General Ali Rıza Gürcan Cd. Çırpıcı Çıkmazı Sk. No: 2 Kat: 11 Daire: 64 Merter, Zeytinburnu – İstanbul
tren

İnternetten Haber Kaldırma

24.01.2021
2.453
İnternetten Haber Kaldırma
5/5 - (4 votes)

İnternetten Haber Kaldırma

İnternet platformunun her geçen gün daha fazla yaygınlaşmasıyla birlikte internetten haber kaldırma konusu önem kazanmaktadır. Hukuki bir işlem olan internetten haber kaldırma ile birlikte kişilik hakları korunmaktadır. İnternet üzerinde yayınlanan içeriklerin kaldırılması veya erişime engellenmesi için yetkili mahkemelere müracaat edilebilir.

İnternet üzerinden haber okuma alışkanlığının artmasıyla birlikte kişiler hakkında yapılan gerçeğe aykırı haberler, özel hayatın gizliliğinin ihlali, kişilik haklarına saldırı durumları da paralel olarak artmaktadır. Dijital alanda yasalara aykırı bir şekilde yapılan yayınların kişilik haklarını ihlal etme durumu vardır. Kişilik haklarına aykırı olan haberlerin yayınlanması durumunda çeşitli hukuki yaptırımlarla karşı karşıya kalınabilir. 5651 sayılı kanunla düzenlenen maddelere göre çeşitli sebeplerden dolayı internetteki içeriklere engelleme getirilebilir.

Bir kimsenin veya kurumun hakkında yapılan veya yasalara aykırı olan haberler ile birlikte bu haberi yapan kişi veya kuruluşların hukuki yaptırımlarla karşı karşıya kalma olasılığı vardır. İlgili işlemin ortaya çıkması için yetkili mahkemelere başvuru yapılması gerekmektedir. Yasalarda erişim yasaklama olarak bilinen internetten haber kaldırma için yetkili mahkemelere müracaat edilmesi gerekmektedir.

İnternetten Haber Kaldırmak İçin Yapılacaklar

İnternet üzerinde gerçeğe uygun olmayan ve kişilik haklarının ihlali suçunun ortaya çıkmasına sebep olan haberlerle karşılaşan kişiler, internetten haber kaldırma başvurusu yapabilir. İnternetten haber kaldırma için hukuk bürolarından destek alınabilir.  Haberlerin erişime engellenmesi için yetkili sulh ceza mahkemesine müracaat edilmesi gerekmektedir.

Haberin yapıldığı internet sitesinin bağlı olduğu merkezin bulunduğu yerleşim yerindeki sulh ceza hakimliği yetkili mahkemedir. 5651 sayılı yasa çerçevesinde kişilere verilen hakla birlikte yapılan haberlerin yasalara aykırı olması durumunda yetkili mahkemelere müracaat edilebilir. Kişilik hakkı ihlal edilen kişiler direkt olarak yetkili mahkemelere başvuru yapabilir.

Hukuki süreçte yapılan başvurular sonrası içerik sağlayıcısına ilgili haberlerin kaldırılmasını talep edebilir. İçerik kaldırma talebinin 24 saat içerisinde cevaplanması gerekmektedir. 24 saat içinde işlem yapılmazsa duruşmaya gerek duyulmaksızın dosya kararı bağlanır ve ilgili karar UYAP sistemi ile birlikte yetkili mercilere gönderilir.

Yetkili mahkemenin ESB’ye erişim engelleme talebi göndermesiyle birlikte 4-5 saat içerisinde ilgili müracaatın gereği yapılır. Kararın yetkili mercilere gönderilmesiyle birlikte olumsuz içeriklere internet üzerinden erişim engellenir. İlgili içeriğin farklı internet sitelerinden yayınlanması durumunda aynı karar tüm yayınlar için uygulanır. Kişiler, erişim engelleme için BTK’ya da başvuru yapabilir.

Mahkeme Kararıyla İnternetten Haber Kaldırma Süreci

internet sitesinden haber kaldırma

Herhangi biri için asılsız haber yapılması ve kişilik haklarına karşı suç işlenmesi internetten haber kaldırma başvurusu yapılabilir. a5651 sayılı kanun düzenlemesi sayesinde mahkeme kararıyla haber kaldırılabilmektedir. Yayınlanan haber suç olarak kabul edilmese bile yasalara aykırı olma durumunda yayından kaldırılabilir.

İlgili suçun işlenmesiyle birlikte kişilerin haklarını ihlal eden yayınların kaldırılması için yetkili mahkemelere müracaat edilebilir. Sulh ceza mahkemelerine ilgili dava dilekçesi ile birlikte kolaylıkla başvuru yapılabilir. Sulh ceza hakimliği, müracaat edilen dilekçeyi kanunlara uygun olarak değerlendirir ve ilgili içeriklerle ilgili erişime engelleme kararı verebilir.

Yayından kaldırılma kararı erişme engelleme yöntemiyle yapılır. Suç teşkil edilen durumlar söz konusu olmazsa internet sitesinin tamamıyla kapatılması mümkün değildir. Mahkeme kararı, ESB’ye gönderilir ve belirlenen saatler içerisinde işlem yapılır. Haberin yayından kaldırılmasına ilişkin karara itiraz etme hakkı vardır.

İnternetten Haber Kaldırma Şartları Nelerdir?

İnternet platformlarında paylaşılan sesli, yazılı veya görüntülü içeriklerin kişilerin haklarına karşı işlenen bir suç olması durumunda internetten haber kaldırma başvurusu yapılabilir. Yetkili mahkemelere ve BTK’ya yapılabilecek başvurular için bazı şartlar vardır.

Düzenlenen kanunlar çerçevesinde belirlenen şartlar şu şekildedir;

  • Kişilerin haklarının ihlal edilmesi,
  • Özel hayatların gizliğinin ihlal edilmesi,
  • Fikir ve Sanat Eserleri ile ilgili 5846 Sayılı kanunun ihlal edilmesi,
  • İnternet üzerinde unutulma ile ilgili hakkın kullanılması,
  • Kamu yararının sağlanması,

Belirtilen şartlarla birlikte yetkili mercilere yayınlanan içeriklerin engellenmesi için başvurusu yapılabilir. Yayınlana içerikler sebebiyle mağduriyet yaşayan kişilerin yayınların kaldırılması talebinde bulunmak için yer sağlayıcısına başvurma hakkı vardır.

Bilgi teknolojileri ve iletişim kurumu vasıtasıyla google arama motorunda, haber sitesinde ve sosyal medyada içerik kaldırım talebi oluşturulabilir.

İnternetten Haber Kaldırma Dilekçe Örneği

İnternet sitelerinde yayınlanan ve yasalara aykırı olan içeriklerin kaldırılması için internetten haber kaldırma talebi yapılabilir. İnternetten haber kaldırma dilekçe örneği ile birlikte gerekli belgeler hazırlanarak yetkili mahkemelere müracaat edilebilir. Haber kaldırma dilekçesi hazırlanırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Dilekçelerin doğru bir şekilde hazırlanması için bilişim alanında hizmet veren avukatlara müracaat edilebilir.

Bilişim alanında tecrübeli avukatlık hizmeti sunan hukuk büroları tarafından ilgili alanlarda profesyonel bir şekilde hukuki destek sunulmaktadır. İçeriklerin engellenmesi için hazırlanacak dilekçesinde bulunması gereken bazı bilgiler bulunmaktadır. Yetkili mercilere iletilecek olan belgede ;

  • talep hakkındaki tedbir isteme durumu,
  • hem avukatın hem de mağdurun ismi,
  • ilgili talebin konusu,
  • suç açıklaması ve
  • fiilin işlendiği tarih gibi bilgilerin yer alması gerekmektedir.

Sesli, yazılı veya görüntülü haber içeriklerinin engellenmesi için ilgili belgelerle birlikte Sulh ceza mahkemesine müracaat edilebilir. Dilekçenin hazırlanması sırasında mağduriyetin ne olduğu konusu açık olarak belirtilmelidir. İnternetten haber kaldırma kararının alınmasından sonra ilgili karar yayını yapan internet sitesine bildirilecektir. İçeriğin 1 gün içinde kaldırılmaması durumunda ilgili kurumlar tarafından gerekli işlemler yapılacaktır.

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Bize soru sormaktan ve hizmet almaktan çekinmeyin!

Kamuoyuna Önemle Duyurulur…!

ERESTA HUKUK BÜROSU adı altında birçok kişiye “borcunuz var mağdur olmamak için bizi arayın” şeklinde toplu sms gönderimi yapan ERESTA HUKUK BÜROSU’nun

Av. Osman ERUSTA tarafından kurulmuş olan ERUSTA HUKUK BÜROSU’yla hiçbir ilgisi yoktur.

Hukuk büromuzun telefon numarası 0 212 291 91 10 olup bu numara dışında kendini büromuzla irtibatlı göstererek aramalar yapabilecek ve sms gönderiminde bulunan kötü niyetli kimselere kesinlikle itibar edilmemesini, herhangi bir şekilde bildirilen hesaplara ödeme yapılmamasını önemle rica ederiz.