General Ali Rıza Gürcan Cd. Çırpıcı Çıkmazı Sk. No: 2 Kat: 11 Daire: 64 Merter, Zeytinburnu – İstanbul
tren

İstinaf Mahkemesi

09.04.2021
12.388
İstinaf Mahkemesi
4.1/5 - (12 votes)

Hukuk alanında önemli görevlere sahip olan istinaf mahkemesi hakkında önemli detaylar vardır. Hukuksal alandaki davalara bakan ilk derece mahkemelerin verdiği kararların denetlenmesi için istinaf mahkemesi görev yapmaktadır. Hukuki denetimin sağlanması için oldukça önemli olan kanun yoluna diğer ismiyle Böge adliye mahkemesi ismi verilmektedir.

Bölge adliye mahkemesi farklı hukuki davaların denetlenmesi için oldukça önemlidir. İlk derece statüsünde olan mahkemelerin verdiği kararların son olarak incelenmesi için görevli olan üst dereceli mahkemelerdir. İstinaf mahkemeleri tarafından yapılan incelemelerin ardından ilk derece mahkemelerin verdiği kararlar bozulabilir.

İstinaf Mahkemesi Nedir?

Hukuk alanında çeşitli uyuşmazlıkların çözümünde karar vermek için görev yapan tüm mahkemelere ilk derece mahkeme ismi verilmektedir. İstinaf mahkemesi bu tür mahkemelerde alınan kararların denetlenmesinde görevlidir. İstinaf nedir? Mahkemeler tarafından verilen bir kararı kabul etmeyerek üst dereceli mahkemeye itiraz etmek istinaf olarak adlandırılmaktadır.

İtiraz için kanun yoluna başvurmak isteyenler için Bölge adliye mahkemesi görev yapmaktadır. Yapılan incelemelerin ardından Bölge adliye mahkemesi tarafından yapılan itiraz için karar verilmektedir. Bölge adliye ve istinaf adlarıyla bilinen üst dereceli mahkemeler hukuk alanında önemli bir kanun yoludur.

İstinaf Mahkemesinin Görevleri

Hukuksal işleyiş için oldukça önemli olan istinaf mahkemesinin görevleri geniş bir kapsamda yürütülmektedir. İstinaf mahkemesi, temel olarak ilk derece özelliğe sahip olan hukuksal merciler tarafından verilen kararları denetlemek ve karar vermekle görevlidir. İlk derece mahkemelerden alınan kararların hukuka uygunluğu Bölge adliye tarafından incelenir.

Bölge adliye mahkemesinin görev alanı diğer mahkemelere göre geniştir. İhtiyati özellikteki tedbir ve haciz gibi kararların itirazı için 2 haftalık istinaf süresi verilmiştir. Kanun yoluna başvuru yapıldıktan sonra Bölge adliye mahkemesi tarafından gerekli incelemeler yapılacaktır. Bölge adliye ile diğer hukuksal makamlar ortak çalışmalar yürütmektedir.

İstinaf Mahkemesi Ne Kadar Sürer?

İlk derece hukuksal makamların verdiği kararlara karşı itiraz edilmesi durumunda denetleme amacıyla istinaf mahkemesi görev yapmaktadır. İstinaf mahkemesi incelemelerinin ne kadar sürdüğü hakkında araştırma yapan birçok kişi vardır. İlk derece mahkemeler tarafından alınan karara göre farklı kararlar verebilen istinaf mahkemelere davaya göre farklı sürelerde sonuçlanabilir. 10 gün içinde sonuçlanan mahkemeler olduğu gibi daha uzun süreli karar alma süreci de yaşanabilir.

İstinaf Mahkemesi Yargıtay Kararları

Hukuk alanında oldukça önemli olan konulardan biri de istinaf mahkemesi Yargıtay kararları hakkındaki gelişmelerdir. Günümüzde hukuk alanındaki birçok davanın son karar bağlanması istinaf mahkemesi tarafından verilmektedir. İlk derece mahkemelerdeki bazı hukuksal yanlışlıkların düzeltilmesi için kanun yoluna giden kişilerin başvuruları Bölge adliye mahkemesi tarafından incelenir. Üst dereceli mahkemelerde alınacak kararlar için emsal Yargıtay kararları vardır. İstinaf mahkemeleri kararlarında bu emsal kararlar önemlidir.

İstinaf Mahkemesi Kararı Bozarsa Ne Olur?

Hukuk alanında ikinci bir yargılama anlamı taşıyan Bölge adliye sürecinde önemli olan hususlar vardır. İstinaf mahkemesi ilk derece mahkemelerin verdiği kararı inceledikten sonra kararı bozma yetkisine sahiptir. Bu nedenle hukuksal alanda vatandaşlar için oldukça önemli bir kanun yoludur. Bölge adliye mahkemesi tarafından kararın bozulması durumunda yeniden yargılama süreci başlar. Dosya hakkında doğru kararın verilmesi için Bölge adliye mahkemesi görev yapmaktadır.

İstinaf Mahkemesi Ön İnceleme Ne Kadar Sürer?

Hukuksal kararların kesinleşmesi için oldukça önemli olan istinaf sürecinde çeşitli aşamalar vardır. Vatandaşlar, istinaf mahkemesi incelemelerindeki aşamaların ne kadar sürdüğünü merak etmektedir. İlk derece mahkeme kararlarının ardından Bölge adliye tarafından ilk olarak ön inceleme yapılır. Bu süre ortalama olarak 30 gündür.

İstinaf Mahkemesi Ne Zaman Sonuçlanır?

Hukuk davalarında verilen kararın ne kadar süre içerisinde kesinleşeceği konusu oldukça önemlidir. İstinaf mahkemesi incelemeleri mahkemeden sonra 1 ay içinde tamamlanmaktadır. İstinaf mahkemeleri ön öncelemelerinin çeşitli durumlarda uzun süreler aldığı bilinmektedir. İstinaf kanun yoluna gidilmesi durumunda sürecin ne zaman sonuçlanacağı hakkında net bir bilgi vermek mümkün değildir.

İstinaf Mahkemesi Kararına İtiraz

Vatandaşlara verilen hukuksal haklar arasında yer alan istinaf mahkemesi kararına itiraz hakkında önemli detaylar vardır. İstinaf mahkemesi, ilk derece kararların ardından inceleme yaparak farklı kararlar verilebilir. Eğer istinaf mahkemeleri tarafından bozma kararı verilmemişse diğer hükümler için itiraz hakkı vardır. Vatandaşlar itiraz için temyiz yoluna gidebilir. İhtiyati tedbir ve haciz gibi istinaf kararları ise kesin olduğu için itiraz hakkı yoktur.

İstinaf Mahkemesi Dilekçe Örneği

Bölge adliye mahkemesi başvuruları yaparken istinaf mahkemesi dilekçe örneği üzerinden fikir almak mümkündür. İstinaf mahkemesivatandaşların ilk derece mahkemeler tarafından alınan kararlara itiraz etmek için başvurabileceği bir kanun yoludur. İtiraz başvurusu için kurallara uygun nitelikte dilekçe hazırlanması gerekir. Hazırlanan dilekçe Bölge adliye mahkemesi tarafından incelendikten sonra süreç başlar.

 

İstinaf Dilekçe Örneği

Mahkeme

Ziyaretçi Yorumları - 4 Yorum
 1. Hasan yılmaz dedi ki:

  2015 kaba inşaat ustasıydım yani kalıb ustasıydım Beşkattandüştüm vucudumun yarısında pılatinlervar yüzde 25 yüzden 35 yüzde 38.2 istanbul atlitıb Raporum var adana istinaf mahkemesi kararı Bozdu Raporda celişkivar Ama tam.teşekürlü Hastanelerde Aldım Benim günahım neydi acaba müteahhit elinden geleni yapiyor hicbir güvelik önlemiyoktu imza atrıb bugün verecem yarın verecem heb oyalıyordu madem asgari ücretin gösteriyordu birgün olsun bankadan
  parayı cekmedim elden alıyordum peki niye elden alıyordum Ben hebdedimki Devlet Sesimi duyar 4 Çocuk Babasıyım Adamlar ikitane avukat tutular Beş ay önce yüzde 65 Rapor Aldı Müteahhitin Parası Varsa Benimde Allah Hımvar Devletim Var Adelet İstiyorum lütfen Yardımcı Olun Bu Öksüze Allaha Emanet Olun 6 Sene Bekliyorum Adelete İnanıyorum

 2. Remzi Türkoğlu. dedi ki:

  Bursa 1 asliye hukuk mah istinaf dosya no 2021/864 dosya açılış tarihi 05/04/2021 .teşbihte önceki hukuki sebebe dayalı serh iptali.

 3. Fatma polat dedi ki:

  22.08.2017 de açılan istinaf dosyam ne zaman sonuclanir

 4. Vedat uzuner dedi ki:

  27.11.2019 dava maaş bağlanmasına karar çıktı dosya istinaf mahkemesinde ne zaman sonuçlanır iyi günler

Bize soru sormaktan ve hizmet almaktan çekinmeyin!