General Ali Rıza Gürcan Cd. Çırpıcı Çıkmazı Sk. No: 2 Kat: 11 Daire: 64 Merter, Zeytinburnu – İstanbul
tren

Miras Hukuku Nedir? Mal Paylaşımı Nasıl Yapılır?

28.12.2020
12.822
Miras Hukuku Nedir? Mal Paylaşımı Nasıl Yapılır?
4.5/5 - (19 votes)

Miras Hukuku

Miras Hukuku nedir? Miras hukukunda mal paylaşımı nasıl olur? Kişinin kanuni mirasçıları kimlerdir? Reddi miras nedir nasıl yapılır? Gerçek bir kişinin ölümü ve gaiplik durumu neticesinde kişinin malvarlığını düzenleyen hukuk dalına Miras hukuku ismi verilmektedir. Özel hukuk söz konusu olduğunda en geniş alanlardan biri olan medeni kanun bir alt dalı olan Miras Hukuku ile ilgili önemli noktalar vardır. Miras hukuku davalarında ayrıntının fazla olmasından dolayı uzun bir süreç gerekebilir.

Miras hukuku alanındaki sorunların çözümü için görev yapan avukatlar bulunmaktadır. Yasal düzenlemeler çerçevesinde belirtilmiş olan bir branşlaşma bulunmasa da halk arasında miras hukuku avukatları olarak bilinen uzmanlar mevcuttur. Sıklıkla karşı karşıya kalınan Miras hukuku davalarının farklı özellikleri vardır. Miras hukuku davalarının bazı sebepleri şu şekildedir;

 • Mirastan mal kaçırma,
 • Mirasta mal paylaşımı,
 • Mirasta saklı pay,
 • Tenkis davası,
 • Mirasın reddi,
 • Vasiyetnamenin iptal edilmesi ve düzenlenmesi,

Belirtilen Miras hukuku sorunlarının çözülmesi için ilgili mahkemeler görev yapmaktadır. Miras hukuku alanında kabul edilen iki tür yasal mirasçı vardır. Bu mirasçılar yasal mirasçı ve atanmış mirasçı şeklinde ifade edilebilir. Miras hukuku alanında sık sık karşılanan terimlerden biri olan tereke, kişilere bağlı olmayan ve mirasçılara verilen mal varlığıdır. Atanmış mirasçılar, miras bırakanın iradesiyle belirlenmektedir.

Miras Hukuku Mal Paylaşımı Nasıl Yapılır?

Hukuk alanındaki önemli uygulamalardan biri olan mal paylaşımı Miras hukuku ile ilgilidir. Miras hukuku mal paylaşımı nasıl yapılır? Bir kişinin ölüme bağlı tasarruflarla veya gaip kalması durumunda ortaya çıkacak olan mirasın paylaşımında dikkat edilen özel hususlar vardır. Miras bırakan kişi tarafından hazırlanmış bir vasiyetname olması durumunda vasiyetnamede belirtilen hususlar dikkate alınır.

Yaşamını devam ettirirken vasiyetname hazırlamamış olan kişilerin miras paylaşımı çeşitli noktalara dikkat edilerek yapılır. Kişilerin mal varlığının dağıtılmasındaki en önemli nokta eşlerin hayatta olup olmamasıdır. Eşlerin hayatta olması durumunda malvarlığının 4 de 1’i eşlere verilecektir. Kalan kısım ise çocuklar arasında eşit olarak paylaşılacaktır.

Vefat durumunda geride kalan eşin isteğine bağlı olarak anne ve baba ile birlikte mirasçı olmak mümkündür. Bu tür durumlarda yarı mirasçı eş iken diğer yarı mirasçısı da ana ve babasıdır. Mal paylaşımı hakkındaki profesyonel ve detaylı bilgilere uzman avukatlık bürosu hizmetleri ile birlikte ulaşılabilir.

Vasiyetname Olmadan Mal Paylaşımı Nasıl Yapılır?

miras hukuku mal paylaşımı

Hukuksal alanında en çok karşı karşıya kalınan Miras hukuku problemlerinden olan mal paylaşımında önemli olan noktalar vardır. Vasiyetname olmadan mal paylaşımı nasıl yapılır? Bir kişinin hayatını kaybetmesi veya belirli şartlara bağlı olarak gaip kalması durumunda geride kalan malvarlığının kanuni mirasçıları arasında dağıtılması durumunda Miras hukuku kuralları devreye girmektedir.

Hukuk alanındaki Miras hukuku dalında en önemli tartışma vasiyetname olmadan yapılan mal paylaşımı uygulamalarında ortaya çıkmaktadır. Bu durumda ise birinci derece kan hısımları olan eşler ve çocukları mirasçı olacaktır. Vasiyetname bulunmaması durumunda geride bırakılan malvarlığı eşler ve çocuklar arasında ortak olarak paylaştırılmaktadır. Aynı zamanda miras bırakan kişilerin anne ve babası da miras üzerinde hak talebinde bulunabilir. Eşin ve çocukların hayatta olması durumunda diğer kan hısımları mirasçı olamaz.

Mirastan Pay Alabilecek Kişiler Kimlerdir?

Türk Hukuk sistemi tarafından belirlenen ve Miras hukuku dalının önemli noktalarından biri de miras dağıtımıdır. Mirastan pay alabilecek kişiler kimlerdir? Mirastan pay alacak kişiler, zümre sistemi ismi verilen yöntemle belirlenmektedir. 3.zümreye kadar olan kişiler zümrede mirasçı olarak miras bırakanın mal varlığından pay alma hakkına sahiptir.

1.zümre olarak belirlenen kişiler, miras bırakanın alt soyunu  oluşturmaktadır. Miras bırakanların eş, çocuk ve torunları 1.zümre olarak belirlenmiştir. İkinci zümre ise kişilerin anne babaları, kardeşleri ve yeğenlerinden oluşur. İkinci zümrede bulunan kişilerin mirastan yararlanabilmesi için 1.zümreden mirasçıların tamamının hayatta olmaması gerekmektedir.

Miras bırakanların 3.zümreleri ise diğer akrabalardan oluşmaktadır. Büyükanne, büyükbaba, dayı, amca ve teyze gibi akrabalar 3.zümreyi oluşturmaktadır. Diğer iki zümreden hayatta kalan olmazsa 3.zümredeki kişiler mirastan pay alabilir. Belirlenen yasal mirasçıların yanı sıra miras bırakan kişi tarafından hazırlanan vasiyetnamedeki kişiler de mirasta mal üzerinde hakka sahiptir.

Reddi Miras Nedir?

Son dönemlerde Miras hukuku alanında karşılaşılan durumlardan biri de reddi miras olarak öne çıkmaktadır. Peki, reddi miras nedir? Miras bırakanın yasal mirasçısı olan kişiler, çeşitli sebeplerden dolayı mirası reddedebilirler. Mirasçı olduklarını öğrenen kişilerin 3 ay içerisinde reddetme hakkı bulunmaktadır.

Reddi miras başvurusu yapmak isteyen kişilerin ilgili mahkemelere yazılı veya sözlü olarak beyan etmesi gerekir. Sulh Hukuk Hakimi tarafından yürütülen davalarda sözlü veya yazılı beyanın olmaması durumunda miras reddi geçersiz olacaktır. Bu durumda miras hukuku kişiyi direk olarak mirasçı kabul etmiştir. Miras bırakan kişinin tüm malvarlığı borç sebebiyle batık durumunda ise reddi miras talebine gerek kalmadan miras reddedilecektir.

Vasiyetname Hazırlığı Nasıl Yapılır?

Ölümden sonra malvarlığının nasıl dağıtılacağı ile ilgili hususların belirlenmesinde Miras hukuku kurallarına göre vasiyetnameler geçerlidir. Vasiyetname hazırlığı nasıl yapılır? Vasiyetnamelerin hazırlanma işlemi sırasında üç farklı yöntem kullanılabilir. Vasiyetname türleri şu şekildedir;

 • Sözlü vasiyetname,
 • El yazılı vasiyetname,
 • Resmi vasiyetname,

Sözlü vasiyetnamenin ortaya çıkması için mirasçıların yanındaki okur yazar olan iki tanığa mirasını sözlü olarak beyan etmesi ve bu durumun yazılı bir şekilde sulh hakimine teslim edilmesi gerekmektedir.  El yazılı vasiyetnamede ise kişinin kendi el yazısı ve tarih atılarak yazılma şartı bulunmaktadır. Noter tarafından onaylanan resmi vasiyetnameler ise Miras hukuku alanında sık olarak kullanılan belgeler arasında yer almaktadır.

Aile dışında olmasına rağmen kendini mirasçı olarak iddia eden kişiler mirasın sahibi olduğunu somut kanıtlarla mahkemeye sunmalı ve kanıtlamalıdır. Mirasçının kendisinden önce yazılmış olan ıslak imzalı vasiyetnamesi bu durumda delil olarak sunulmalıdır.

Ziyaretçi Yorumları - 9 Yorum
 1. Kemal caliskol dedi ki:

  Miras geriye nasıl işler?.Ne şekilde bölünür?

 2. alaattin çetin dedi ki:

  1. baba ve annesi vefat etmiş 7 kardeş arasında ev nasıl pay edilir.
  2. kız kardeşler bir kişiye paylarını bir kız kardeşe noter kanalıyla satar ise iki erkek kardeşim payı nasıl alınır.

 3. Aydın dedi ki:

  Babam sağ bana sağlığında dükkan ve daire bıraktı
  Ablarıma 1 er daire verdi babam vefat edince ablalarım benden hak talep edebilirlermi dükkan üzerinden.

 4. Vildan Coşkun dedi ki:

  Babam sağ ve üvey ağabeyimiz var dedemden kalma bir kaç tarla var biz kendi ağbeyşmle babamdan tarla satın aldık ve üvey ağabeyime ona düşen parayı banka aracılığıyla gönderdik babama bir şey olursa ki söyleyemiyorum bile ölünce üvey ağabeyim tekrar hak iddia edebilir mi ederse haklı çıkar mı çıkarsa da verdiğimiz para boşuna mı vermiş oluruz ne yapmamız gerekir hatta babam aslında vermemiz taraftarı bile değildi babamı arayıp sormuyor diye kızıyor ama biz hak geçirmek asla istemiyoruz ne yapmalıyız bu arada babam 80 yaşında fakat gayet akli dengesi yerinde birisi

  1. Adem varol dedi ki:

   Merhaba annem evlenmeden önce dedem annemin adına tarla almış ama tarla halla annemin kızlık soy ismine kayıtlı onun için nasıl bir yol izlememiz gerekir annen 1996 yılında vefat etti

 5. Meryem dedi ki:

  Mrb dedem üzerindeki yerleri hayattayken satmaya basladi ailevi nedenlerden dolayi çocuklarına söylemeden yapiyo bu satislara engel olabilir miyiz

 6. nurten dedi ki:

  Merhabalar Dedem ninem öldü babam 80 yaşında dedem öldüğünde babam dokuz yaşındaymış ve köyde yasıyor. amcamlar şehirde yaşıyor. 80 senedir köyle hiç ilgileri olmadı ve Babamı dedem öldüğünde ninesi beklesin diye köyden şehre gitmesine izin vermemişler yani ninenim
  NAMUSUNU beklemiş. şimdi ise amcalar köyden yer istiyorlar biz karadenizliyiz. yerimiz küçük .parsel bölünecek kadar büyük değil .amcamın biri miras satışı davası açmış bize. bizden mal bölümü istemedi . direk satış istemiş budurum da babam ne yapabilir lütfen beni bilgilerdirirmisiniz

 7. Aydın uslu dedi ki:

  Annem okuma yazma bilmiyor.ablamin esi annemin abisinin oglu olur.(yani damat).ablam haric 3 erkek kardesiz.ablamin esi (damat)diger kardeslerimizden ve benden hababersiz,noter calisani arkadasi ile gizlice parmak bastirip belge alarak anneme ait kalmis olan (buyuk babam ve anne annemden) miraslari(tarlalari) 3.sahislar uzerine satis yaparak (3. Sahisda damadin eski is ortagidir)tekrar kendi uzerine satis yapip tum mirasi almistir.bu durumdan diger 2 erkek kardesim ve ben yillar sonra haberdar olduk.Annem ölümüne az kala ( 5 ila 6 ay ) haberdar olunca ablam ve bnm aramda tartisma basladi .tartisma uzerine annem konuyu o zaman ogrendi.ve henuz hic bir miras almis degiliz(3 erkek kardes olarak).bu hain eniste mirasin bi cogunuda bizden gizli satmis. Ne yapicagimizi bilmiyoruz.artik hic bir kardesimiz birbiriyle gorusmuyor.bu hain enistemizden .annemizin mirasini esit sekilde geri alma sansimiz varmi.bu konuda yardimci olabilirmisiniz.

 8. Esra dedi ki:

  Merhaba anneme babaannesinden tarla kaldığını söylüyor komşular tapuya gidip sorduğunda babaannenin soyadı olmadığı için görünmüyor annem nasıl bir yol izlemeli birşey kalıp kalmadığını nasıl öğrenebilir teşekkürler 🙏

Bize soru sormaktan ve hizmet almaktan çekinmeyin!