General Ali Rıza Gürcan Cd. Çırpıcı Çıkmazı Sk. No: 2 Kat: 11 Daire: 64 Merter, Zeytinburnu – İstanbul
tren

Görevi Kötüye Kullanma

07.04.2021
3.951
Görevi Kötüye Kullanma
Makaleyi Puanla

Kamu alanında işlenen suçlardan biri olan görevi kötüye kullanma hukuksal süreç gerektiren durumlar arasında yer almaktadır. Görevi kötüye kullanma ile ilgili önemli olan birçok detay vardır. Kamunun farklı alanlarında çalışmalarına devam eden memurların sahip oldukları göreve aykırı olarak hareket etmesi suç teşkil etmektedir. Görevi kötüye kullanma suçunun işlenmesi durumunda faillerin cezai yaptırımla karşı karşıya kalma durumu vardır.

Görevi kötüye kullanma suçuna sebep olan çeşitli durumlar bulunur. Kamu görevine uygun hareket edilmemesi durumunda kişilere haksız bir menfaat sağlaması durumunda görevi kötüye kullanma suçu ortaya çıkmaktadır. Kanunda ayrıca suç olarak tanımlanan çeşitli durumlar vardır. Bu alanda 5237 sayılı Türk ceza kanununa göre hareket edilmektedir.

Görevi Kötüye Kullanma Suçu

Kamu suçlarından biri olan görevi kötüye kullanma suçu kendine özgü nitelikleri olan bir suç türü olarak öne çıkmaktadır. Görevi kötüye kullanma kanunda tanımlanan haller dışında görevinin gerekliliklerine uygun olarak hareket etmeyen kişiler tarafından işlenmektedir. Bu suçun faili sadece kamu kurumlarında çalışan görevliler olmaktadır. Görevi kötüye kullanma suçunun ortaya çıkması için kamu görevinin gerekliliklerine aykırı hareket edilme durumu olmalıdır. Kamu kurumlarının zarar görmesine veya kişilere haksız bir menfaat sağlamasına sebep olacak durumlar görevi kötüye kullanma suçunu olarak adlandırılmaktadır.

Görevi Kötüye Kullanma TCK

Kamu görevlisinin görevine uygun olarak hareket etmemesi veya hukuka aykırı davranışlarda bulunması durumunda görevi kötüye kullanma TCK hükümleri devreye girecektir. Görevi kötüye kullanma suçu kamu görevlileri tarafından işlenmektedir. TCK 257. Maddede düzenlenen kanunlar ile bu suçu işleyen kişiler cezalandırılmaktadır. 5237 sayılı Türk ceza kanunu maddelerinde suçun niteliği belirlenmiştir. Bu durumda görevi kötüye kullanma suçu işleyen kişilere çeşitli cezai yaptırımlar uygulanmaktadır.

Görevi Kötüye Kullanma Suçunun Şartları

Kamu alanında çalışan kişilerin işlediği görevi kötüye kullanma suçunun şartları vardır. Görevi kötüye kullanma suçunun ortaya çıkması için gereken şartlar şu şekildedir;

  • Kamuda çalışan kişinin görevini yapmaması,
  • Kamuda çalışan kişinin görevini kanunlara uygun olarak yapmaması,
  • Kamuda çalışan kişinin görevini ihmal etmesi veya geciktirmesi,

Belirtilen durumlarda görevi kötüye kullanma suçu ortaya çıkmaktadır. Görevinin gerekliliklerine aykırı hareken eden kişiler, 5237 sayılı Türk ceza kanunu maddelerince cezalandırılmaktadır. Kanunda ayrıca suç olarak tanımlanan durumlar olmaksızın görevinin gerektirdiği davranışları hukuka aykırı olarak gerçekleştiren kişiler de cezalandırılmaktadır.

Görevi Kötüye Kullanma Cezası Alan Memur

Görevinin gerekliliklerine aykırı hakaret eden ve görevi kötüye kullanma cezası alan memur hakkında birçok araştırma yapılmaktadır. Görevi kötüye kullanma suçunun işlenmesiyle birlikte karşılaşılabilecek çeşitli cezai yaptırımlar vardır. Bu hususta işlenen suçun niteliği önemlidir. Kişilere haksız bir menfaat doğuracak davranışların gerçekleştirilmesi ile birlikte görevinin gerekliliklerine aykırı hareket eden kişilere mahkemeler tarafından ceza verilmektedir.

Görevi Kötüye Kullanma Cezası

5237 sayılı Türk ceza kanunu çerçevesinde belirlenen görevi kötüye kullanma cezası hakkındaki detaylar önemlidir. Görevi kötüye kullanma ile birlikte haksız bir menfaat sağlayan kamu görevlisi ceza almaktadır. Kanunda ayrıca suç olarak tanımlanan durumları dışarıda tutarak çeşitli sebeplerden dolayı kanunda tanımlanan haller dışında görevinin gerekliliklerini yerine getirmeyen kişiler ceza alacaktır.

Kişilere haksız bir menfaat sağlayan davranışlar da cezalandırılmaktadır. Görevini kanunlara aykırı olarak kullandığı için kişilerin mağduriyetine veya kamunun zararına sebep olan kişilere temel olarak altı ay ve iki yıl arası hapis cezası verilmektedir. Kanunda ayrıca suç olarak tanımlanan durumlar dışında ihmal sebebiyle görevi kötüye kullanma suçunun işlenmesi durumunda üç ay ve bir yıl arası hapis cezası verilmektedir.

Görevi Kötüye Kullanma Suçu Disiplin Cezası

Kamuda çalışan görevlilerin görevi kötüye kullanma suçu disiplin cezası gerektirmektedir. Disiplin cezasının ne olacağı görevi kötüye kullanma suçu niteliğine bağlı olarak farklılık göstermektedir. Kanunda ayrıca suç olarak tanımlanan durumlar olmaksızın haksız bir menfaat sağlayan kamu görevlisi disiplin cezası almaktadır.

Görevi Kötüye Kullanma Suçu Beraat

Kamu alanında ortaya çıkan görevi kötüye kullanma suçu beraat şartları hakkında çeşitli araştırmalar yapılmaktadır. Faillerin işlediği suçtan beraat etmesi için görevi kötüye kullanma suçu sebebiyle verilmiş cezanın tamamlanması gerekmektedir. 5237 sayılı Türk ceza kanunu çerçevesinde haksız bir menfaat sağlayan kamu görevlisi cezalandırılmaktadır. İlgili kanunda tanımlanan haller dışında görevinin gerekliliklerini ihmal eden kişiler cezalandırılmaktadır.

Görevi Kötüye Kullanma Şikayete Bağlı mı?

Hukuk alanında soruşturma ve kovuşturma yapılması için şikayete gerek duyulmayan suçlardan biri de görevi kötüye kullanma suçu olarak öne çıkmaktadır. Suçla ilgili soruşturma yapılması için ilgili mercilerin işlem yapması yeterlidir. Haksız bir menfaat sağlayan kamu görevlisi ile ilgili soruşturma kolluk kuvvetlerinin yanı sıra savcılık tarafından başlatılabilir.

Görevi Kötüye Kullanma Suçu Unsurları

Kanunda ayrıca suç olarak tanımlanan haller dışında işlenen görevi kötüye kullanma suçu unsurları farklılık göstermektedir. Yalnızca kamuda çalışan görevlilerin görevinin gereklerine aykırı hareket etmesi durumunda görevi kötüye kullanma suçu ortaya çıkmaktadır. Görevi kötüye kullanma suçunun unsurları arasında görevin ihmal edilmesi de bulunmaktadır. Görev sırasında yapılan davranışların kişilere haksız bir menfaat ortaya çıkartması durumunda da cezai yaptırımlar uygulanmaktadır. Görevi kötüye kullanma suçunun unsurları niteliğe bağlı olarak değişmektedir.

Görevi Kötüye Kullanma Suçu Şikayet Süresi ve Zamanaşımı

Takibi şikayete bağlı olmayan suçlar arasında yer alan görevi kötüye kullanma suçu şikayet süresi ve zamanaşımı hakkında birçok araştırma yapılmaktadır. Haksız bir menfaat sağlayan kamu görevlisi görevi kötüye kullanma suçu sebebiyle soruşturulabilir. Davanın zamanaşımı süresi 8 sene olarak belirlenmiştir. 5237 sayılı Türk ceza maddelerinde belirtilen hükümlere göre yargılama yapılmaktadır. Görevi kötüye kullanma suçunun ceza zamanaşımı süresi ise 10 yıl olarak belirlenmiştir.

Görevi Kötüye Kullanma Şikayet Dilekçesi

Herhangi bir kamu kurumunda çalışan kişinin görevinin gereklerine aykırı hareket etmesi durumunda görevi kötüye kullanma şikayet dilekçesi hazırlanabilir. Kamuda çalışan görevlilerin görevi kötüye kullanma suçu işlemesi ve kişilerin mağduriyetine veya kamunun zararına sebep olacak davranışlar sergilemesi durumunda yetkili mercilere şikayet edilebilir. Kişilere haksız bir menfaat ortaya çıkacak durumların şikayet edilmesi için dilekçe hazırlanması gerekmektedir. Haksız bir menfaat sağlayan kamu görevlisi şikayet dilekçesi ile yetkili kurumlara şikayet edilebilir.

Görevi Kötüye Kullanma Yargıtay Kararları

Görevi kötüye kullanma suçunun işlenmesi hakkındaki hukuksal süreçte görevi kötüye kullanma Yargıtay kararları önem kazanmaktadır. Görevi kötüye kullanma suçunun işlenmesi durumunda Yargıtay tarafından verilen çeşitli emsal kararlar vardır. Kamuda çalışan görevlilerinin görevi sırasında insanların mağduriyetine veya kamunun zararına sebep olacak şekilde hareket etmesi durumunda hukuk süreci ortaya çıkmaktadır.

Dolandırıcılık Suçu

Suç Nedir?

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Bize soru sormaktan ve hizmet almaktan çekinmeyin!

Kamuoyuna Önemle Duyurulur…!

ERESTA HUKUK BÜROSU adı altında birçok kişiye “borcunuz var mağdur olmamak için bizi arayın” şeklinde toplu sms gönderimi yapan ERESTA HUKUK BÜROSU’nun

Av. Osman ERUSTA tarafından kurulmuş olan ERUSTA HUKUK BÜROSU’yla hiçbir ilgisi yoktur.

Hukuk büromuzun telefon numarası 0 212 291 91 10 olup bu numara dışında kendini büromuzla irtibatlı göstererek aramalar yapabilecek ve sms gönderiminde bulunan kötü niyetli kimselere kesinlikle itibar edilmemesini, herhangi bir şekilde bildirilen hesaplara ödeme yapılmamasını önemle rica ederiz.