dedi ki:

   Elinde o belgeler ile başvur mahkemeye her türlü alırsın ben omurilik felciyim ve çocuk için nafaka ödüyorum şimdi annesi nişanlandı evlenince kesilecek ama yine o para çocuğun hesabına giricek bu yüzden hakkını savun altınıda alırsın Anyela ve evliliğinde kazandıklarında ortak olur asla hakkından vazgeçme

  2. Kemal dedi ki:

   Sen bir kadınsın ve kocan seni bir erkekle aldattı öylemi doğrumu anladım?

 9. Firdevs dedi ki:

  Alırsın kardeşim 3 senedir evliysen bileziği evin yarısını da alirsin

  1. Cansu dedi ki:

   Iyi günler ben 9 yıldır evkiyim hem şiddet hem ihanet var iki çocuğum var biri 7 yaşında biri 6 aylık esim gelirini saklıyor benden ben bosanma çocuklarımın vekayetini alabilir miyim bide ev annesinin üzerine evden hak yada tazminat alabilir miyim lütfen cevap verebilir misiniz

 10. Murat dedi ki:

  Ben iki çocuklu biriyle 2 yıldır evliyim ve anlaşamadığımiz için ayrıldık şimdi boşanmaya hazırlanıyoruz ben herhangi bir nafaka veya tazminat öder miyim

 11. Dilek dedi ki:

  Nişanlanmak tedbir nafakasına engelmidir

Bize soru sormaktan ve hizmet almaktan çekinmeyin!