General Ali Rıza Gürcan Cd. Çırpıcı Çıkmazı Sk. No: 2 Kat: 11 Daire: 64 Merter, Zeytinburnu – İstanbul
tren

İstinaf Mahkemesi

09.04.2021
45.329
İstinaf Mahkemesi
4.8/5 - (133 votes)

Hukuk alanında önemli görevlere sahip olan istinaf mahkemesi hakkında önemli detaylar vardır. Hukuksal alandaki davalara bakan ilk derece mahkemelerin verdiği kararların denetlenmesi için istinaf mahkemesi görev yapmaktadır. Hukuki denetimin sağlanması için oldukça önemli olan kanun yoluna diğer ismiyle Böge adliye mahkemesi ismi verilmektedir.

Bölge adliye mahkemesi farklı hukuki davaların denetlenmesi için oldukça önemlidir. İlk derece statüsünde olan mahkemelerin verdiği kararların son olarak incelenmesi için görevli olan üst dereceli mahkemelerdir. İstinaf mahkemeleri tarafından yapılan incelemelerin ardından ilk derece mahkemelerin verdiği kararlar bozulabilir.

İstinaf Mahkemesi Nedir?

Hukuk alanında çeşitli uyuşmazlıkların çözümünde karar vermek için görev yapan tüm mahkemelere ilk derece mahkeme ismi verilmektedir. İstinaf mahkemesi bu tür mahkemelerde alınan kararların denetlenmesinde görevlidir. İstinaf nedir? Mahkemeler tarafından verilen bir kararı kabul etmeyerek üst dereceli mahkemeye itiraz etmek istinaf olarak adlandırılmaktadır.

İtiraz için kanun yoluna başvurmak isteyenler için Bölge adliye mahkemesi görev yapmaktadır. Yapılan incelemelerin ardından Bölge adliye mahkemesi tarafından yapılan itiraz için karar verilmektedir. Bölge adliye ve istinaf adlarıyla bilinen üst dereceli mahkemeler hukuk alanında önemli bir kanun yoludur.

İstinaf Mahkemesinin Görevleri

Hukuksal işleyiş için oldukça önemli olan istinaf mahkemesinin görevleri geniş bir kapsamda yürütülmektedir. İstinaf mahkemesi, temel olarak ilk derece özelliğe sahip olan hukuksal merciler tarafından verilen kararları denetlemek ve karar vermekle görevlidir. İlk derece mahkemelerden alınan kararların hukuka uygunluğu Bölge adliye tarafından incelenir.

Bölge adliye mahkemesinin görev alanı diğer mahkemelere göre geniştir. İhtiyati özellikteki tedbir ve haciz gibi kararların itirazı için 2 haftalık istinaf süresi verilmiştir. Kanun yoluna başvuru yapıldıktan sonra Bölge adliye mahkemesi tarafından gerekli incelemeler yapılacaktır. Bölge adliye ile diğer hukuksal makamlar ortak çalışmalar yürütmektedir.

İstinaf Mahkemesi Ne Kadar Sürer?

İlk derece hukuksal makamların verdiği kararlara karşı itiraz edilmesi durumunda denetleme amacıyla istinaf mahkemesi görev yapmaktadır. İstinaf mahkemesi incelemelerinin ne kadar sürdüğü hakkında araştırma yapan birçok kişi vardır. İlk derece mahkemeler tarafından alınan karara göre farklı kararlar verebilen istinaf mahkemelere davaya göre farklı sürelerde sonuçlanabilir. 10 gün içinde sonuçlanan mahkemeler olduğu gibi daha uzun süreli karar alma süreci de yaşanabilir.

İstinaf Mahkemesi Yargıtay Kararları

Hukuk alanında oldukça önemli olan konulardan biri de istinaf mahkemesi Yargıtay kararları hakkındaki gelişmelerdir. Günümüzde hukuk alanındaki birçok davanın son karar bağlanması istinaf mahkemesi tarafından verilmektedir. İlk derece mahkemelerdeki bazı hukuksal yanlışlıkların düzeltilmesi için kanun yoluna giden kişilerin başvuruları Bölge adliye mahkemesi tarafından incelenir. Üst dereceli mahkemelerde alınacak kararlar için emsal Yargıtay kararları vardır. İstinaf mahkemeleri kararlarında bu emsal kararlar önemlidir.

İstinaf Mahkemesi Kararı Bozarsa Ne Olur?

Hukuk alanında ikinci bir yargılama anlamı taşıyan Bölge adliye sürecinde önemli olan hususlar vardır. İstinaf mahkemesi ilk derece mahkemelerin verdiği kararı inceledikten sonra kararı bozma yetkisine sahiptir. Bu nedenle hukuksal alanda vatandaşlar için oldukça önemli bir kanun yoludur. Bölge adliye mahkemesi tarafından kararın bozulması durumunda yeniden yargılama süreci başlar. Dosya hakkında doğru kararın verilmesi için Bölge adliye mahkemesi görev yapmaktadır.

İstinaf Mahkemesi Ön İnceleme Ne Kadar Sürer?

Hukuksal kararların kesinleşmesi için oldukça önemli olan istinaf sürecinde çeşitli aşamalar vardır. Vatandaşlar, istinaf mahkemesi incelemelerindeki aşamaların ne kadar sürdüğünü merak etmektedir. İlk derece mahkeme kararlarının ardından Bölge adliye tarafından ilk olarak ön inceleme yapılır. Bu süre ortalama olarak 30 gündür.

İstinaf Mahkemesi Ne Zaman Sonuçlanır?

Hukuk davalarında verilen kararın ne kadar süre içerisinde kesinleşeceği konusu oldukça önemlidir. İstinaf mahkemesi incelemeleri mahkemeden sonra 1 ay içinde tamamlanmaktadır. İstinaf mahkemeleri ön öncelemelerinin çeşitli durumlarda uzun süreler aldığı bilinmektedir. İstinaf kanun yoluna gidilmesi durumunda sürecin ne zaman sonuçlanacağı hakkında net bir bilgi vermek mümkün değildir.

İstinaf Mahkemesi Kararına İtiraz

Vatandaşlara verilen hukuksal haklar arasında yer alan istinaf mahkemesi kararına itiraz hakkında önemli detaylar vardır. İstinaf mahkemesi, ilk derece kararların ardından inceleme yaparak farklı kararlar verilebilir. Eğer istinaf mahkemeleri tarafından bozma kararı verilmemişse diğer hükümler için itiraz hakkı vardır. Vatandaşlar itiraz için temyiz yoluna gidebilir. İhtiyati tedbir ve haciz gibi istinaf kararları ise kesin olduğu için itiraz hakkı yoktur.

İstinaf Mahkemesi Dilekçe Örneği

Bölge adliye mahkemesi başvuruları yaparken istinaf mahkemesi dilekçe örneği üzerinden fikir almak mümkündür. İstinaf mahkemesivatandaşların ilk derece mahkemeler tarafından alınan kararlara itiraz etmek için başvurabileceği bir kanun yoludur. İtiraz başvurusu için kurallara uygun nitelikte dilekçe hazırlanması gerekir. Hazırlanan dilekçe Bölge adliye mahkemesi tarafından incelendikten sonra süreç başlar.

 

İstinaf Dilekçe Örneği

Mahkeme

Ziyaretçi Yorumları - 27 Yorum
 1. Hasan yılmaz dedi ki:

  2015 kaba inşaat ustasıydım yani kalıb ustasıydım Beşkattandüştüm vucudumun yarısında pılatinlervar yüzde 25 yüzden 35 yüzde 38.2 istanbul atlitıb Raporum var adana istinaf mahkemesi kararı Bozdu Raporda celişkivar Ama tam.teşekürlü Hastanelerde Aldım Benim günahım neydi acaba müteahhit elinden geleni yapiyor hicbir güvelik önlemiyoktu imza atrıb bugün verecem yarın verecem heb oyalıyordu madem asgari ücretin gösteriyordu birgün olsun bankadan
  parayı cekmedim elden alıyordum peki niye elden alıyordum Ben hebdedimki Devlet Sesimi duyar 4 Çocuk Babasıyım Adamlar ikitane avukat tutular Beş ay önce yüzde 65 Rapor Aldı Müteahhitin Parası Varsa Benimde Allah Hımvar Devletim Var Adelet İstiyorum lütfen Yardımcı Olun Bu Öksüze Allaha Emanet Olun 6 Sene Bekliyorum Adelete İnanıyorum

 2. Remzi Türkoğlu. dedi ki:

  Bursa 1 asliye hukuk mah istinaf dosya no 2021/864 dosya açılış tarihi 05/04/2021 .teşbihte önceki hukuki sebebe dayalı serh iptali.

 3. Fatma polat dedi ki:

  22.08.2017 de açılan istinaf dosyam ne zaman sonuclanir

  1. Fatma dedi ki:

   Hala sonuçlanmadımı kardeş

  2. Seda dedi ki:

   Sonuclanmadimi en uzun sure 3 sene diye biliyirum. Sizin 4 sene olmus sonuclandi umarim.

  3. Emin dedi ki:

   İstinafa dosya yolladım ve şuan 24.01.2022 dosya açık diyor bu nedemek ve bundan sonraki süreç nasıl devam edecek bilgisi olan yardımcı olursa sevinirim iyi gunler

 4. Vedat uzuner dedi ki:

  27.11.2019 dava maaş bağlanmasına karar çıktı dosya istinaf mahkemesinde ne zaman sonuçlanır iyi günler

 5. Fatma dedi ki:

  Hala sonuçlanmadımı kardeş

 6. Ömer dedi ki:

  Sakarya bölge adliyesinde ki istinaf dosyası 2011 .9 ayin 2 sinde açılan dosyam nezaman sonuslanir

  1. AdaletArayıcısı dedi ki:

   Ortalama 9 ay 1 sene de sonuçlanıyor

 7. Seda dedi ki:

  Sonuclanmadimi en uzun sure 3 sene diye biliyirum. Sizin 4 sene olmus sonuclandi umarim.

 8. Seda dedi ki:

  07.12.2018 tarihindeki durusma sonrasi istinafta olan dava miz ne zaman biter. 3 yil 3 ay oldu

 9. turusan dedi ki:

  Tam 8 senedir bekliyorum dosyayı Yargıtay bozmuş yeniden mahkeme horulcekmis yani 8 sene dahami beklicem şimdi ben

  1. Adem dedi ki:

   2016 dava açıldı çekişmeli 6 yıldır sürüyor boşanamadım ve çocuk yok 1.5 yıldır nafaka ödüyorum 2020/16764 rica ediyorum net bilgi verirseniz sevinirim

 10. Zeyel abidin dedi ki:

  HÜKÜM: Gerekçesi yukarıda açıklandığı üzere;
  1-Davalı Başak Traktör A.Ş. Aleyhine açılan davanın husumet yokluğu nedeniyle
  REDDİNE,
  2-Davalı Ali Duman aleyhine açılan davanın KABULÜ ile, 58 PC 899 plaka sayılı
  Başak marka traktörün davalı Ali Duman’a teslimine ilişkin tüm masrafların davalı Ali
  Duman tarafından karşılanarak iadesi ile 75.000,00 TL satış bedelinin, traktörün davalı Ali T.C. KAYSERİ 5. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ Esas-Karar No: 2018/354 Esas – 2021/240
  7/7
  Duman’a iade tarihinden itibaren işleyecek yasal faizi ile birlikte davalıdan alınarakdavacıya
  ödenmesine,
  3- 492 Sayılı Yasa uyarınca alınması gereken 5.123,25 TL harçtan peşin harç olarak
  alınan 1.280,82 TL harcın mahsubu ile bakiye 3.842,43 TL karar ve ilam harcınındavalı Ali
  Duman’dan tahsili ile hazineye irat kaydına,
  4-Davacı tarafça yatırılan 31,40 TL başvuru harcı ve 1.280,82 TL peşin harç olmak
  üzere toplam 1.312,22 TL harcın davalı Ali Duman’dan alınarak davacıya verilmesine,
  5-Davacı tarafından yapılan posta, tebligat, keşif ve bilirkişi ücretinden oluşan toplam
  1.014,10 TL yargılama giderinin davalı Ali Duman’dan alınarak davacıya verilmesine,
  6-Davacı taraf kendisini vekil ile temsil ettirdiğinden karar tarihinde yürürlükte
  bulunan AAÜT uyarınca hesaplanan 10.550,00 TL vekalet ücretinin davalı Ali
  Duman’danalınarak davacıya verilmesine,
  7-Davalı Başak Traktör Tarım Ziraat ve İş Makinaları Sanayi Ticaret Anonim Şirketi
  tarafından yapılan ve posta ve tebligat giderinden oluşan 50,00 TL yargılama giderinin
  davacıdan alınarak adı geçen bu davalıya ödenmesine,
  8-Davalı Başak Traktör Tarım Ziraat ve İş Makinaları Sanayi Ticaret Anonim Şirketi
  kendisini vekil ile temsil ettirdiğinden karar tarihinde yürürlükte bulunan AAÜT. uyarınca
  belirlenen 4.080,00 TL vekalet ücretinin davacıdan alınarak adı geçen bu davalıya
  ödenmesine,
  9-Kararın taraflara tebliğ masrafının mahsubu sonucu artan gider avanslarından
  kullanılmayan kısımlarının karar kesinleştiğinde taraflara iadesine,
  Dair tebliğ tarihinden itibaren iki hafta içerisinde Kayseri Bölge Adliye Mahkemesine
  İstinaf yolu açık olmak üzere davacı vekili ile davalı vekilinin yüzüne karşı ve diğer davalının
  yokluğunda verilen karar açıkça okunup usulen anlatıldı. 09/06/2021
  Katip 127719
  Davayı kazandım fakat 2015 deki fatura bedeli iadesi olunca tamaman zarardayım istinaf etsem karar malin misli ile değişimine çevirme ihtimali varmıdır sizce yardımcı olursanız çok sevinirim

 11. Adem dedi ki:

  2020/16764 dosya numaram alamadığım bir parayı mahkemede bende 35 bin tl ödeme aldılar diye yalancı şahitler tuttular bana karşı kullanıldı çocuk öldü anne karnında 4 aylıkken mahkemede çocuğumu öldürdü diye bana iftaralar atıldı kısaca çocuk yok boşanamadım ortada alinmis bir para yok ellerinden ne bir delil nede bir belge bulunmamakta para aldığıma dahil ama mahkeme hep bayan tarafından oldu ben 2 ci plana atıldım bu nedir biz erkekler bu kadar ezilmek mahkum olmak zorundamıyız yazım gelmiş 37 ben ne zaman evlenip tekrar bir düzen kuracağım rica ediyorum hem devletimizden hemde baş savcılıktan bir çözüm bulunsun artık iş yerinde sağlık çalışamıyorum piskolojim bozuldu benim bir gelirim yok kiracı asgari ücretle çalışyorum maddi durumum olmadığı için ailemle kalıyorum bu konuları ciddi alınmasını arz ederim

 12. Ayşe Özgök dedi ki:

  Dosya 2019 yılında gönderildi 04/08/2020 Tarihinde dosya açık görünüyor Sakarya bölge Adliye mahkemesinde iş mahkemesi ne Zaman sonuçlanır

 13. Aynur Akıncılar dedi ki:

  Selam istinaf dan dönen hukuk davamda uzlaşmaya gidilirse istinaf a yatırdığım para geri alınırmı .istinaf kararı bozdu yeniden duruşma yapılıyor ama avukatı bu duruşmayı kaybedeceğiz diyor uzlaşmaya gidelim diyor.protokol de vekalet ücretini av istiyor.hem av vekalet parasını vermem gereklimi israfa yatırdığım 3500 TL yi geri alabilirmiyim.Saygılar

 14. Zehra dedi ki:

  İmünoterapi ilacının SGK tarafından karşılanması için dava açsak dava istinaf Yargıtay olmak üzere nekadar sürer dava sonucu olumlu olurmu

 15. İlker dedi ki:

  Asliye cezadan 3 yil 4 ay ceza aldm nezaman sonuclanir

 16. Mehmet dedi ki:

  İş mahkemesinden karar lehime çıktı lakin iş veren bir üst mahkemeye taşıdı İstinaf mahkemesinden karar alehime karşı sonuçlandı benim buna itiraz etme hakkım var mı

 17. Tuna dedi ki:

  Benim çok merak ettiğim bir konu var. Devletin el atma yolu ile aldığı bir araziye tazminat davası açıyoruz. İlk mahkemesi bilirkişi raporu incelemeler yazışmalar derken 1-1,5 sene geçiyor ve ödenecek miktar dava başlangıç tarihinden itibaren yasal faiz ile ödenmesi kararı çıkıyor. Yasal faiz oranı da yıllık %9 civarı. Tabi bu arada enflasyon %70 açıklanıyor. Sonra yetmezmiş gibi arsaya el atan kurum istinafa gidiyor. İstinaf mahkemesi de 2-3 sene sürüyor ve hala işleyen faiz yasal faiz %9. Bununla beraber enflasyonda çıkıyor tabi. Yani 4-5 sene süren dava sonuçlandığında alınan para her sene yasal faiz ile işlem gördü. Sonunda o gün şartlarıyla komik bir miktar kaldı diyelim. Bu paraya devlet senden yeri almış oldu. Bu sonuçla adalet yerini bulmuş mu oluyor? Yanlış bildiğim yerler varsa lütfen düzeltin.

 18. Ezgi özgen dedi ki:

  İstinaf davayı düşürürse sicil kaydında hâlâ suçlar duruyor olur mu?

 19. Abdüllatif dedi ki:

  Adalet nerde

 20. canan dedi ki:

  isitnaf mahkemsindeki dosyamız açık gözüküyor…bu ön inceleme yapılmış demek midir? öyle ise karar mı bekleniyor..

 21. SIDDIK dedi ki:

  istinafta karar bozma geldi lehime. idari yargıda bundan sonraki süreç nasıl işler. buraya 7 yılda geldim. esastan bozma diye yeniden açılmış dava. yine uzun süre bekler miyim ?

 22. OĞUZHAN dedi ki:

  siz siz olun ev sahibine elden para vermeyin.
  2022 yılında %25 kira artış oranını kabul etmedi.
  Bende Fazlasını kabul etmedim 2 katını istedi çünkü.
  2018 yılında Euro Olarak elden Verdiğimiz Parayı Eksik Ödediğimizi
  İdda etti. Hem bizi evden çıkardı hem haksız yere para aldı.
  Ülkede Adalet OLmadığı İçin Kış Günü Çıkmak Zorunda Kaldık.
  Mahkeme Demiyor Mu: Sen 2018 de eksik aldığın parayı neden 5 yıl bekledin be adam neden sonraki kiraları banka yoluyla aldın kabul ettin.
  Not: Ev sahibi 2018 den Sonra Başka Şehire Taşındığından Kirayı Banka Yoluyla Yapmaya Başladık.

Bir Yorum Yazın

Bize soru sormaktan ve hizmet almaktan çekinmeyin!

Kamuoyuna Önemle Duyurulur…!

ERESTA HUKUK BÜROSU adı altında birçok kişiye “borcunuz var mağdur olmamak için bizi arayın” şeklinde toplu sms gönderimi yapan ERESTA HUKUK BÜROSU’nun

Av. Osman ERUSTA tarafından kurulmuş olan ERUSTA HUKUK BÜROSU’yla hiçbir ilgisi yoktur.

Hukuk büromuzun telefon numarası 0 212 291 91 10 olup bu numara dışında kendini büromuzla irtibatlı göstererek aramalar yapabilecek ve sms gönderiminde bulunan kötü niyetli kimselere kesinlikle itibar edilmemesini, herhangi bir şekilde bildirilen hesaplara ödeme yapılmamasını önemle rica ederiz.