General Ali Rıza Gürcan Cd. Çırpıcı Çıkmazı Sk. No: 2 Kat: 11 Daire: 64 Merter, Zeytinburnu – İstanbul
tren

Sanık Ne Demek? Müşteki Sanık Ne Demek?

16.12.2020
144.513
Sanık Ne Demek? Müşteki Sanık Ne Demek?
4.6/5 - (17 votes)

Sanık ne demek? Sanık hakları nelerdir? Sanık müşteki nedir? gibi hukuki terimler kafanızı karıştırıyorsa bu yazımızda hepsine açıklık getirdik.

Sanık Ne Demek ?sanik ne demek

Sanık kelimesinin anlamı suçlu olduğu sanılan ve bu nedenle kovuşturulan kimsedir.

Türk ceza hukukuna göre ise sanık ; ceza davasında yargılanan kişidir. Davanın kovuşturma aşamasına geçmesiyle birlikte yargılanan kişi şüpheli sıfatından sanık sıfatına geçmiş bulunur.

Davada aynı zamanda herhangi bir suçla yargılanan birden fazla kişinin olması durumunda davada birden fazla sanık olabilmektedir.

Sanık Hakları Nelerdir ?

Sanık hakları ; 

 • Öncelikle sanık ne ile suçlandığını öğrenmelidir.
 • Yargılanmada kullanılan dili bilmediği takdirde tercüman tahsis edilmelidir.
 • Sanık savunmasını özgür iradesiyle yazılı veya sözlü olarak yapabilir veya susma hakkını kullanabilir.
 • Sanığın avukat tutma hakkı vardır. İsterse özel bir avukat tutabilir isterse de barodan ücretsiz bir avukat görevlendirilebilir.
 • Sanık dava sonrasında verilen kararı temyiz etme hakkına sahiptir.

Şüpheli Ne Demek?müsteki sanik ne demek

Şüpheli, hukuken kolluk ve savcılık evresinde ve suç şüphesi altındaki kişilere denir.

Şüpheli ve sanık arasındaki fark temel olarak davanın hangi aşamada olduğuna göre belirlenir. Soruşturma aşamasında şüpheli olarak gösterilen kişi kovuşturma aşamasında sanık olarak gösterilmektedir.

Müşteki Sanık Ne Demek?

Müşteki sanık terimi herhangi bir suçla mahkeme karşısına çıkarılan kişinin kendisinin de şikayetçi olması durumudur. Müşteki sanık olabilmek için hakkında dava açılan sanık mağdur konumunda olduğunu haklı sebepleriyle kanıtlamak durumundadır.

Örneğin söz konusu davanın bir darp davası olduğunu varsayalım. Davacı sanık tarafından darp edildiğini ileri sürüp sanık hakkında suç duyurusunda bulunsun. Mahkeme tarafından yargılanan sanığın mahkeme karşısında ağır hakaretle tahrik edildiğini beyan edip bunu kanıtlaması durumunda müşteki sanık sıfatıyla adlandırılmaya başlar.

Sanık Müdafi

Sanık müdafi , ceza davasında yer alan sanığın savunmasını yapan avukattır. Müdafi olduğu sanığın suç işlediği veya işlemediği durumlara göre yazılı ve sözlü olarak savunmasını yapmak, soruşturmanın genişletilmesini, delil toplanmasını istemek gibi durumlardan sorumludur.

Sanık Duruşmaya Gelmezse Ne Olur ?

Sanık konumunda olan kişilerin davaya katılması hukuki açıdan zorunludur. Davaya katılmayan sanıkların haklı bir geçerlilikleri bulunmadığı takdirde davaya zorla katılmalarına karar verilmektedir. Şayet davada suçsuz olduğunuzu düşünüyorsanız hakimin gözündeki imajınızın sarsılmaması için duruşmalara katılmanızı öneririz.

Sanığın duruşmaya katılması zorunlu mudur?

Sanığın duruşmaya katılması geçerli bir mazereti olmaması durumunda zorunludur. Aksi takdirde mahkameye zorla getirtilecektir.

Sanık ve şüpheli arasındaki fark nedir?

Sanık ve şüpheli arasındaki fark ; soruşturma aşamasında şüpheli olarak gösterilen kişi kovuşturma aşamasında sanık olarak gösterilmektedir.

Sanık dava dosyasını alabilir mi?

Sanık tarafı olduğu davanın dava dosyasını alabilir.

Ziyaretçi Yorumları - 3 Yorum
 1. Abdullah çakmak dedi ki:

  Benim adımı ürün alınmış ama içralık ben oldum ben nasıl ibtal ede bilirim yada nasıl kendimi savuna bilirim 5550253052

 2. Salih beken dedi ki:

  Suçum sosyal medyada zehir zıkkım olsun demişim

 3. Fatih koc dedi ki:

  Sanık A1 ve B1 ne anlama geliyor

Bir Yorum Yazın

Bize soru sormaktan ve hizmet almaktan çekinmeyin!

Kamuoyuna Önemle Duyurulur…!

ERESTA HUKUK BÜROSU adı altında birçok kişiye “borcunuz var mağdur olmamak için bizi arayın” şeklinde toplu sms gönderimi yapan ERESTA HUKUK BÜROSU’nun

Av. Osman ERUSTA tarafından kurulmuş olan ERUSTA HUKUK BÜROSU’yla hiçbir ilgisi yoktur.

Hukuk büromuzun telefon numarası 0 212 291 91 10 olup bu numara dışında kendini büromuzla irtibatlı göstererek aramalar yapabilecek ve sms gönderiminde bulunan kötü niyetli kimselere kesinlikle itibar edilmemesini, herhangi bir şekilde bildirilen hesaplara ödeme yapılmamasını önemle rica ederiz.