General Ali Rıza Gürcan Cd. Çırpıcı Çıkmazı Sk. No: 2 Kat: 11 Daire: 64 Merter, Zeytinburnu – İstanbul
tren

Ruhsatsız Silah

09.01.2021
113.222
Ruhsatsız Silah
3.9/5 - (141 votes)

Ruhsatsız Silah 

Hukuksal alanda sık sık karşılanan konulardan biri de ruhsatsız silah taşıma suçudur. Özel bir yasa ile belirlenen durumlara bağlı olarak kişilerin ruhsatı bulunmayan silahların yanı sıra bıçak ve mermi bulundurması da yasaktır. Hem satın alma hem de taşıma gibi durumlarda cezai yaptırımlar uygulanacaktır. Ruhsatsız silah suçunun ortaya çıkması için silahla zarar meydana getirilme zorunluluğu bulunmamaktadır.

Herhangi bir zarar veya yarar ortaya çıkma şartı bulunmadan ruhsatsız silah almak veya taşımak suç olarak kabul edilmiştir. 6136 Sayılı Kanuna Muhalefet olarak adlandırılan suç ile birlikte cezai yaptırımlarla karşı karşıya kalınabilir. 6136 Kanun Sayılı maddeye göre suç olarak kabul edilen bazı filler şu şekildedir;

 • Ruhsatsız silah veya mermi bulundurma,
 • Ruhsatsız silah satın alma,
 • Ruhsatsız mermi satın alma,
 • Ruhsatsız silah veya mermi satın alma,
 • Ruhsatsız suç aletleri taşıma,

Belirtilen fillerin yanı sıra bıçak veya diğer suç aletlerini satmak ve bulundurmak da yasaya muhalefet suçu kapsamında değerlendirilmektedir. Ticari amaçlarla işlenen suçlarda ise silah ticareti ve kaçakçılığı suçu kapsamında işlem yapılmaktadır.

Ruhsatsız Silah Suçu

Hukuki alanda önemli suçlardan biri olan ruhsatsız silah taşıma suçu, kişilerin bilinçsiz davranmasına engel olmak için düzenlenmiştir. 6136 Sayılı Ateşli Silahla ve Bıçaklar hakkında düzenlenen kanunla birlikte bu tür fiiller yasaklanmıştır. Otomatik, uzun veya kısa namlulu silahların yanı sıra av tüfeği ve tabanca gibi her türlü suç aletini ruhsatsız olarak taşımak yasaklanmıştır. Hapis cezası başta olmak üzere niteliğe göre farklı cezai yaptırımları bulunmaktadır.

Ateşli silah taşımak durumunda olan kişilerin silah taşıma ruhsatı adlı belgeyi bulundurması zorunludur. Bu belgeyi almadan silah taşıyan veya bulunduran kişilere cezai yaptırımlar uygulanacaktır. Ruhsata sahip olunmamasının yanı sıra süresi dolan ruhsatın yenilenmemesi de söz konusu suçun işlenmesi için yeterli olmaktadır.

Silah taşıma ruhsatı bulunmadan ilgili suç aletlerini taşıyan kişiler, hukuki olarak suç işledikleri için cezalandırılacaktır. Kanunlarla belirtilen detaylara göre bir kimse silah taşıma ruhsatı aldığı zaman bu belge 5 sene geçerlidir. 5 yılın sonunda silah taşıma ruhsatının yenilenmesi gerekmektedir. Ruhsatsız silah taşıma suçu için para ve hapis cezaları uygulanmaktadır.

Ruhsatsız Silah Taşıma Cezası

ruhsatsız silah taşıma cezası

6136 sayılı kanuna göre ruhsatsız silah taşıma cezası bulunmaktadır. Ruhsatsız silah taşıma cezası suçun taşıdığı niteliğe göre belirlenir. Ruhsatsız silah satın almak ve taşımak 6136 kanuna göre yasaklanmıştır.6136 sayılı kanun maddesine göre ilgili silahı taşımak için gerekli ruhsata sahip olmayan kişiler cezalandırılacaktır. Ruhsatsız silah ele geçirilmiş kişilere verilecek farklı cezalar vardır. Niteliğe bağlı olarak cezaların süresinde değişiklik yaşanabilir.

Ruhsatsız silah taşıyan kişilere verilecek cezalar şu şekildedir;

 • 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası,
 • 30 günden 100 güne kadar adli para cezası,
 • Nitelik bakımından vahim olan silahların taşınması halinde 5 yıldan 8 yıla kadar hapis cezası,
 • Nitelik bakımından vahim olan silahların taşınması halinde 500 günden 5 bin güne kadar adli para cezası,

Bireylerin belirtilen suçları işlemesi halinde bu cezai yaptırımlarla karşı karşıya kalma durumu vardır. Verilecek cezanın belirlenmesi için yetkili mahkemenin vereceği karar ve suçun nasıl işlendiği gibi konular önemlidir.

Ruhsatsız Silah Almak İstiyorum

Ruhsatsız silah bulundurmak, satmak ve satın almak kanunen yasaktır. Ruhsatsız tabanca ele geçirilmesi halinde emniyet müdürlüğü tarafınca silaha el koyularak kişi hakkında soruşturma başlatılır. Silaha el koyulması için herhangi bir suça karışmış olmasına gerek yoktur.

Evde Ruhsatsız Silah Bulundurmak

Evde ruhsatsız silah bulundurmak da cezai yaptırımlara yol açacak bir davranıştır. Kişisel ihtiyaçlar nedeniyle ev veya iş yerinde ruhsatı olmayan silah bulunduran kişilerin cezalandırılacağı belirtilmiştir. Verilecek cezalarda bulundurulan silahın niteliği de önemlidir.

Evlerinde ruhsatı olmayan silah olan ve yakalanan kişilere hapis veya adli para cezası uygulanabilmektedir. Belirtilen suçu işleyen kişilere 1 ve 2 yıl arasında hapis cezası verilecektir. Aynı zamanda 25 gün ve 100 gün arasında adli para cezası da verilebilir. Ruhsatsız silah bulundurma suçundaki nitelik konusu da önemlidir.

Nitelik bakımından vahim olarak değerlendirilen silahların bulundurulması durumunda farklı cezalar uygulanacaktır. Ruhsatsız silahın tüfek veya otomatik silah olması durumunda ilgili kanunun farklı maddesinden cezai yaptırım verilmektedir. Bu tür durumlarda kişilere 5 ve 8 yıl arasında hapis cezası veya 500 gün ve 5 bin gün arası adli para cezası verilmektedir.

Ruhsatsız Silah Suçunda Görevli Mahkemeler Nedir?

Kanunlarla birlikte suç olarak kabul edilmiş fiillerden biri olan ruhsatsız silah taşıma için görevli mahkemeler vardır. 6136 sayılı kanuna muhalefet etme olarak bilinen ruhsatsız silah taşıma suçunda görevli olan mahkemeler vardır. Bu alanda ilgili silahlarla suç işlenip işlenmediği konusu önem taşımaktadır.

Belirlenen silahları ruhsatsız olarak bulunduran veya taşıyan kişilerin ilgili birimler tarafından yakalanması durumunda suç ortaya çıktığı için cezai yaptırım uygulanacaktır. Bu alanda yargılama yapma görevi ise asliye ceza mahkemesine verilmiştir. Suçun işlendiği bölgedeki yetkili mahkemeler tarafından yargılama yapılacaktır.

Kanuna muhalefet suçunun yanı sıra suç aleti ile ağır bir suçun işlenmesi durumunda ise farklı bir mahkeme görev yapmaktadır. Ruhsatsız silah ile insan öldürme veya yaralama gibi suçların işlenmesi durumunda ağır ceza mahkemesi tarafından yargılama yapılmaktadır. Bu düzenlemeler ile ilgili net bilgi almak için hukuk bürosu hizmetlerinden yararlanılabilir.

Ruhsatsız Silah Taşıma Suçu ve Cezası Hakkında Merak Edilenler

Bulundurma ruhsatlı silahımı arabada taşıyabilir miyim?

Hayır, bulundurma ruhsatlı silahınızı sadece kayıtlı olduğu adreste bulundurabilirsiniz.

Taşıma ruhsatlı silah hangi hallerde taşınmaz?

Duruşmalarda, mahkeme salonlarında, hastanelerin psikiyatri bölümlerinde, akıl hastanelerinde, ceza ve tutukevleri ile her türlü ıslah ve infaz kurumlarında veya bunların eklentilerinde, öğrencilerin toplu olarak oturdukları yurtlarda taşıma ruhsatlı silah taşınamaz.

Vefat eden kişinin ruhsatlı silahı ne olur?

Vefat eden kişilere ait ruhsatlı silahın, tebligat tarihinden itibaren mirasçılarının tamamının muvafakati ile altı ay içinde başvurulması halinde talepte bulunan mirasçısına veya üçüncü bir kişiye devri sağlanır.

Silah bulundurma harcı kaç yılda bir ödenir?

Silah bulundurma harcı her 5 senede bir ödenir.

Ruhsatsız silah cezası ne kadar?

Ruhsatsız silah cezası 5 yıldan 8 yıla kadar hapis, 500 günden 5000 güne kadar adli para cezasıdır.

Ziyaretçi Yorumları - 45 Yorum
 1. Erdal dedi ki:

  Mrb iyi aksamlar numaranizi bir arkadasimdan aldim,bir konuda bisey sormak istiyorum.
  Ben ruhsatsiz silah yakalattim 2 yil önce,silahla herhangi bir olay olmadi.
  Bundan dolayi mahkemeyede cikmadim,sadece savcilik seri muhakeme usulu yargiladi ve 4000 para cezasi verdi,ödedim dosya kapandi.ama sicilime isledi bundan dolayi isten cikarildim ve geri giremiyorum,
  Aceba bu silinirmi yada arsive alinirmi bir yol gosterirmisiniz

  1. Ckks dedi ki:

   Nası bi işte calisiyordunuz.bu durumdan dolayı işten cikarilma cok aşiri geldi bana.neye dayanarak yaptilar merak ettim

  2. serbülent dedi ki:

   Verilen ceza infaz tarihinden 5 yıl sonra adli sicil müdürlüğüne yazı yazarak sicili sildirebilirsin.Fakat bu beş yıl içinde herhangi bir adli olaya karışmayacaksın.

  3. Merve dedi ki:

   Eşim ruhsatsız silahla birinin bacağına ateş etmiş şuan ceza evinde dava dosyalarida çok nekadar ceza alir

 2. SEDAT KÜLÇE dedi ki:

  İyi günler bir günlük adlı para cezası nedir benim evimde ruhsatsız silah yakalandı
  Kabaca bir hesap yapmak istiyorum.mahkeme sürüyor ama av tufegimde ruhsatliydi.onun ruhsat yenilemesi geldi onu almadılar yenile yalabilirmiyim

 3. Ckks dedi ki:

  Nası bi işte calisiyordunuz.bu durumdan dolayı işten cikarilma cok aşiri geldi bana.neye dayanarak yaptilar merak ettim

 4. Teoman dedi ki:

  Elin amerikalısı roketatar satın alıyor bizde kurusıkı bile yasak bu bireysel silahlanma yasası cıkmalı ortalık deli kaynıyor ..bir olay oldugunda canımızı korumaya yetişecekmi o zaman bu kanunlar?

  1. Ayşe dedi ki:

   Lütfen yorumu gördün

 5. Mustafa dedi ki:

  Hiçte yasak değil ben bi örgüt biliyorum silah kaçakciligi yapıyorlar hiçte bisey olmuyor küçük mafya 100 kişilik bir çete isimleri soyisimleri bilinmektedir ama hiç bisey yapılmıyor.Biz yapsak anında atarsiniz ama içeri bu kisileri bastaci edersiniz işte adalet budur.

  1. Veysi dedi ki:

   Eşimin adına kayıtlı bulundurma silahımı taşıdım ve düğünden yakaladım cezası nedir sicilim bozulurmu

 6. Hasan Cakir dedi ki:

  LLama Marka 7,65 tabanca almak istiyorum ama ruhsatım yok…

 7. Veysi dedi ki:

  Eşimin adına kayıtlı bulundurma silahımı taşıdım ve düğünden yakaladım cezası nedir sicilim bozulurmu

 8. Mehmt dedi ki:

  Mrb ben iş yerimde 7.65 dsilah yakalattım ve hgb çevrildi sicilime işlenilmedi Şuan 2 yıl oldu silah ruhsatı İçin başvuru yapsam alabilir miyim

  1. serbülent dedi ki:

   arşiv kaydı vardır

 9. Zübeyr dedi ki:

  Ruhsatsız tabanca yakalattım. Yakalattıgım tabancaya ruhsat çıkarıp geri alma şansım varmı ?

 10. Temel Erkol dedi ki:

  Bundan 10 yıl önce aralıklı 7 tane silah yakalattım olay yok ruhsatlı silah alabilir miyim iş adamıyım

 11. Fatih tekbaş dedi ki:

  Yakalanan silahima ruhsat alabilirmiyim yadigar bir silahtır bilgisi olan lütfen cevap versin

  1. serbülent dedi ki:

   hayır alamzsınız

 12. Mustafa ERDEN dedi ki:

  456/4 59/2 81/1 40.
  482/3 72;647SA bu maddelerden 2003 2005 tarihlerinde sicil kaydım var bu cezalar silah ruhsatı almama bir engelmi bir kamu kurumunda işçi olarak çalışanim

  1. erdal dedi ki:

   silah ruhsatıyla ilgili belirsizlikler var bence. mesela 6136 ya muhalefetten ön ödeme sonucu dava açılmayan birisi ruhsat alabilir mi alamaz mı? bu açık bir şekilde belirtilmemiş

  2. Merve dedi ki:

   Eşim ruhsatsız silahla birinin bacağına ateş etmiş şuan ceza evinde dava dosyalarida çok nekadar ceza alir

 13. fatih dedi ki:

  3 yıl önce evimde kurusıkıdan çevirme tabanca yakalattım bugun mahkemem oldu mütekerrürden 10 ay hapis cezası aldım ve 500 tl para cezası aldım . ne yapmalıyım itirazmı etmeliyim veya 10 ay hapsın yatarı nekadar yardımcı olursanız sevinirim

  1. serbülent dedi ki:

   5 yıl altı cezalar paraya çevriliyor.Yatarı yok.

 14. FERHAT dedi ki:

  Mrb silah taksidini gününde yatırmasam nasıl bi sıkıntı karşıma çıkar acaba 1 2 gün geç ödesem

 15. Bülent Yılmaz dedi ki:

  2011 de bulundurma ruhsatli silahimi arabamda yakalatdim.temize verdim hala yargitayda dosya.kanunlarda değişiklik oldumu.silahi geri alabilirmiyim

  1. Buse dedi ki:

   Merhaba arkadaşıma ait olan silahla yakalandık ben üzerime aldım ve yarın mahkemem var silahı kuru sıkı diye biliyordum ama gerçekmiş herhangi bir ceza alır mıyım hapis cezaevine girme gibi gerçekten Korkuyorum sicilim tertemiz ne gibi karar alınır tahmininiz nedir acaba görürseniz çok mutlu olurum 🙏

   1. Sergen dedi ki:

    Siciliz temizse mahkeme erteleme verir

   2. serbülent dedi ki:

    Mahkemede bu şekilde ifade verirsen suç diğer kişiye kalır.Fakat silahla beraber mermi de bulunduysa işin rengi değişir. Büyük ihtimalle 5 yıla kadar olan suçlarda yatar yok para cezasına çevrilir.Mahkeme de etkin şekilde pişman olduğun görülürse ceza almazsın ama arşiv kaydı oluşur.Yeterli açıklamayı 6136 sayılı kanunun 13 ve sonraki maddelerinde bulabilirsiniz.

  2. Yunus dedi ki:

   Merhaba efendim ben bulundurma tabancamı arabada yakalattim torpidoda kitli bir şekilde kendim polise teslim etttim geri tabancami alabilir miyim

  3. Kabil Reyhan Habil dedi ki:

   Hollanda Den haag kardeşim park silah bulduk evi polis bastı buldu silah ve silah hiç bir suç karisilmamis ayrıca kardesim 73 gün tutuklu sizce ne kadar cez alir

 16. Emrah dedi ki:

  Covid izindeyken silah yakalamanın cezası nedir daha önce silahtan sabikam yok para cezasına hükmederdi silah temiz barıştığı yok

 17. Mete dedi ki:

  Slm ruhsatsız silah yakalattım sabikam olmadığı için 10 ay hapis cezası 5 yıl ertelendi fakat 5 yılın bitmesine 1 hafta kala trafik te 110 promil alkoll çıktı ve mahkemelik oldum
  ve silah dosyası tekrar açıldı mahkemeden nasıl karar çıkar

 18. Uğur Günaydın dedi ki:

  Merhaba ruhsatsız Silah cesazı aldım 10ay dava kapandı ama yargı yolu kapalı İtiraz yolu açık ben yurtdışında yaşıyorum uzun zamandır Türkiyeye gelmedim ama Dava yeni sonuçlandı Şimdi şu anda Covid olduğu için 30,5,2022 e kadar hapis yatarı yokmuş galiba işlemlerimi başlatmak için Türkiye ye gelmek istiyorum benim için yurt dışı çıkışı için bir risk oluşurmu saygılarımla Beni bu konuda bilgilendirirseniz memnun olurum.

 19. Hamar dedi ki:

  Merhabalar ruhsatsız silah yakalattım 10 ay hapis cezası verildi nasıl olucak bilmiyoeum

 20. Paşa Çakmak dedi ki:

  Mrb bende bulundurma ruhsatli silahimi arac arama esnasinda kendi rizamla polislere teslim ettim onlar bulur daha kötü olur diye düşüncesiyse kendim teslim ettim seri mahkemeye ciktim silahim musaderesine karar verilmis 5yila kadar ruhsat alamam bu konu ile ilgili ne yapmalıyım itiraz etsem 5 yıl almamam kalkar mi

 21. Yunus dedi ki:

  Mrb benim bulundurma ruhsatlı tabancamı arabada yakalattim bunun cezası varmıdır ve tabancamı geri alabilir miyim

 22. Uğur dedi ki:

  İs yerimde 4 tane kurusıkı tabanca ve mermisi ve 1 tane gerçek yakallattim bunun cezası ne olur bilginiz var mı bu konuda

 23. İbrahim dedi ki:

  Hayırlı bayramlar dilerim bir sorum olucakti ben ruhsatsız silah yakalattim kendim teslim ettim memurlara boştu mermi yoktu içinde sabikamda yok birşey olurmu acaba bu durumdan

  1. Bahar dedi ki:

   Benim kuzenim girdi ceza evine 9gundur içerde ruhsatsiz silah yakalattı ve o silahla birini yaraladı ne kadar içerde kalır

 24. Aysun dedi ki:

  Yabanci birisi turkiyede ruhsatsiz silah yakalatdi.20 gundu göç idaresinde tutuyollar.acaba ne yapacaklar.hapis cezasi olurmu.lutfen cevablayin.

 25. Ceyda akman dedi ki:

  Merhaba eşim 4 silah bir namlu yaklati ama temiz hiç kullanılmadı çok yatarmi

 26. Cenk dedi ki:

  Ruhsatsız sılah alırken sılahın bir suca karışıp karışmadığını nasıl bilebiliriz suca karışmış sılah ise bu sucu kendimizin işlemediğini kanıtlayabilir miyiz

 27. Ahmet dedi ki:

  Evimde 6adet ruhsatsız tabanca yakalattim ilk mahkemede serbest bıraktılar 6ay sonra tekrar mahkeme olacak hapis cezası alirmiyim

  1. Ahmet dedi ki:

   Mahkemeniz ne oldu acaba

 28. Ahmet dedi ki:

  Selamün aleyküm ruhsatsız silah yakalattim
  Yakalattim silaha ala bilmek için onu ruhsatlandira bilirmiyim

Bir Yorum Yazın

Bize soru sormaktan ve hizmet almaktan çekinmeyin!

Kamuoyuna Önemle Duyurulur…!

ERESTA HUKUK BÜROSU adı altında birçok kişiye “borcunuz var mağdur olmamak için bizi arayın” şeklinde toplu sms gönderimi yapan ERESTA HUKUK BÜROSU’nun

Av. Osman ERUSTA tarafından kurulmuş olan ERUSTA HUKUK BÜROSU’yla hiçbir ilgisi yoktur.

Hukuk büromuzun telefon numarası 0 212 291 91 10 olup bu numara dışında kendini büromuzla irtibatlı göstererek aramalar yapabilecek ve sms gönderiminde bulunan kötü niyetli kimselere kesinlikle itibar edilmemesini, herhangi bir şekilde bildirilen hesaplara ödeme yapılmamasını önemle rica ederiz.